fbpx

Copaiba

Esenciálny olej Copaiba  je úplne nový prírastok v mojej olejovej lekárničke a jednoznačne patrí medzi oleje, ktoré majú v mojom kufríčku čestné miesto. Je to olej s veľmi jemnou a nevýraznou vôňou (mierne podobnou oleju z cédrového dreva), ale jeho účinky sú veľmi výrazné, až udivujúce. V tomto článku budem hovoriť o tom, ako sa získava, pridám trochu vedy, ktorá za týmto olejom stojí a čo je najhlavnejšie, ako ho môžeme použiť.

Copaiba vás pozýva do sveta nenápadnosti a jemnosti. Mnohé oleje majú intenzívnu, prenikavú vôňu. Vzhľadom na svoju jemnosť a dominanciu seskviterpénov, sa Copaiba často používa ak fixatív, alebo podporovač zmiešavania v parfémoch, mydlách a iných výrobkoch osobnej starostlivosti.

Jej vôňa nás odlákava od mierne živicovitých, borovicovo zelených vrchných tónov nadol k vlhkému, korenisto- gáfrovo krémovému tónu vanilky. Tento olej je taký ľahko bláznivý, oproti „vážnym“ živicovým bratrancom, ako sú: myrha, alebo kadidlo.

​Pôvod

Esenciálny olej Copaiba sa získava zo živice stromu  Copaiba, z Brazílie.  Tá, ktorú používam, je zmesou 4 druhov Copaíb.  Je to preto, aby sa zvýšil terapeutický potenciál a účinnosť tohto oleja.

​Veda za Copaiboým olejom

Tento esenciálny olej pôsobí na  Endokanabinoidný systém v tele, ktorý je pre fungovanie tela veľmi dôležitý. Obsahuje BetaCaroPhylén, ktorý pôsobí na receptor CB2. Tento receptor ovplyvňuje endokrinný a imunitný systém. Tieto vlastnosti robia z oleja z Copaiby dokonalú alternatívu k olejom a prípravkom, ktoré ovshujú CBD, alebo THC (marihuanový olej), keďže nie je možné dostať sa jeho použitím do „výšin“ ako sa to deje u prípravkov s obsahom THC, ale stále prináša tie dobré vlastnosti, pre ktoré sa konopné produkty používajú.

Medzi ďalšie oleje, ktoré obsahujú BetaCaroPhylén patria:

 • Copaiba obsahuje 60%!

Účinky na telo

Medzi účinky, ktoré tento olej dokáže poskytnúť patria aj tieto:

 1. Antioxidačný účinok a podpora pečene
 2. Zlepšuje spánok
 3. Podporuje imunitu
 4. Podpora trávenia
 5. Podpora neurologických funkcií
 6. Pomáha správnemu dýchaniu
 7. Pri bolestiach hlavy
 8. Na pleť – obzvlášť v kombinácii s cédrovým drevom
 9. Protizápalová
 10. Upokojujúca – obzvlášť pri strese
 11. V kombinácii s citrusmi pozdvihuje náladu
 12. Zmiešajte so Sibírskou jedľou alebo kvetovými olejmi pre hĺbkový relax tkanív a svalov.

Vnútorné použitie

 • Kvapnite do kapsule 2 kvapky, môže sa užívať ráno a večer na bunkovú podporu
 • Zmiešajte s kadidlom na zvýšenie účinnosti.
 •  Zmiešajte s olejom so Sibírskej jedle a užite v kapsuli
 • Zmiešajte s Peppermintom na podporu trávenia počas jedla
 • Vypite kvapku až dve v 2 dcl vody. Je to tiež skvelý spôsob ako dostať oleje do celého tela
 • 1 – 2 kvapky pod jazyk ráno a večer.

​Použitie nanášaním (topicky)

 • Použite copaibový olej na neurologicky postihnutú oblasť.  Zrieďte frakcionovaným kokosovým (prípadne iným kvalitným podkladovým)olejom, čím zmaximalizujete jej účinnosť a vstrebanie.
 • Zmiešajte s vratičom (Blue tansy) – výborné na upokojenie podráždenej pokožky

Aromatické použitie

V difuzéri pozdvihuje vôňu ostatných, obzvlášť citrusových olejov, ale výborné kombinácie tvorí aj s týmito olejmi: Levandula, Čierne korenie, Kadidlo, Klinček, Grapefruit, Citrón, Lemongrass, Ylang ylang, Cypress a Eukalyptus.

Ďalšie možné spôsoby použitia

 1. Na pokožku. Copaiba má schopnosť udržiavať pokožku čistú a redukuje vznik škvŕn. Jej účinky sa dajú využiť tak, že môžete pridať Copaibu do svojho pleťového tonika a nanášať na tvár krúživým pohybom nahor. Môžete ju tiež naniewť na pokožku priamo, predtým, ako nanesiete hydratačný krém.
 2. Na podporu wellnesu celého tela. Z účinkov Copaibového oheja môže mať úžitok skoro celé telo— pretože podporuje kardiovaskulárny, imunitný, tráviaci, nervový a endokrinný systém. Obyvatela Južnej Ameriky používali a používajú živicu Copaiby na všetky tieto účely. Na to, aby ste jej silu dokázali na podporu tela využiť, kvapnite si jednu až dve kvapky Copaibového oleja do  vody, ovocnej šťavy alebo „čaju“ s medom (bež čaju).
 3. Na upokojenie občasných pocitov úzkosti. Keď zažívate stresujúci deň, alebo pociťujete obavy, difúzovanie vône Copaiby môže pomôcť tieto pocity upokojiť

Emočné účinky

Copaiba je známa ako olej Odhrnutia závoja.  Tento esenciálny olej môže ľuďom pomôcť nachádzať v živote hlbší zmysel a pomáha odkrývať nevyriešenú bolesť ukrytú v srdci, mysli a tele.

Pomáha proti negatívnym emóciám, ako sú hanba, vina, ľútosť, seba odsudzovanie, pocit nehodnosti, na potláčané emócie a rebelovanie proti všetkému.

Pomáha prinášať na svetlo pozitívne emócie, ako sú pocit sebahodnoty, sebauvedomenia, jasnosti, odpustenia, redefinície samého seba a zmysluplnej existencie.

 

Vyrábanie s Copaibou

Masť proti bolesti

Túto masť je dobré mať v zásobe, keď potrebujete riešiť drobné poranenia, modriny a bolesti.

 • 1/4 pohára sezamového oleja
 • 10 gramov včelieho vosku
 • 18 kv Copaiby (Copaifera officinalis)
 • 10 kv Čierneho korenia (Piper nigrum)
 • 5 kv harmančeka (Anthemis nobilis)
 • 7 kv Slamienky(Helichrysum italicum)
 • 10 kv Levandule (Lavandula angustifolia)

Podobné články