fbpx

Alergia

vychadzka pri Morave
Rieka Morava na jar

Alergické reakcie vznikajú, keď imunitný systém reaguje na cudzie látky z prostredia, ktoré sú ináč neškodné pre väčšinu ľudí, ako je napríklad peľ, včelí jed, alebo zvieracie chlpy. Látka, ktorá reakciu spôsobuje sa nazýva alergén.
Skutočná alergická reakcia je okamžitou formou hypersenzitivity, a je rozpoznateľná, pretože imunitný systém spustí prílišnú aktivitu špecifických bielych krviniek, ktoré sú aktivované protilátkami.
Keď sa sa alergik stretne s alergénom, imunitnou odpoveďou je typicky zápal pokožky, dutín, dýchacieho, alebo tráviaceho systému. Táto reakcia sa nazýva zápalová reakcia.
Závažnosť alergickej reakcie je rôzna od človeka k človeku a môže mať rozsah od mierneho podráždenia až po anafylaktický šok, čo je závažná reakcia na alergén, ktorá môže byť až život ohrozujúca. Bežnými spúšťačmi závažných reakcií ,môžu byť uštipnutia, alebo bodnutia hmyzom a určité alergie na potraviny (napríklad arašidy, morské plody). Je dôležité si uvedomiť, že nie všetky reakcie, alebo netolerancie sú formami alergickej reakcie.
Medzi tradičné spôsoby riešenia alergií patria : vyhýbanie sa alergénom, alebo podávanie steroidov, ktoré modifikujú imunitný systém alebo podávanie liekov ako sú antihistaminiká, alebo dekongestanty (na odhlienenie) – na zmenšovanie symptómov.
Esenciálne oleje dokážu chemicky podporiť telo v jeho schopnosti znižovať a prekonávať akútnu, alebo chronickú hypersenzitivitu.
Keď chceme podporiť telo pri alergiách, je dôležité byť oboznámený s týmito tromi vlastnosťami olejov a vedieť, ktoré oleje tieto vlastnosti majú :
Antialergénnosť – napr. geranium, slamienka
Antihistamínové pôsobenie: napr. levandula, harmanček, medovka – upokojujú podráždenie
a Steroidné pôsobenie – napr: bazalka, rozmarín, bergamot, ceder, klinček, fenikel, pačuli, tymián – pôsobia protizápalovo a podporujú nadobličky

Oleje na pomoc pri symptómoch:

Citrón, Zmes na trávenie – pomáha odhlieňovať
Mäta, Arborvitae – protizápalové, zlepšuje dýchanie
Upokojujúce esenciálne oleje (napr. proti svrbeniu) – bazalka, koriander, kadidlo,geranium, levandula, harmanček, vetiver
Oleje na prečistenie organizmu: citrón, cilantro, jalovec, grapefruit

MOŽNÉ RIEŠENIA ALERGIÍ ZA POMOCI OLEJOV:

OČNÉ ALERGIE:

Naneste 2 kvapky levandule, a potom 2 kvapky melaleucy (čajovník) na bruško ukazováka a prostredníka a jemne votrite. Tiež natrite po jednej kvapke na spánky. Dávajte pozor, aby ste oleje nedostali do očí.

VYRÁŽKY, ZAČERVENANIE POKOŽKY:

obr. cajovnikový esencialny olejZrieďte levanduľu alebo melaleucu základným olejom (napr. kokosovým) a votrite do pokožky. Zaťažená, znečistená pečeň je obyčajne zodpovedná za alergickú reakciu.
Keď nanesiete oleje jeden po druhom (vrstvením) ponad pečeň, podporíte jej schopnosť vylúčiť toxíny, ktoré zaťažujú iné orgány, vrátane obličiek a kože. Koža je druhotným spôsobom vylučovania toxínov a vyrážky môžu byť ukazovateľom, že treba pomôcť pečenie očistiť sa.

PROTIALERGICKÁ BOMBA 1:
V kapsuli užite po 2 kvapky cilantra, melaleucy a levandule.

alebo

PROTIALERGICKÁ BOMBA 2:
Použite kapsule Sezónna zmes, ktoré obsahujú citrón, levandulu a mätu.

Podobné články