fbpx

Oleje po operácii

Využitie aromaterapie v zotavovaní po operácii

Operácie môžu byť jednoduchšie, aj zložitejšie. V každom prípade je pred, aj po operácii prítomná určitá dávka stresu, úzkosti, nepohodlia a únavy. Pokiaľ vieme podporiť manažovanie týchto spomínaných stavov a hojenie tela, je to len prospešné. Vedeli ste, že používanie esenciálnych olejov na pooperačné zotavovanie dokáže pomôcť zmierňovať nepohodlie a pôsobí priaznivo na pokožku?

Sú oleje, ktoré vám môžu pomôcť vrátiť sa do bežného života rýchlejšie. Tu nájdete o tom podrobnejšie informácie:

  • Ktoré sú najlepšie esenciálne oleje na zotavovanie po operácii? Keďže existujú pre a proti, môžete urobiť informované rozhodnutia.
  • Ako používať tieto aromatické oleje a prírodné liečivá.
  • Niektoré užitočné bezpečnostné tipy. Plus rady, ako používať prírodné liečivá pred samotným zákrokom.

Ktoré sú najlepšie esenciálne oleje na zotavovanie po operácii a prečo

Čo môžeme urobiť ešte pred operáciou?

Ideálna príprava pred operáciou zahŕňa aj úpravu stravy. Vylúčenie rafinovaných cukrov zo stravy min. týždeň pred operáciou je výborný spôsob ako pomôcť lepšiemu hojeniu rán po operácii. Vhodné je tiež užívanie probiotík. Schopnosť esenciálnych olejov ničiť nežiaduce mikroorganizmy môžeme pred operáciou využiť na posilnenie imunity natieraním zmesi On Guard na chodidlá ráno a večer.

Operácia nepredstavuje traumu iba pre telo, ale tiež aj pre myseľ. Na zotavovanie je najlepšie začať myslieť ešte pred operáciou. Je normálne pociťovať strach a úzkosť predtým, než podstúpime zákrok. Levanduľový esenciálny olej, ale tiež pomarančový olej majú schopnosť upokojiť pocity strachu.

Po operácii je zasa veľmi bežné pociťovať nepohodlie v operovanej oblasti. V závislosti od závažnosti operácie, to môže trvať dlhší čas, kým sa pokožka zahojí.

Prvé týždne môžu byť prítomné aj modriny, alebo hematómy. Keď nezačneme jednať dosť rýchlo,  môže nám zbavovanie sa jaziev trvať oveľa dlhšie.

Našťastie, aromaterapia je považovaná za jednu z najlepších doplnkových terapií. Dokáže pomôcť s fyzickou, ale aj s psychickou bolesťou.

Aromaterapia neovplyvňuje zotavujúceho sa pacienta žiadnym negatívnym spôsobom. Naopak, uľavuje od väčšiny problémov a pomáha cítiť sa lepšie za kratší čas.

Aromaterapia využíva esenciálne oleje kvôli ich kontrolovaným terapeutickým účinkom. Používajú sa v malých dávkach a je dobré poradiť sa s lekárom, alebo skúseným aromaterapeutom o prípadných kontraindikáciách. Keď ich používame správne, esenciálne oleje výrazne urýchľujú zotavovanie po operácii.

Zotavovanie po operácii je komplexný proces. Počas operácie telo zažíva traumu.

Čas potrebný pre telo na to, aby sa uzdravilo, závisí nielen od umiestnenia a veľkosti rany. Niektoré oblasti sú citlivejšie než iné, a môžu viac bolieť a uzdravovať sa dlhší čas. Tiež to závisí od imunitného systému, ktorý takisto môžeme posilňovať.

Hlavné symptómy človeka po operácii sú:

  • Úzkosť
  • Nespavosť
  • Nepohodlie
  • Nevoľnosť
  • Zápaly
  • Pomalé hojenie rán
  • Jazvy, atď.

Tu uvádzam esenciálne oleje, ktorých účinky dokážu tieto symptómy zmierňovať, prípadne odstraňovať.

Levanduľa – niekedy nazývaná aj švajčiarsky nožík olejov má čistú, sviežu vôňu, ktorá súčasne stimuluje, aj uvoľňuje. Už stáročia sa tento olej okrem jeho známych účinkov na podporu zdravého spánku a uvoľnenia, používa aj na regeneráciu pokožky, hojenie drobných rán. Na upokojenie a proti stresu sa levanduľa používa buď kvapnutím 1 kvapky do dlaní, kde kvapku rozotrieme a potom vdychujeme zo spojených dlaní v tvare misky, prípadne môžeme kvapku votrieť na zápästia.

Zmes Balance – je namiešaná na podporu rovnováhy v tele. Pôsobí priaznivo na náladu a zmierňuje pocity úzkosti a strachu. Proti úzkosti ho používame nasledovným spôsobom: nanesieme kvapku zmesi Balance na zátylok, na hrudník a na zápästia. Zápästia spolu pošúchame a inhalujeme vôňu, ktorá sa tak uvoľňuje. Kombinácia balance+levanduľa pomáha upokojovať boľavé svaly. Tieto dva oleje patria medzi jemné a nedráždivé pre pokožku a môžu sa nanášať všade tam, kde je pokožka celistvá.

Zmes On Guard –  Používame riedený s podkladovým olejom, patrí medzi „horúce oleje“. Pravidelná aplikácia zmesi On Guard po 1 kvapke na chodidlá ráno a večer pomáha posilňovať imunitný systém a používa sa ako prevencia pred nežiaducimi vonkajšími vplyvmi, ale tiež je to výborná príprava pred operáciou. Použiť ho môžeme aj po operácii, aby sme sa chránili, ale aj na celkové posilnenie organizmu. Touto zmesou môžeme čistiť vzduch od patogénov a zároveň podporiť čisté dýchanie. Pôsobí tiež priaznivo na náladu.

Zmes Aromatouch – Je zmes na úľavu od nepohodlia, pomáha pri obnove svalov a zlepšuje cirkuláciu. Po operácii ho môžeme nanášať na chodidlá aj 2-3x denne. Pri veľkých nepríjemných stavov kombinujeme spolu so zmesou Deep blue a lemongrassom.

Zmes Serenity – je zmes esenciálnych olejov vytvorená na hĺbkové upokojenie mentálnych  a emočných stavov. Táto zmes pomáha všade tam, kde potrebujeme pokojnejší postoj, prípadne sa používa ako pomoc pri zaspávaní a na hlbší spánok. Používa sa buď vdychovaním z dlaní, alebo difúzovaním v miestnosti. Je to zmes, ktorá tiež pôsobí priaznivo na pokožku a zmierňuje drobné podráždenia.

Lemongrass – Upozornenie: lemongrass patrí medzi „horúce“ oleje, a preto ho pred aplikáciou na pokožku vždy riedime mastným, napríklad kokosovým olejom. Tento olej práve kvôli svojej štipľavosti má vynikajúce účinky na zmierňovanie nepohodlia. Po operácii ho odporúčam aplikovať na chodidlá, odkiaľ sa jeho účinky dostanú do celého tela.

Zázvor –  Upozornenie: patrí medzi horúce oleje, pred aplikáciou na pokožku ho vždy riedime podkladovým olejom. Tento olej sa popri svojich ostatných vlastnostiach používa hlavne ako upokojovač žalúdka. Pomáha zmierňovať stavy nevoľnosti a spolu s peppermintovým olejom sa používajú na široké spektrum záležitostí súvisiacich s tráviacim traktom. Pred, počas, aj po operácii môžeme vlastnosti týchto dvoch olejov využiť tak, že do 100ml sprejovacej fľaštičky nakvapkáme po 20 kvapiek týchto olejov a doplníme po vrch vodou. Túto zmes rozstrekujeme v miestnosti, keď chceme bojovať proti nevoľnosti.

Peppermint – Upozornenie: používať opatrne pri vysokom tlaku. Pri používaní homeopatík udržujte pol hodinový odstup. Tento esenciálny olej má analgetické vlastnosti, pomáha proti nevoľnosti, ale tiež pomáha znižovať telesnú teplotu. Na znižovanie teploty ho nanášame na chodidlá po 1 kvapke, a to aj každú pol hodinu. V prípade, že po operácii ešte nemôžeme piť vodu, je lepšie najprv ho rozriediť s podkladovým olejom, aby sme ho do tela neprijali príliš veľa – pretože ho potom musíme aj nejak vyplaviť von. Tento olej príjemne chladí, ale v prípade citlivejšej pokožky môže mierne štípať, preto ho v prvé dni používame natieraním iba na chodidlá, prípadne ho môžeme vdychovať z dlaní – aj týmto spôsobom pomáha udržiavať „chladnú hlavu“ a pomáha zvládať bolesť.

Zhrnutie olejov a krátky spôsob použitia:

Pomaranč – jeden z najlepších esenciálnych olejov na pozdvihnutie nálady a udržanie pocitov emocionálnej pohody. Používa sa vdychovaním z rúk alebo difúzovaním.  Tiež prečisťuje vzduch, a tak chráni pred vplyvmi prostredia.

Pred operáciou na spanie: Levanduľa, zmes Serenity, levanduľa+pomaranč. Kvapneme 3-5 kvapiek do difuzéra a difúzujeme pred spaním. Prípadne môžeme alternatívne rozotrieť po vankúši pred spaním a chvíľu vdychovať z dlaní.

Posilňovanie imunity pred operáciou: zmes On Guard – na chodidlá ráno a večer po 1 kvapke. On guard môžeme použiť aj proti kašľu. Dáme on Guard na prst a potom na jazyk.

Na upokojenie tesne pred operáciou: zmes Balance. Vdychujeme z dlaní.

Po operácii: ZenGest proti napínaniu na zvracanie. Kvapneme kvapku na prst a na jazyk.

Na opuchnuté miesta s neporušenou kožou – na zmiernenie nepohodlia:  Deep blue – krém, prípadne zmes Aromatouch. Prípadne trojkombinácia Deep blue, aromatouch, lemongrass

Pomarančový olej – na čistenie vzduchu v miestnosti, a tiež na dobrú náladu. Difúzujeme 3-5 kvapiek.

Levanduľa – na upokojenie mierne podráždenej pokožky – okolo jazvy, nie priamo do jazvy zo začiatku – neskôr aj priamo. Po odstránení náplastí z rany, pomáha zmes kokosového a levandulového oleja regenerovať pokožku, aby bola jazva čo najkrajšia v čo najkratšom čase. Jazvu touto zmesou masírujeme 2x denne s použitím mierneho tlaku.

Zázvor, peppermint – proti nevoľnosti. Rozprašujeme po miestnosti z sprejovej flaštičky s vodou + týmito olejmi. Prípadne nanesieme podkladový (kokosový) olej a votrieme do zápästí po 1 kvapke.

Podobné články