fbpx

Kategória: Imunita

Imunitný systém je komplex mechanizmov a reakcií vo vnútri organizmu, ktoré ho ochraňujú proti chorobám a zápalom, spôsobených baktériami, vírusmi, jednobunkovcami, hubami či tumorovými bunkami. Ak zlyháva imunita, alebo je oslabená, sme náchylnejší na rôzne ochorenia.

Ak je akýmkoľvek problémom narušený imunitný systém, je svojím spôsobom narušený celý organizmus. Pre správne fungovanie imunity je dôležité dodržiavať niekoľko zásadných bodov v životospráve:

  1. Zbaviť sa nadváhy – samozrejme pomaly, ale účinne. Nadváha je totiž často zdrojom vzniku zápalov, cukrovky, či srdcových chorôb.
  2. Obohatiť stravu o antioxidanty – sú doslova štítom pred voľnými radikálmi, čo sú molekuly poškodzujúce bunky. Doprajte si ovocie, zeleninu, selén, zinok a vitamíny A, C, E.
  3. Doplniť probiotiká – čisté črevá a správna mikroflóra v nich, sú cestou k rovnováhe v organizme. Probiotikami sa výrazne upravuje imunitný systém organizmu a zlepšuje sa vstrebávanie cholesterolu.
  4. Obmedziť prijímanie tukov a cukrov – tie totiž doslova ničia bunkovú imunitu.
  5. Zvýšiť, alebo spravidelniť pohyb – aspoň 30 minút aktívneho pohybu denne naštartuje obranyschopnosť.

V súčasnosti existujú aj hypotézy o prostredí, v ktorom sa človek nachádza a ktoré narúša svojím spôsobom imunitný systém človeka. Ide predovšetkým o recidívu respiračných ochorení horných a dolných dýchacích ciest, ako aj o výskyt alergií. Patrí sem vplyv domáceho i pracovného prostredia, znečistené prostredie, typické pre súčasný moderný štýl života, a na druhej strane ide o hygienickú hypotézu, ktorá podporuje tradičnejší spôsob života a prirodzené stretávanie sa detí s menej sterilným prostredím a často prehnanou liečbou antibiotikami.

Filtrovať podľa
Názvu
Kategórie
Zobraziť článkov

Salvia Scarea UPOZORNENIE: Počas tehotenstva používajte šalviu iba v poslednej fáze tehotenstva, po začatí pôrodu!! Nikdy nepoužívajte šalviu spolu s pitím alkoholu!!!! Salvia lúčna má krásnu…

Čítať viac

Majú rastliny čuch?

Vedeli ste, že rastliny medzi sebou komunikujú a používajú pritom malé molekuly, nazývané terpény, ktoré sú súčasťou zloženia esenciálnych olejov? Súhrnne sa tieto malé molekuly…

Čítať viac