fbpx

Alternatívne zdravotné benefity

Protivírusové a antimikrobiálne vlastnosti esenciálnych olejov.obr. zazvorovy esencialny olej

Počas 60-tych rokov, Dr. Jean Valnet pozdvihol znovuzrodenie aromaterapie, ktorá sa rozdelila na niekoľko škôl, a umožnila tak tisíckam doktorov, aby sa oboznámili s protiinfekčnou technikou neuznávanou medicínskymi školami. Podporované stovkami tisíc pacientov, zrodilo sa hnutie s ďalekosiahlym vplyvom.

Protiinfekčné vlastnosti

Antibakteriálne

Toto je najštudovanejšia oblasť esenciálnych olejov: táto vlastnosť je nielen dobre známa, je tiež pravidelne používaná Dokonca mnohí ľudia spájajú aromaterapiu s protiinfekčnou terapiou.

Kapacita esenciálnych olejov neutralizovať baktérie je už neodškriepiteľná. Experimentálne štúdie vykonal v o Francúzsku Chamberland už v roku 1887. V roku 1888 Cadeac a Meunier publikovali výsledky vlastných štúdií /Annales de l´Institut Pasteur/. Mnohé potvrdenia z skúmavky vykonali lekárnici a doktori. Výsledky boli presvedčivé. Vo svojej knihe Antiseptics Essentials, publikovanej v roku 1938, René Maurice Gattefosse popísal už vtedy značný pokrok vo výskume.

Molekuly s najvyšším antibakteriálnym koeficientom sú : carvacol, thymol a eugenol: všetky tri sú fenoly. Nefenol (ale príbuzný svojím benzenickým jadrom) cinnami aldehyd má protiinfekčnú aktivitu porovnateľnú s fenolmi. Vďaka týmto štyrom molekulám môže byť každý aromaterapie znalý lekár schopný zvládnuť najbežnejšie infekcie.

Alkoholy s desiatimi karbónovými atómami (alebo monoterpenoly) idú tesne za nimi: geraniol, linaool, thujanol a myrcenol, terpineol, menthol a piperitol sú najznámejšie.Tieto spoľahlivé širokospektrálne molekuly sa používajú v mnohých prípadoch bakteriálnych infekcií. Aldehydy sú tiež mierne antibakteriálne: najširšie použitie majú neral, gerranial (citráty) citronellial a cuminal.

Ketóny sú zaujímavé pri liečení mucupurulentných infekčných stavov (zvyčajne jasne nepriama akcia): verbenon, thujon, borneone (camphor), pinocamphone, cryptone, fenchone, menthone, piperitone a carvone.

Protiplesňové

Plesňové infekcie sú dnes horúcou témou, vzhľadom na prehnané používanie antibiotík vačšinou členov medicínskej profesie; ako všetci vieme, antibiotiká sú v prvom rade mikroskopické huby. Skupiny molekúl s najsilnejšou antibakteriálnou činnosťou sú tiež účinné proti hubám. Avšak liečenie musí trvať dlhšiu dobu. Fundamentálne štúdie tiež ukázali protiplesňovú aktivitu alkoholov a sesguenterpenických laktónov.

Antivírusové

Vírusy,šialené parazity akejkoľvek a všetkých foriem života, pomáhajú vzniku pro-teifórmnym patológiám, z ktorých proti niektorým nemá medicínska veda nijaký liek. Klasické prostriedky na tieto infekcie sú veľmi obmedzené, a tak sú esenciálne oleje ako zoslané z neba pri liečení vírusových problémov, od najbežnejších až po najobávanejšie.

Molekuly mnohých chemických rodín pri pokusoch v skúmavke vykázali antivírusovú činnosť, medzi inými aj monoterpenoly a monoterpenaly.

Ketóny a obzvlášť vzácny kryptón ukázali zaujímavú schopnosť bojovať proti voľným vírusom.

Aldehydy, či už použité vnútorne alebo v atmosfére sú vyborným doplnkovým liekom pre pacientov s vírusovými infekciami.

Vo všeobecnosti sú vírusy vysoko citlivé na aromatické molekuly a niektoré závažné vírusové patológie môžu po ich použití vykázať výrazné zlepšenie. Jedna skutočnosť najvyššieho záujmu, ktorá vyšla najavo pri základnom výskume a klinických pokusoch: normálne bunky pacientov pri aromatickej liečbe zjavne nadobudli špeciálnu rezistenciu proti prieniku vírusov.

Podobné články