fbpx

Levandula – olej na všetko

levandula s dievčaťomLevandula, niekedy prezývaná aj švajčiarsky nožík olejov, dokáže vyriešiť naozaj veľa vecí. Je uznávaná pre svoje účinky, ktoré sú : analgetické, antikoagulačné, protikŕčové, protizápalové, antiseptické, protiplesňové. Pomáha pri abscesoch, artritíde, vyrovnáva telesné systémy, pri vredoch, bronchitíde, modrinách, kvasinkách, oparoch, kolike, cystách, depresii, bolesti ucha, mdlobách, chrípke, žlčníkových kameňoch, sennej nádche, bolesti hlavy, vysokom tlaku, žihľavke, hystérii, uštipnutí hmyzom, nespavosti, laryngitíde, migrénach, reumatizme, kožných ochoreniach, pohmoždeninách, strese, úpale, spálení od slnka, napätí, tuberkulóze, zvracaní, a ranách.

Tu je niekoľko postupov s levanduľou na vybrané problémy:

Na ukľudnenie bolesti svalov zmiešajte 11 kvapiek levandule s 4 lyžicami frakcionovaného kokosového oleja a namažte na bolestivé miesta.

Na úľavu od stresu aplikujte malé množstvo levandule zadnú stranu rúk, alebo na konce vlasov a staňte sa chodiacim difuzérom, ktorý všetkých okolo upokojuje.

Na zotavenie z vyrážok, alebo kožných infekcií zmiešajte niekoľko kvapiek levandule s prírodným  telovým mliekom, ako je napr. Spa hand and Body lotion od doTerry.

Na zrelaxovanie svalov a uvoľnenie svalového napätia zmiešajte 4 až 6 kvapiek levandule s ½ pohára Epsomových solí. Dajte zmes do vane, napustite veľmi teplú vodu, rozmiešajte a namočte sa do vody na 15 minút.

Na štípance a žihadlá od hmyzu (včela, osa, komár, ovad), jemne a často nanášajte kvapku alebo 2 levandule na štípanec, až kým nezmizne.

Na prepláchnutie slzných kanálikov, aplikujte 2 kvapky levandule na kosť nad okom a dolu stredom nosa 2-3 krát denne. Toto prečistí chronickú nánosy, alebo poškodenia pieskom a je vynikajúce na úľavu očí pri zmenách počasia, alebo pobyte pri zvieratách.

Na vredovité rany, vyvrtnutia a natiahnutia, zmiešajte 4 kvapky levandule a 3 kvapky Roman Chamomile (harmanček rímsky) so 4 kvapkami frakcionovaného kokosového oleja. Naneste na postihnutú oblasť a jemne vmasírujte. Použite sprejovač na otvorené rany a často aplikujte.

Na bolesti hlavy naneste 1 až dne kvapky levandule na spánky. Na bodové bolesti hlavy aplikujte na trojuholník na zátylku a na kosti z ušami.

Na migrénové bolesti, naneste pár kvapiek levandule na svaly na šiji a na kosti za ušami. Počkajte 20 minút. Zmiešajte 2 kvapky levandule s 2 kvapkami bergamotu a aplikujte na tú istú oblasť. Ak sa migréna nezlepší, skúste tú zmes znovu s prídavkom po jednej kvapke klinček, slamienka a harmanček.

Na uvoľnenie programu hypochondrie zmiešajte 3 kvapky cypress s 3 kv. levandule a 1 lyžicou kokosového oleja. Aplikujte na predlaktia.

Na uvoľnenie pocitov úzkosti zmiešajte 4 kv levandule a 2 kvapky muškátu (geranium) s 1 lyžicou frakcionovaného kokosového oleja. Aplikujte na krk a zátylok s očakávaním, že všetko je lepšie.

Na úľavu od stresu zmiešajte 20 kvapiek levandule, 15 kvapiek šalvie a 5 kv. medovky so 6 lyžicami kokosového oleja. Aplikujte na hrudník a zátylok. Zhlboka dýchajte a dovoľte stresu, aby odišiel.

Na ekzémy zmiešajte 20 kv. Levandule a 10 kv slamienky s 4 lyžicami kokosového oleja a denne aplikujte na olupujúce sa, svrbiace oblasti.

Na akné aplikujte niekoľko kvapiek levandule priamo na postihnuté miesta niekoľko krát denne.

Podobné články