fbpx

Použitie esenciálnych olejov proti zápalu

Zápal, čo s ním?

zápalO zápaloch sa často rozprávame v bežnej konverzácii a niekedy si ho zamieňame s infekciou.Je pravda, že infekcia môže viesť k zápalu, ale nie je to zápal a zápal môže mať rôzne ďalšie príčiny. Zápal je komplexná ochranná odpoveď imunitného systému proti invázii do tela z rôznych zdrojov vrátane zápalu.

Akútny zápal je okamžitá a často krátkodobá odpoveď  na zranenie, akékoľvek podráždenie telesného tkaniva alebo infekciu zo zdroja ako sú baktérie, plesne alebo vírusy. Zápal je normálna telesná odpoveď, ktorá prináša ochranu a uzdravovanie postihnutej oblasti.

Chronický zápal niekedy môžeme nazývať aj miernym, alebo systemickým zápalom. Toto je zápal, ktorý trvá aj mesiace, či roky. Môže mať pôvod v akútnom zápale, ktorý nebol doriešený, alebo alebo nízkej hladiny iritantu, ktorý ostáva perzistentne prítomný v tele a napáda ho. Možno najbežnejším zdrojom chronického zápalu je keď imunitný systém omylom atakuje telo. Toto je známe ako autoimunitné ochorenie a dlhotrvajúci zápal, ktorý je s ním spojený robí toto ochorenie tak nepríjemným.

Zápalová odpoveď imunitného systému tela, aj keď je škodlivá v prípade chronických ochorení, je veľmi nevyhnutným procesom pri väčšine akútnych stavov. Odpovede sú pomerne komplexné a je v nich uvoľňovanie zápalových mediátorov, ktoré umožňujú malým cievkam v danej oblasti aby sa zväčšili, aby sa zvýšil prietok krvi. Rovnako tiež zvyšujú priepustnosť cievok, aby mohli do postihnutej oblasti voľne prúdiť tekutiny. Súčasne do postihnutej oblasti prichádza viac tekutín aj bielych krviniek. A zároveň mediátory vysielajú do mozgu signály bolesti. Tento zvýšený prísun krvi do oblasti vysvetľuje začervenanie, opuchnutie a teplo spojené so zápalom. Tento proces je ešte komplexnejší, keďže telo posiela do tejto oblasti  bielkoviny a enzýmy na sprostredkovanie procesu uzdravovania. Zapojené do tohto procesu nie sú iba krvné tekutiny, ale mediátory dokážu sprostredkovať uvoľnenie dodatočných tekutín z hlienových membrán.

Táto zápalová odpoveď sa dá zosumarizovať pomôckou na zapamätanie BZIOT. Tá referuje k týmto piatim signálom:

  • Bolesť – zápalové mediátory zvýšia citlivosť na dotyk (bolesť) aby pomohli chrániť postihnutú oblasť
  • Začervenanie – so svýšením prísunu krvi do kapilár
  • Imobilita – môže dôjsť k nejakej strate funkčnosti
  • Opuch – zo zvýšenia tekutín
  • Teplo – viac krvi v oblasti  vyvoláva pocit tepla

Nie pri všetkých zápaloch sú prítomné všetky signály a pri vnútorných zápaloch môže byť zložité vidieť ktorýkoľvek z týchto signálov.

Odporúčané použitie olejov proti zápaluobr. kadilový esenciálny olej

Oleje a zmesi:

Najpoužívanejšie: Frankincense, Helichrysum, Myrrh

Často používané: Basil, Eucalyptus, Ginger, Lavender, Peppermint, Wintergreen

Produkty založené na esenciálnych olejov: Technika AromaTouch , Balíček celoživotná vitalita

Tiež zvážte:

Diskutované: Cassia, Škorica (Cinnamon), Klinček (Clove), Muškát (Geranium), Jasmine, Lemon, Oregano, Harmanček rímsky (Roman Chamomile), tymián (Thyme), Ylang Ylang

Tiež diskutované: Blue Tansy, Cilantro, Citrusové oleje, šalvia (Clary Sage), Coriander, Fennel, citrónová tráva (Lemongrass), čajovník (Melaleuca), medovka (Melissa), Patchouli, Rose, Sandalwood

Navrhované postupy:

Pri chronickom zápale je základom vyvážená strava s doplnkami Celoživotná vitalita. Pre priebežnú podporu Technika AromaTouch vykonávaná denne až týždenne má veľký význam. Špecifické chronické stavy sú detailne rozpísané vo svojom vlastnom článku na tejto stránke.

Podobné články