fbpx

Šalvia lúčna

Salvia Scarea

UPOZORNENIE: Počas tehotenstva používajte šalviu iba v poslednej fáze tehotenstva, po začatí pôrodu!! Nikdy nepoužívajte šalviu spolu s pitím alkoholu!!!!

Salvia lúčna má krásnu sladkú orieškovú vôňu. Výborne sa zmiešava s citrusmi a tiež s levandulou, koriandrom, cypruštekom, kadidlom, geraniom, ružou, santalovým drevom, bielou jedľou a vetiverom.

Clary Sage: používa sa pri bronchitíde, znižuje cholesterol, pomáha pri očných problémoch (rozmazané videnie, unavené, alebo napäté oči), hemoroidy, hormonálna nerovnováha, impotencia, infekcie, menštruačné kŕče, PMS, Syndróm chronickej únavy, pri premnožených kvasinkách, problémoch s cirkuláciou, nespavosťou,  a problémoch s obličkami.

Niektoré účinky Šalvie, ľudia popisujú ako „euforické“ , aj keď nie každý zažíva takýto  vyšší stav. Väčšina z nás po jej použití je jednoducho uvoľnená, možno trochu ospalá, takže nie je dobrý nápad dať šalviovú masáž niekomu, kto potom šoféruje domov. Lepší nápad je dať mu trochu oleja, s ktorým si potom môže doma urobiť aromaterapeutický kúpeľ.  Šalvia krásne pôsobí proti stresu a napätiu, a tiež jemne, ale účinne vyrovnáva emočné traumy.

Clary Sage má výborné účinky na pomoc pri astme, pretože uvoľňuje kŕče v prieduškách, a pomáha proti úzkosti a emočnému napätiu, ktoré astmatici pociťujú.    Rovnaké vlastnosti sú potenciálne  nápomocné pri migrénach, ktoré majú pôvod v prílišnom napätí, ktoré je za nimi. Pretože šalvia je veľmi uvoľňujúca, je veľmi nápomocná pri rekonvalescencii, obzvlášť po chrípke, keď sa mnohí ľudia cítia veľmi oslabení, počas depresie, alebo v šestonedelí.

Pretože mierne zahrieva a je protikŕčová, pomáha pri tráviacich problémoch, obzvlášť pri  kŕčoch, alebo kolikovitých bolestiach. Môže sa použiť ako pomôcka pri jemnej rytmickej masáži brucha, alebo teplého zábalu.

Šalvia je emenagogum, a môže pomocť pri nepravidelnej, alebo chýbajúcej menštruácii. Najlepšie je ju použiť v prvej polovici menštruačného cyklu, keď sa používa v druhej polovici, môže vyvolať väčšie krvácanie.

Jedna z užitočných funkcií Šalvie je prevencia nadmerného potenia.

V časoch, keď bola rozšírená tuberkulóza, Šalvia sa používala na boj proti nadmernému poteniu v noci, ktoré pacienti mali, a tiež na posilnenie imunitného systému, aby mohol lepšie bojovať proti  tuberculosis bacillus.

Estrogén a jeho dôležitá funkcia v ľudskom tele je jednou z kontroverzných tém vzhľadom na niektoré mýty a vážne dezinformácie, ktoré sa vo svete aromaterapie šíria.

Šalvia od Doterry má iba 1% phytoestrogénov ako súčasť svojho zloženia,   a to je skvelý spôsob, ako podporiť bunkové receptory počas balancovania hormónov a reprodukcie  buniek – je to veľmi jemná podpora. Doterrácka Šalvia je čistá a pôsobí priaznivo na balancovanie systémov a podporuje prirodzené samouzdravovanie tela.

Psychologicky je Šalvia hlboko uvoľňujúca, euforická a revitalizujúca. Šalvia pomáha posilňovať jemné energie a inšpiráciu zhora.

Šalvia posilňuje sny (farbu a intenzitu) a a pomáha nájsť riešenia, podporuje rozhodovanie.

Šalvia má schopnosť pomôcť zapamätať si sny a preto sa odporúča nekombinovať ju s alkoholom – historicky je zdokumentovaných mnoho príbehov, že táto kombinácia môže spôsobiť zlé nočné mory a veľké stavy po opici, o ktorých sa píše už v Biblii.

Postupy:

Zmes do difuzéra na podporu pamäti: Šalvia 15 kv, Koriander 10 kv, Biela jedľa 10 kv, Zázvor 8 kv, Peppermint 3 kv; jemne zmiešajte a pridajte 4-6 kvapiek tejto zmesi do difuzéra, keď si potrebujete na niečo spomenúť.

Zmes na podporu sústredenia:  Šalvia 8 kv, Citrón 20 kvapiek, Cyprištek 10 kv, Rozmarín 5 kv.

Zmes do difúzera na podporu robenia rozhodnutí: Šalvia 20 kvapiek, Bazalka 10 kvapiek, Cyprištek 8 kv, Peppermint 4 kv.

Zmes do difúzera na uvoľnenie napätia: Šalvia 10 kv, Levandula 15 kv, Geranium 5 kv, Bergamot 5 kv, Ylang Ylang 2 kv.

Zmes do difúzera na podporu meditácie: Šalvia 6 kv, Divoký pomaranč 3 kv, Biela jedľa 2 kv, Kadidlo 2 kv; zmiešajte a pridajte 4-6 kvapiek do difúzera.

Inhalačná zmes na podporu apetítu: Šalvia 8 kv, Koriander 6 kv, Čierne korenie 4 kv, Zázvor 3 kv, Biela jedľa 2 kv, Peppermint 1 kv; jemne zmiešajte v sklenenej fľaštičke a potom kvapnite na hlinený/drevený prívesok, alebo do inhalátora. Noste pri sebe a inhalujte vždy po tri nádychy niekoľko krát denne

Unavené oči: Medzi prstami zmiešajte – Šalvia 1 kvapka, Kadidlo Applikujte  na spánky jemne ponad obočie, keď sa cítite veľmi unavení.

Spánok a uvoľnenie: Šalvia 1 kvapka s  1 kvapkou  Vetiveru. Naneste na zátylok a spredu na hrdlo približne 15 min pred spaním. V prípade že ste veľmi nabudený, prípadne vytočený, použite 2 kv Šalvie a 4 kv Vetiveru.

Asthma- Clary Sage 4 drops, Lavender 4 drops, massage blend over chest and back.

Proti prílišnému poteniu — kúpele chodidiel, alebo normálny kúpeľ vo vani – 1/2 pohára Epsomovej soli, pridajte 4 kv Šalvie, 3 kv Koriandra — vodu pridajte po tom, ako ste oleje zmiešali so soľou. Namáčajte si nohy (alebo celé telo 10 min) na redukciu potenia.

Recept na rast vlasov, stimulujúci vlasovú pokožku: 30 ml kokosového oleja, 3 kv Šalvie, 2 kv Bielej jedle, 1 kv Rozmarínu; Jemne zmiešajte a vmasírujte časť tento zmesi do pokožky hlavy denne. Nechajte pôsobiť 30 min, alebo na noc, potom umyte šampónom ako obyčajne. Šalvia  a šampón môže pomôcť zredukovať nadmernú produkciu mazu, obzvlášť na pokožke hlavy a môžete ju pridať do posledného oplachu po šampónovaní, ak máte mastné vlasy, alebo lupiny.

 

Podobné články