fbpx

20 čistiacich receptov s esenciálnymi olejmi

Hľadáte bezpečný a prírodný spôsob ako vyčistiť svoju domácnosť? Môžete sa zbaviť všetkých toxických chemických čistiacich produktov a užiť si bezpečné čistenie s použitím len niekoľkých prírodných ingrediencií.

Prírodné ingrediencie nie sú len lepšie pre vaše zdravie, ale aj pre vašu peňaženku, pretože šetria panieze! Tieto netoxické čistiace prípravky tiež zanechajú vašu domácnosť nádherne prevoňanú.

Ak sa raz do toho pustíte, uvidíte, že to je zábava a budete si užívať krásne čistú domácnosť, ktorá je šetrná k prírode a bezpečná pre vašu rodinu.

BUDETE POTREBOVAŤ TIETO INGREDIENCIE:

Kastílske mydlo

Odplavuje nečistoty a špinu, odstrňuje mastnotu a škvrny. Toto mydlo je must-have pre všetky domáce recepty. Je ideálne na výrobu penových mydiel, pracích prostriedkov, domácich prostriedkov na umývanie riadu a ďalších prírodných čistiacich receptov.

Sóda bikarbóna

Je skvelá na pohlcovanie a odstrňovanie pachov v domácnosti. Taktiež jemne čistí a môžete ju použiť aj na čistenie dosiek, umývadiel a vaní.

Biely ocot

Kúpte si čo najväčšiu fľašu, pretože ju budete potrebovať. Navyše, je to super lacná čistiaca prísada. Biely ocot sa používa v mnohých prírodných čistiacich receptov, pretože je prirodzene antibakteriálny a protiplesňový. Okrem toho môže odstrániť mastnotu, špinu a rozpúšťa minerálne usadeniny. Nepoužívajte však na povrchy z prírodného kameňa, ako je žula, mramor alebo mydlový kameň, pretože kyselina môže časom poškodiť tieto prírodné povrchy.

Olivový olej

Pravdepodobne ho máte v kuchyni, všakže? Používajte ho aj ako prírodný čistič a leštiaci prostriedok na drevené a kožené povrchy.

Utierky z mikrovlákna

Tieto utierky môžete použiť na rôzne čistiace práce. Sú zvlášť vhodné na okná, zrkadlá, prach a dosky. Tieto utierky absorbujú lepšie ako bežné tkaniny a zanechávajú čistý povrch. Sú tiež mäkké a neabrazívne, aby nepoškriabali povrchy a nezničili farby.

Sklenené fľaše

Sú najlepšie na čistenie. Môžete do nich zarobiť akýkoľvek čistiaci prostriedok a navyše neničia životné prostredie.

Soľ

Stolová soľ je účinná pri čistení pevných povrchov, pretože je prirodzene abrazívna. Soľ môže odstrániť hrdzu, mydlovú špinu a mastnotu. Taktiež dobre eliminuje pretekajúce bubliny napríklad z práčky či umývačky riadu. Stačí len posypať bubliny.

Esenciálne oleje

Ponúkajú prirodzené čistiace vlastnosti. Najlepšie na čistenie v domácnosti sú citrusové oleje (citrón, pomaranč alebo limetka). Ďalšími skvelými pomocníkmi sú levanduľa, čajovník, pepermint, biela jedľa a eukalyptus.

Borax

Ide o prirodzene vyskytujúci sa minerál (tiež známy ako boritan sodný). Borax sa používa už viac ako 100 rokov pri čistení bielizne. Nepoškodzuje životné prostredie, ani neprestupuje pokožkou. Používajte ako čistič bielizne, odstraňovač škvŕn, čistiaci prostriedok na toalety a ďalšie.

Vodka

Je to prírodný dezinfekčný prostriedok. Môže pomôcť vyčistiť povrch a prirodzene odstrániť zápach.

Rastlinný glicerín

Je užitočný v receptoch s esenciálnymi olejmi. Môže zjemniť podomácky vyrobené recepty a hydratačné prípravky na tvár. Často sa používa v mydlách, osviežovačoch vzduchu a ďalších.

 

Niektoré ďalšie ingrediencie, ktoré sa často používajú v podomácky vyrobených čistiacich prostriedkoch sú citrónová šťava, peroxid vodíka a uhličitan sodný.

RECEPTY

1. Jemný čistiaci prostriedok s esenciálnym olejom Limeta

– ½ šálky sódy bikarbóny

– 2 polievkové lyžice kastilského mydla

– 1 polievkovú lyžicu vody

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Limeta

V miske zmiešajte všetky ingrediencie dohromady a ihneď použite na čistenie sporákov, umývadiel, vaní. Zmes, ktorá vám zostane, uskladnite v sklenenej nádobe.

2. Denný sprchový sprej s pepermintom

– ¼ šálky vodky (alebo čistého liehu ak preferujete)

– ¾ šálky vody

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Pepermint

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Skombinujte všatky zložky v sklenenej fľaši a pretrepte. Pred použitím dobre pretrepte a nastriekajte na sprchu a steny sprchového kúta. Neoplachujte.

3. Domáci čistiaci prostriedok na všetky povrchy

– ¾ šálky destilovanej vody

– 2 polievkové lyžice bieleho octu

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Levanduľa

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Pomaranč

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Zmiešajte všetky ingrediencie v sklenenej fľaši a pretrepte. Pred použitím poriadne pretrepte, postriekajte požadovaný povrch a očistite ho.

4. Čistič toaliet s čajovníkom

– sklenená fľaša s rozprašovačom

– 1 šálka bieleho octu

– 1 šálka sódy bikarbóny

– ¼ šálky soli

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Čajovník

Pripravte si zvlásť nádobku, v ktorej zmiešate sódu bikarbónu, soľ a esenciálny olej čajovník a všetko zmiešajte. Nalejte ocot do sklenenej fľaše. Nastriekajte ocot do toaletnej misy, potom posypte práškovou zmesou. Nastane šumivá reakcia. V prípade potreby pridajte ešte ocot. Nechajte pôsobiť 15 minút. Očistite toaletnou kefou. Po dokončení spláchnite.

5. Čistiace obrúsky s čajovníkom

– 1 rokla papierových obrúskov

– 2 šálky horúcej destilovanej vody

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Čajovník

– 1 polievková lyžica kastilského mydla

– miska so vzduchotesným vekom alebo uzatvárateľné vrecko

Rozrežte papierovú rolku na polovicu a druhú polovicu uložte. Zmiešajte vodu, esenciálny olej a kastilské mydlo v miske. Dajte polovicu papierovej rolky do misky s tekutinou. Namočte papierovú rolku do tekutiny a nechajte ju tam 10 minút, aby všeky obrúsky nasiakli tekutinu. Odstráňte kartónovú rúrku z utierok a vyhoďte. Utierky vyťahujte zo stredu rolky keď ich budete chcieť použiť. Pokiaľ rolku nepoužívate, nechajte ju v uzatvorenej nádobe alebo vrecku.

6. Borovicový čistič na dlážku

– 3,5 litra vody

– 2 polievkové lyžice kastilského mydla

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Jedľa

– 5 kvapiek esenciálneho oleje Citrón

Dajte všetky ingrediencie do vedra alebo kuchynského drezu s uzavretým odtokom. Použite mop na vyčistenie povrchu dlážky. Netreba oplachovať, nechajte vyschnúť.

7. Sprej na prach

– 1 čajový lyžička olivového oleja

– 3 polievkové lyžice bieleho octu

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Jedľa alebo Citrón

– ¾ šálky destilovanej vody

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Skombinujte všetky prísady okrem vody do sklenej fľaše. Pretrepte, aby sa všetky prísady zmiešali. Fľašu doplňte vodou. Zaskrutkujte vrchnák a opäť pretrepte. Pred použítím zľahka pretrepte a nastriekajte na utierku z mikrovlákna. Pretrite požadované miesto.

8. Jednoduchý leštič nábytku

– ¼ šálky olivového oleja

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Citrón

– sklenená fľaša s pumpičkou

Zmiešajte všetko spolu vo fľaši a pretrepte. Pred použitím vytlačte niekoľkokrát na handričku z mikrovlákna a vyčistite drevené povrchy. Leštenie nábytku stačí spraviť raz za 1-2 mesiace.

9. Sprej na odstránenie škvŕn z odevov

– 2 polievkové lyžice rastlinného glycerínu

– 2 polievkové lyžice kastilského mydla

– ¾ šálky destilovanej vody

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Citrón

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Pridajte všetky ingrediencie do sklenenej fľaše. Nasaďte vrchnák a pretrepte. Pred použitím zľahka pretrepte a nastriekajte priamo na škvrnu. Jemne trite tkaniny o seba, aby sa zmes dostala do škvrny. Ak je to  možné, ihneď odstráňte škvrnu týmto sprejom a nechajte ju namočenú predtým, ako dáte odevy do práčky.

10. Prírodný dezinfekčný sprej

– 3 čajové lyžice bieleho octu

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Pepermint

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Pomaranč

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Eukalyptus

– ¾ šálky vody

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Naplňte fľašu so všetkými ingredienciami, nasaďte vrchnák a pretrepte. Pred každým použitím fľašu pretrepte, aby ste zapezpečili rozvnomerné rozloženie. Tento univerzálny čistič môžete použiť v kúpeľni, kuchyni, kancelárii, v priestoroch kde sa nachádzajú domáce zvieratká atď. Esenciálne oleje a biely ocot prirodzne zabijú všetky baktérie.

11. Čistič okien

– 3 polievkové lyžice bieleho octu

– 1 čajovú lyžičku čistého liehu, aby ste zabránili šmuhám (v prípade potreby môžete vynechať)

– 10 kvapiek citrusového esenciálneho oleja (podľa vlastného výberu)

– ¾ šálky vody

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Skombinujte všetky ingrediencie okrem vody v sklenenj fľaši, premiešajte, aby sa skombinovali. Naplňte zvyšok fľaše vodou. Našrobujte vrchnák a pretrepte. Použite s handričkou z mikrovlákna.

12. Čistič pre chladničky a mikrovlnky

– ¼ šálky bieleho octu

– ¾ šálky horúcej vody

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Citrón

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Zmiešajte ingrediencie v sklenenej fľaši. Dobre pretrepte a posprejujte vnútro chladničky a mirkovlnky. Potom pošúchajte a pretrite vlhkou handričkou.

13. Čistič plesní

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Čajovník

–  5 kvapiek esenciálneho oleja Levanduľa

–  5 kvapiek esenciálneho oleja Pomaranč

–  5 kvapiek esenciálneho oleja Eukalyptus

– 1 čajová lyžička bóraxu

– 2/3 šálky bieleho octu

– ¼ šálky destilovanej vody

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Dajte všetky ingrediencie do sklenenej fľaše a pretrepte, aby sa všetko spojilo. Vždy pretrepte pred použitím. Postriekajte problematickú oblasť a nechajte pôsobiť 15 minút. Očistite vlhkou handričkou z mikrovlákna.

 14. Citrusové mydlo na riad

– ¾ šálky tekutého kastílskeho mydla

– 2 čajvé lyžičky rastlinného glycerínu

– 1 a pól čajovej lyžičky sódy bikarbóny

– 10 kvapiek esenciálneho oleja Citrón

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Pomaranč

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Čajovník

– sklenená fľaša s pumpičkou

Dajt všetky ingrediencie do sklenenej misy a jemne premiešajte, aby sa všetko spojilo. Cez lievik prelejte zmes do sklenenej fľaše. Použite tak, že niekoľko vytlačených pumpičiek dáte do drezu kým sa plní vodou alebo malé množstvo vytlačíte na žinku na umývanie riadu.

15. Čistič sprchovej hlavice

– biely ocot

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Citrón

– uzatvárateľné vrecko

Odskrutkujte sprchovú hlavicu a vložte ju do uzatvárateľného vrecka. Do vrecka pridajte ocot a esenciálny olej citrón, uzatvorte a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Ak nedokážete sprchovú hlavicu odskrutkovať, nalejte ocot a olej do vrecka, hlavicu položte do vrecka a pomocou gumičky upevnite. Celá hlavica musí byť ponorená v tejto tekutine.

16.Sprej na matrace

– ½ šálka vodky (alebo liehu)

– ½ šálky destilovanej vody

– 8 kvapiek esenciálnheo oleja Levanduľa

– 4 kvapky esenciálneho oleja Pepermint

– 4 kvapky esenciálneho oleja Eukalyptus

– 4 kvapky esenciálneho oleja Čajovník

– sklenená fľaša s rozprašovačom

Dajte všetky ingrediencie do sklenej fľaše a pretrepte, aby sa všetko spojilo. Pred použitím dobre pretrepte a postriekajte matrace. Nechajte vyschnúť.

17. Čistiace bombičky do drviča odpadkov

– 2 šálky sódy bikarbóny

– 1 šálka soli

– ½ šálky vody

– ¼ šálky tekutého kastilského mydla

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Pomaranč

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Pepermint

Skombinujte soľ a sódu bikarbónu v miske, zmiešajte. Do zmesi pridajte kastilské mydlo a esenciálne oleje. Pomaly pridávajte vodu kým zmes miešate. Cieľom je dosiahnuť konzistenciu ako vlhký piesok. Zmes musí držať pokope, aby ste mohli z nej vytvarovať guľôčky.

Príliš mokré? Pridajte sódu bikarbónu. Príliš suché? Pridajte viac vody. Hotové guľky pokladajte na voskový papier. Nechajte ich vysušiť do stvrdnutia 24 hodín. Gulôčky uchovávajte v sklenenej mise. Použite tak, že dáte jednu guľôčku do drviča odpadkov, pustite vodu a následne pustite drvič.

18. Odstraňovaš mastnosty

– ¼ šálky sódy bikarbóny

– 4 kvapky esenciálneho oleja Citrón

– 1 šálka bieleho octu

– sklenená fľaša s rozprašovačom

– papierové utierky

Dajte ocot do sklenenej fľaše a odložte ju. Zmiešajte esenciálny olej citrón a sódu bikarbónu do prázdnej koreničky a odložte ju. Najprv postriekajte špinavú mastnú plochu s octom, potom posypte zmesou esenciálneho oleja a sódy bikarbóny (ideálne pre spotrebiče ako mikrovlná rúra, chladnička, kuchynská linka). Potom opäť postriekajte danú oblasť octom, nechajte zreagovať a odstáť na 15 minút. Nakoniec očistite papierovými utierkami. Opakujte ak je treba.

19. Prírodný čistič varnej dosky

– ¼ šálky sódy bikarbóny

– ¼ šálky soli

– 1 polievková lyživa bieleho octu

– 5 kvapiek esenciálneho oleja Limetka

Zmiešajte všetky ingrediencie dohromady až kým nevytvoria pastu a potrite ňou varnú dosku a horáky. Nechajte pôsobiť najmenej 15 minút. Použite špongiu na odstránenie špiny a mastnoty. Odstráňte nadbytočný čistiaci prostriedok a očistite povrch dosucha.

20. Levanduľové penivé mydlo na ruky

– 2 polievkové lyžice kastilského mydla

– 15 kvapiek esenciálneho oleja Levanduľa

– 2 čajové lyžičky olivového oleja

– 1 šálka destilovanej vody

– 10oz fľaša s pumpičkou

Do fľaše pridajte kastilské mydlo, olivový olej a esenciálny olej a jemne premiešajte. Pridajte do fľaše vodu a nastoknite vrchnák. Dobre premiešajte, aby sa všetky ingrediencie spojili. Ak chcete použiť, dvakrát napumpujte do dlane a umyte si ruky.

 

Podobné články