fbpx

Pôrod

Po mesiacoch čakania príde na svet nový život. Očakávanie a príprava mamičky sa spoja v zázraku pôrodu. Matka príroda nezanechala ľudí mom and babyv tomto celkom bez pomoci a má pre mamičku a bábätko veľa rastlín a olejov, ktoré im pri tomto zážitku môžu pomôcť.

Myrha a/alebo Peppermint s frakcionovaným kokosovým olejom aplikovaným na bruško môže pomôcť otočiť bábätko, ktoré je nesprávne otočené.

Upokojenie počas pôrodu

AromaTouch, Balance, Clary Sage s Geraniom alebo Levandulour sú oleje, ktoré pomáhajú, keď je potrebné upokojiť sa. Aplikujte s frakcionovaným kokosovým olejom na chrbát a ramená, alebo na spodok chodidiel.

Atmosféra v pôrodnej miestnosti

Zľahka difúzujte levandulu, Citrus Bliss, Balance alebo Divoký pomaranč. Uistite sa, že daná vôňa je niečo upokojujúce pre novú mamičku.

Pôrod

Spomalenie skorého pôrodu – Niekoľko kvapiek levandule aplikovať na bruško.

Efektívnejšie kontrakcie – Clary Sage s Geraniom alebo Levandulu aplikujte na vnútorné členky, chodidlá, podbruško a spodok chrbta.

Zintenzívnenie a pohyb – Myrhu alebo Clary Sage s Myrhou aplikujte na vnútorné členky, chodidlá, podbruško a spodok chrbta.

Proti bolesti – Bazalku alebo Black Pepper s frakcionovaným kokosovým olejom masírujte na spodok chrbta.

Starostlivosť o hrádzu

Pred pôrodom viacerí autori navrhujú masírovať hrádzu týždeň až mesiac pred pôrodom s použitím Frankincense/Helichrysum, Geranium/Lavender alebo Clary Sage/Rose. (Prosím pre viac detailov pozrite knihy od Stephanie Fritz alebo Valerier Worwood.)

Počas pôrodu – 10 kvapiek Helichrysum alebo 5 kvapiek Helichrysum a Frankincense s 1 lyžicou kokosového oleja jemne vmasírujte na hrádzu keď sa ukazuje hlavička a na hlavičku bábätka počas pôrodu.

Po pôrode

Popôrodné bolesti

Ak máte popôrodné bolesti (podobné menštruačným kŕčom) 1 -3 kvapky AromaTouch, Deep Blue, Levandule alebo Solace aplikujte priamo na podbruško.

Pomazanie novorodeniatka

Mnohí autori navrhujú naniesť jednu kvapku Kadidla na hlavičku a pozdĺž chrbtice bábätka.

Cisársky rez, prevencia jazvy

Immortelle alebo Helichrysum/Levandulu na danú oblasť, na podporu hojenia a prevenciu zjazvenia. Používajte masážne aspoň raz denne, kýn nenastane viditeľné zlepšenie.

Hemoroidy

Helichrysum a/alebo Levandula aplikujte na danú oblasť 1- 2 kvapky.

Žltačka

Aplikujte kvapku Gerania a Citrónu (Lemon) na chodidlá bábätka každé 3 – 4 hodiny.

Starostlivosť o hrádzu a hojenie po nástrihu

Immortelle alebo Frankincense/Levandula s kokosovým olejom na hojenie aplikujte priamo, alebo zmiešané s vodou alebo základným olejom a sprejujte 3 – 4 krát denne.

Popôrodná depresia

Navrhuje sa množstvo jednotlivých olejov a ich kombinácií. Pretože ľudia sú tak rôzni, je potrebné trochu skúšať, aby ste našli olej alebo zmes, ktorá vám pomáha najviac. Spôsoby aplikácie sa tiež rôznia. Možné spôsoby sú napríklad : masážne na spodok chodidiel, difúzovať, 1 -2 kvapky na vankúš, alebo 5 – 6 kvapiek do vane.

Balance denne na spodok chodidiel je výborný nápad. Iné jednotlivé oleje, ktoré sa najčastejšie spomínajú sú Clary Sage, Frankincense, Ruža a Ylang Ylang. Tiež sa spomínajú aj Bergamot, Elevation, Geranium, Grapefruit, Lavender, Lemon, Myrrh, Sandalwood a Wild Orange.

1 kvapka Myrhy na a okolo pupočníka na zahojenie. Pokračujte denne s 1 – 2 kvapkami Frankincense až kým popočník odpacne (obyčajne asi po týždni).

Ďalšie použitie esenciálnych olejov:

 • Levandula v kapsuli (1/2 až plnú) denne mesiac pred pôrodom na ochranu proti streptokokovi skupiny B.
 • Levandula počas začiatku pôrodu kvôli upokojujúcim účinkomduring early labor for its calming benefit.
 • Cypress, Clary Sage, White Fir, Helichrysum, Geranium and Ylang Ylang zmiešané rovným dielom aplikujte na členky a spodok chrbta na pomoc proti bolesti a na manažovanie krvácania.
 • Balance, difúzujte, je to veľmi prospešné na upokojenie a vybalancovanie pred aj počas pôrodu
 • Ruža je euforická, pôsobí na uvoľnenie maternice a pomáha zjemniť väzivá, čo umožňuje panvovým kostiam, aby sa ľahšie roztiahli.
 • Helichrysum s Frakcionovaným kokosovým olejom na hrádzu počas tlačenia hlavičky a pôrodu hlavičky prodi modrinám, opuchnutiu a krvácaniu [alebo Levandula (1 -2 kvapky) do lyžice kokosového oleja aplikujte na akékoľvek modriný bábätka.]
 • Frankincense na hlavičku a chrbátik bábätka
 • Myrha na pupočník bábätka, aby sa skor zahojil a na prevenciu akejkoľvek infekcie, ktorá by samu mohla tadiaľ dostať do tela.
 • Balance na nožičky bábätka
 • Geranium a Lemon na chodidlá bábätka, ak má akékoľvek príznaky zltačky, na podporu pečene, aby spracovala bilirubín.
 • Bazalka mamičke na prsníky na podporu produkcie mlieka.
 • Frankincense a Lavender, 10 kvapiek z každého v 15ml prázdnej fľaštičke so sprejovaním vrchom, naplňte vodou (prevarenou a vychladenou). Používajte tento sprej na hrádzu po pôrode na upokojenie, urýchlenie hojenia a prevenciu zápalu

•  Mamičky, ktoré dali svoje bábätko obrezať používajú ten istý sprej na oblasť obriezky; vedia z vlastnej skúsenosti ako to krásne upokojuje.

 • Aroma Touch a Deep Blue pre mamičku na „neskoršie bolesti“

Podobné články