fbpx

Spôsoby používania

Použitie esenciálnych olejov

Esenciálne oleje sa dajú použiť pre širokú škálu emocionálnych a fyzických problémov. Môžeme ich užívať samostatne alebo v zmesiach – všetko záleží na požadovanom účinku a na skúsenostiach človeka, ktorý je aplikuje. Bežne sa užívajú tromi základnými spôsobmi: aromaticky (rozptyľovaním do vzduchu), lokálne (na kožu) alebo vnútorne ako potravinový doplnok.

Aromatické použitie

Čuch pôsobí v našom tele na mnoho fyziologických mechanizmov, vrátane stimulácie tvorby hormónov a ďalších metabolických procesov. Aromaterapia je založená na predvídateľných reakciách nášho tela na jednotlivé čuchové vnemy. Niektoré oleje majú po rozptýlení do vzduchu veľmi stimulujú účinok, zatiaľ čo iné tíši a upokojujú. Rozptyľovanie esenciálnych olejov navyše čistí vzduch od nežiaducich pachov a patogénnych mikroorganizmov. Odporúčame používať difuzéry, ktoré oleje nezahrievajú a tak nemenia  ich chemickú štruktúru. Esenciálne oleje môžeme tiež pridávať do prostriedkov na umývanie a na pranie, kde zvýšia ich účinnosť, budú pôsobiť proti mikroorganizmom a dodajú príjemnú vôňu.

Lokálne použitie

Pretože molekulárnej zloženie esenciálnych olejov je blízke zloženie nášho tela, esenciálne oleje sa po aplikácii na kožu ľahko vstrebávajú a majú v danej oblasti rýchly lokálny účinok. Upokojujú, lieči, regenerujú a s úspechom ich môžeme použiť pri masáži a pri kozmetických procedúrach. Pôsobí tiež ako prírodné dezinfekcia. Chemická štruktúra esenciálnych olejov im dovoľuje prenikať kožou do krvného riečišťa a pôsobiť tak na celé telo.

Vnútorné použitie

Esenciálne oleje sa dajú tiež používať ako potravinové doplnky, ktorými podporíme liečbu najrôznejších zdravotných ťažkostí. Niektoré oleje majú silné antioxidačné pôsobenie, iné podporujú zdravú zápalovú reakciu buniek. Okrem niekoľkých málo olejov sa dá väčšina užívať vnútorne. Ale radšej si vždy túto skutočnosť overte z dostupných materiálov.

Ako užívať esenciálne oleje

Užívanie esenciálnych olejov je veľmi jednoduché a ich účinok býva hlboký, dokonca transformačný. Je dobré si spočiatku nájsť niekoho, kto má s olejmi skúsenosti, prípadne študovať z bohatstva materiálov, ktoré boli o aromaterapii napísané.
Používajte vždy len 100% esenciálne oleje terapeutickej kvality a dodržujte inštrukcie na obale. Esenciálne oleje by nemali prísť do očí, do ucha alebo do otvorených rán. Ak sa pri lokálnom použití objavia začervenanie alebo podráždenie pokožky, aplikujte na podráždené miesto rastlinný olej (frakcionovaný kokosový alebo olivový).