fbpx

Čo robí stres s naším telom

Za normálnych podmienok je človek schopný udržať si stav homeostázy – stav zdravia, bdelosti a efektívnosti, pri ktorom telesné systémy spolupracujú tak, ako treba. Naopak, stres je fyziologická odpoveď tela na preťažujúce podnety. Je to stav, ktorý priamo napáda schopnosť  tela udržať si homeostázu. Keď vnímame nejakú udalosť, alebo  stav ako stresujúci, aktivuje sa sympatický nervový systém. To spôsobuje v tele reakciu „bojuj, alebo uteč“.

Reakcia „bojuj, alebo uteč“ začína v tele reťazovú reakciu, ktorá sa začína v centrálnom nervovom systéme. Rôzne časti mozgu, nadobličky,  periférny nervový systém a iné telesné systémy spolupracujú na vylučovaní hormónov, ako je napr. adrenalín a kortizol do krvi. Tieto hormóny posielajú odkazy nabádajúce k okamžitému pozastaveniu telesných činností, ktoré nie sú nevyhnutné pre prežitie – ako napríklad trávenie, reprodukcia a imunitný systém. Všetka telesná energia a zdroje sa zameriavajú na podporu fungovania srdca a mozgu.

Keď sa aktivuje telesná reakcia na stres, okamžite nastane niekoľko telesných zmien. Stres znižuje schopnosť mozgovej bariéry blokovať hormóny a chemikálie pred vstupom do mozgu, a tak umožňuje kortikosteriodom, aby zrýchlili schopnosť mozgu spracovávať informácie a robiť rozhodnutia. Kortizol deaktivuje imunitný systém, čo nespôsobuje vážne problémy, ak je to dočasná, akútna odpoveď na stres.

obr. levandulovy esencialny olejAvšak, keď sa stres stane chronickým, môžu nastať niektoré veľmi vážne situácie. Postupom času sa znižuje neuroplasticita mozgu, čo má za následok atrofiu a deštrukciu neurónových dendritov. Mozog tiež stráca schopnosť vytvárať nové spojenia alebo dokonca spracovávať nové senzorické informácie (obidve tieto sú životne dôležité mozgové funkcie). Keď  je imunitný systém dlhší čas potláčaný, telo platí veľkú daň. Zvyšuje sa riziko infarktu a mozgovej mŕtvice, je vyššia pravdepodobnosť pocitov úzkosti a depresie, môže to byť sprevádzané neplodnosťou, rovnako ako aj množstvom ďalších chronických stavov, ako sp astma, bolesť chrbta, únava, bolesti hlavy, vážne tráviace problémy a iné.

Esenciálne oleje sú skvelou podporom pri efektívnom preprogramovávaní reakcie na stres na chemickej úrovni. Napríklad, keď skôrnatie bunková membrána, bunka zníži aktivitu. Živiny a kyslík z krvi nie je schopný tvrdou membránou preniknúť a toxicky odpad nedokáže ísť von. Chemické zložky v citrusových olejoch, keď sa použijú inhalovaním, pomáhajú vrátiť bunky do ich normálneho stavu, a tak môžu znovu prijímať živiny a uvoľňovať toxíny preč.  Na bunkovej úrovni sa preruší zostup tela do stavu „bojuj, alebo uteč“ a telo je schopné vrátiť sa späť do homeostázy.  Poznáme veľa riešení s pomocou esenciálnych olejov, ktoré dokážu prerušiť nezdravé stresové reakcie a predchádzať negatívnym stavom.

Postupy:

ZMES PROTI VYČERPANOSTI

  • 10 kv eukalyptu
  • 8 kv rozmarínu
  • 7 kv bergamotu
  • 7 kv grapefruitu

Zmiešajte  oleje v 10 ml fľaštičke s guličkou a doplňte frakcionovaným kokosovým olejom. Nanášajte na pulzné body (ako parfém)  a za uši vždy, keď sa cítite vyčerpaný.

ZMES NA POZDVIHNUTIE A UPOKOJENIE

  • 10 kvapiek kadidlového oleja
  • 10 kvapiek Osviežujúcej zmesi (Citrus Bliss)
  • 8 kvapiek levandule
  • 4 kvapky peppermintu

Zmiešajte  oleje v 10 ml fľaštičke s guličkou a doplňte frakcionovaným kokosovým olejom. Nanášajte na pulzné body (ako parfém)  a za uši.

Podobné články