fbpx

Čistota a kvalita

Nie všetky esenciálne oleje na trhu majú rovnakú kvalitu. Vyberám si značku, ktorá veľa investuje do poznania a etického zbierania tých najlepších rastlín na svoje oleje. ~Martina

Čo je to kvalita, a prečo na tom záleží?

Esenciálne oleje obsahujú, v niektorých prípadoch až stovky rôznych zložiek. Levandula napríklad, rastie v mnohých častiach sveta, a každá z nich má iný chemický profil. Je mnoho faktorov, ktoré prispievajú ku kvalite esenciálneho oleja a účinných zložiek, ktoré obsahuje. Určovanie kvality spadá pod mnohé špecifické kategórie kvality (100% prírodné, 100% čisté a 100% úplné), Pravé, čisté a účinné.

Zdroje

Čo sa týka zdroja rastlín, na podnebí, a pôde skutočne záleží. Ak je pole postrekované chemikáliami, ovplyvní to zloženie rastliny. Destilačný proces, teplota a použitie rozpúšťadiel a chemických látok na získanie oleja, tiež ovplyvňujú jeho kvalitu a účinnosť.

To, že sa príroda zobrazuje v oleji tiež znamená, že chemické zloženie rastlín má z času na čas nejaké odchýlky a oleje tiež. Je nádherné objavovať umenie pestovania, zberu a destilácie esenciálnych olejov. V dnešnej dobe máme to šťastie, že môžeme zažívať toto vyjadrenie ľudského umenia prostredníctvom múdrosti tradičných pestovateľov, ktorá sa odovzdáva od generácie ku generácii a spája sa s najnovšími objavmi vedy,  modernými spôsobmi pestovania a destilácie.

Dodávateľ

Váš dodávateľ, alebo vybraná značka esenciálnych olejov, by mala mať dobrú povesť a byť majstrom v kvalite a zabezpečovania účinnosti olejov. Každý olej má špecifické zložky, ktoré poskytujú rozličné úrovne terapeutických účinkov. Dokážete si predstaviť, že by ste si vyberali medzi tuctami čeľadí jednej rastliny z obrovského množstva lokalít, aby ste našli tú SPRÁVNU kombináciu terapeutických zložiek? Tak toto je skutočne jednou z najťažších úloh našich dodávateľov esenciálnych olejov: prechodiť celý svet, aby zodpovedne hľadali a našli zložky najvyššej kvality, ktoré tvoria najlepší možný esenciálny olej – tak, ako ho príroda vyrobila, nič nepridané, nič nevzaté.

Kvalita

Esenciálny olej vysokej kvality by nemal obsahovať žiadne pesticídy, vyplňovače, syntetické látky, kontaminanty alebo iné toxíny. Mali by ste dostať 100% čistého oleja z rastliny. Jeden zo základných spôsobov (väčšinou spoľahlivý, ale nie úplne vždy), ako rozoznať čisté oleje vysokej kvality, je podľa vône. Už som krútila nosom nad „vôňou“ levandulového oleja z kvetinárstva, obchodu zo sviečkami,  a bohužiaľ aj v obchode s aromaterapiou. Rozdiel medzi  skutočnou 100% čistou levandulou a jej syntetickou dvojníčkou spoznáte bezpečne. Ich zloženie sa líši. Niektoré sotva voňajú po levanduli, pretože sú tak nariedené, že ani nespoznáte o aký olej ide, a niektoré majú prímesi iných vôní, napríklad trávy. Levandula by mala voňať ako levandula.  Vynikajúca vôňa je výsledkom kvalitného získavania rastlín, správnej destilácie a neprítomnosťou chemických rozpúšťadiel. Vo všeobecnosti, čím je vôňa čistejšia a krajšia, tým je väčšia čistota a lepšia kvalita rastlín.

Na to, aby sme vedeli, či má olej skutočne terapeutickú kvalitu, musí prejsť testami kvality a správneho zloženia. V opačnom prípade by som si ho nikdy nedovolila použiť spôsobom, akým by som použila čistý esenciálny olej. Výrazy, ako sú čistý, účinný, pravý a autentický sú veľmi dôležité pri určovaní toho, čo na týchto olejoch je potrebné testovať. Pozrime sa bližšie na  “autentickosť” …

Autentickosť

Regulácia a dohľad nad esenciálnymi olejmi terapeutickej triedy je limitovaný a štandardy sú často pomerne minimálne. Zavedené certifikáty, ako sú ISO, AFNOR, alebo BIO sa týkajú pracovného postupu, prípadne čistoty, ale nehodnotia účinnosť esenciálnych olejov, a tak sa môže stať že aj oleje, ktoré tieto značky majú, nemusia byť účinné. V každom prípade neprítomnosť regulácie  necháva dodávateľov, aby dodávali akúkoľvek kvalitu sa rozhodnú dodať na trh a sami si regulovali svoje štandardy.

Termín“terapeutická trieda” nestačí na identifikáciu úrovne kvality. Na tejto termín existuje mnoho pohľadov. Na jednej strane to môže byť nižšia laťka pri obstarávaní olejov a pridávanie syntetických prísad je považované za prijateľné aj u olejov, ktoré nosia označenie „terapeutické“. Na druhej strane vy sa môžete ubezpečiť, že laťku pozdvihnete a budete mať skutočne holistické liečenie tým, že sa uistíte, že poskytujete nepančované, nepozmeňované oleje, ktoré boli získané priamo z prírody, bez toho aby do nich bolo čokoľvek pridané a čokoľvek z nich odobraté. Toto je prísnejší štandard, ktorú umožňuje aby oleje boli bohaté a komplexné, práve tak, ako ich príroda vyrobila za účelom jej vlastného obranného mechanizmu. Čakala by som, že tieto oleje najvyššej triedy, ktoré sú pravé, čisté, a účinné budú mať vyššiu cenu.

Proces

Rada vnímam kvalitu ako proces. Je to proces pri ktorom ide o ochranu a udržanie najvyššej kvality esenciálnych olejov. Poďme sa spolu na tento proces pozrieť:

  • Začína to obstarávaním (sourcing): využíva sa pri ňom globálna sieť pestovateľov. Tí poskytujú surový materiál používaný pri produkcii esenciálnych olejov. To, kde rastlina rastie, má veľký vplyv na jej zloženie, a to potom ovplyvňuje jej účinnosť.
  • Potom máme zber: rastliny musia zberať ľudia, ktorí dané rastliny poznajú, sú čestní a ponechajú rastline dostatok času na plné dozretie.
  • Po zbere je rastlinný materiál pripravený na destiláciu. Na to, aby sa vzácne zložky starostlivo vyextrahovali, musí byť tento proces robený jemne, pomaly a s veľkou dávkou zručnosti.

Napríklad esenciálny olej z Havajského  santalového dreva podstupuje prácnu a časovo náročnú procedúru. Na to, aby sme dostali olej v jadrového dreva, vrchné vrstvy dreva sa šúpu od stredového dreva. Stred, srdce stromu sa potom štiepi, filtruje a potom ešte raz štiepi na jemné čiastočky predtým, než podstúpi 36-hodinový proces parnej destilácie pri vysokom tlaku a vysokej teplote. Celý tento proces vyžaduje obrovské množstvo paliva, energie a času, čo robí tento výnimočný olej  tak vzácnym. Pre porovnanie, proces parnej destilácie mätového oleja typicky trvá menej než dve hodiny pri nízkom tlaku a nízkej teplote.

Destilácia esenciálnych olejov v sebe spája vedu, aj umenie. ~Martina

  • Keď sú oleje vydestilované, esenciálne oleje sú pripravené na presun k distribučným spoločnostiam, alebo sprostredkovateľom, ktorým sa hovorí brokeri. Je všeobecné pravidlo, že čím nižšie v dodávateľskom reťazci idete, tým menšiu máte šancu, že dostanete čistý produkt. Väčšina spoločností to v tomto bode veľmi uľahčuje, pretože nemajú možnosť (a často ani chuť) overiť  si kvalitu olejov, ktoré dostanú od dodávateľa pred tým, než ich  posunú zákazníkom. Vyberajte si spoločnosť, ktorá pracuje s farmármi priamo v daných komunitách, na pestovaní a zbere rastlín, po celom svete. Ešte lepšie je, keď táto spoločnosť dáva prácu ľuďom v týchto komunitách tým že vytvára nové pracovné miesta a príležitosti, tam, kde sú najviac potrebné. Poskytovaním učenia, školení, budovaní priestorov a koordinovaním služieb, ľudia v týchto komunitách s ú motivovaní, aby vylepšili svoje spôsoby pestovania a zberu rastlín tak, aby dosiahli optimálnu výťažnosť oleja a zaistili udržateľnosť. Toto na oplátku vedie k olejom vyššej kvality a pestovatelia dostávajú férovú a predvídateľnú odmenu od stáleho nákupcu.

Spoločnosť ktorá je zaviazaná pomoci ľuďom, ktorí na udržanie zdravia hľadajú bezpečné alternatívy a zároveň pomáha celým komunitám a národom v krajinách, kde sa oleje pestujú a kde je pomoc potrebná, a dáva im nádej do budúcnosti, má u mňa krásne veľké srdiečkové plus. ~Martina

Zodpovednosť dodávateľa

Záväzok spoločnosti nechávať si testovať oleje nezávislými laboratóriami, a tiež aj dôraz na testovanie na citlivosť a účinnosť olejov je to, podľa čoho sa pozná dobrá spoločnosť. Dobrá spoločnosť poskytuje kvalitu, ktorá hojne presahuje vyžadované minimum. Hľadajte spoločnosti, ktoré pred tým, než ponúknu oleje spotrebiteľovi, opakovane testujú kvalitu mnohými rôznymi testami.

Pamätajte, že esenciálne oleje sa hlavne používajú aromaticky a masážne a že vaša pokožka a sliznica nosa  tiež vstrebávajú toxíny, a že oleje, ktoré sú pančované, alebo pozmeňované chemikáliami, môžu byť toxické.

VAŠA osobná zodpovednosť

Pri obstarávaní kvalitných esenciálnych olejov, by som rada zdôraznila dôležitosť toho, aby si urobili svoj vlastný prieskum, používali zdravý rozum a nasledovali  bezpečnostné zásady ohľadne používania a riedenia olejov. Urobte to, čo je pre vás a pre vašu rodinu najlepšie. Vzdelávanie je kľúčové na to, aby ste sa stali zručných používateľom týchto účinných rastlinných výťažkov.

Ak Vám toto všetko dáva zmysel, a ste pripravená stať sa obhajcom svojho vlastného zdravia, a zahrnúť čisté, etické oleje do svojho životného štýlu, rada Vám poradím, ako začať.