fbpx

Jazmín, tajomný olej noci

Staré príslovie hovorí: fľaštička Jazmínu nemá byť nikdy prázdna. Tento olej známy tým, že podporuje romantickú náladu,  je exotický,  príjemne voňavý a obsahuje terapeutické aj aromatické účinky, aké je skoro nemožné nájsť v kráľovstve rastlín nikde inde. Majstri parfumérskeho umenia o ňom povedali: “Kde nie je Jazmínu, tam nie je parfému“

Inhalácia Jazmínu podporuje pľúca. Masáž s Jazmínovým olejom upokojuje preťažené svaly. Je to jemné tonikum na podráždenú, alebo začervenanú pokožku a pravidelným používaním sa pleť stane žiarivejšou.

Najväčšie dary Jazmínového oleja spočívajú jemnohmotnej ríši. Je to psyché a emócie, ktoré sú hlavnými príjemcami jeho darov.  Tento vzácny olej patrí do všetkých zmesí, ktoré pomáhajú zmierňovať pocity strachu, smútku a ponurej nálady. Jazmín prináša sebavedomie, optimizmus a pocity eufórie. Pomáha tiež zmierňovať rôzne fóbie, je výborným pomocníkom pri rozhodovaní a podporuje predstavivosť.Vo všeobecnosti je tento výnimočný a delikátny kvetový olej obklopený pocitmi lásky a pokoja.

Používa sa aj ako podporný prostriedok pri rôznych formách porúch príjmu potravy. Jednak preto, že vplýva na tvorbu dopamínu a tak sa výborne hodí pri dostávaní sa z rôznych závislostí, ale tiež podporuje pozitívny obraz o vlastnej osobe, o svojej mentálnej i fyzickej sebahodnote.

Jazmínovému oleju sú pripisované aj schopnosti revitalizovať, obnovovať a harmonizovať energiu. Ako jeden z najsilnejších esenciálnych olejov na podporu senzuálnej nálady, je jazmín cenený ako prebúdzač vášne a romantického sentimentu. Všetko, čo potrebujete urobiť, aby ste využili túto schopnosť jazmínu, je natrieť si ho denne na hrudník, zátylok a zápästia, aby ste s ním mohli byť prepojení počas dňa.

Avšak, aj keď je to afrodiziakum. sexualitu podporuje zdravým spôsobom. Pomáha sexuálne sily udržať v rovnováhe. Kultivuje pozitívne skúsenosti v intímnych vzťahoch tým, že prečisťuje nezdravé sexuálne chovanie a motiváciu. Motivuje nás, aby sme sa chovali s úctou k sebe aj k druhým. Jasmín dokáže pomôcť tým, ktorí sa boja, opovrhujú, alebo odmietajú sexuálne skúsenosti a tiež tým, ktorí sú posadnutí, alebo enormne zaťažení závislosťou na sexuálnych potrebách.Dáva pocit bezpečia v intímnych vzťahoch a prebúdza ten najčistejší záujem o intímnu blízkosť.

Pred zhruba 2500 rokmi, v čase Buddhu, ho ľudia východného sveta používali na pomazávanie bohatých a kráľov.

V Číne sa používal na čistenie vzduchu v miestnostiach, kde ležali pacienti. Tiež bol známy ako protijed pri jedovatých uštipnutiach.

V hinduistických a moslimských kultúrach sa jeho vôňa nazývala „parfémom lásky“ Pôvodne pochádza z Perzie a jeho meno v preklade znamená „Boží dar“.

Kúzelné účinky jazmínu

  • Jazmínový olej vyživuje pokožku i vlas, a to prírodným spôsobom. Najlepšieho účinku dosiahnete vmasírovaním oleja do pokožky, následným zabalením do uteráka a potom olej nechajte pôsobiť jednu hodinu. Potom zmyte šampónom. Nič nepokazíte, keď si olejček jemne votriete i po úprave vlasov do ich končekov. Jazmínový olej okrem toho pomáha proti suchosti vlasov a dodáva im lesk, podobne, ako to robí aj s pleťou.
  • Je to výborný olej na podporu zdravej pokožky. Obzvlášť vhodný je na suchú pokožku s tendenciou k začervenaniam , či infekciám. Pomáha udržať elasticitu pokožky a má skvelý vplyv na prevenciu vrások. Redukuje tiež strie a jazvy. Natrite si ho tam, kde potrebujete svoju pokožku podporiť.
  • Priaznivý vplyv na dýchanie. Pomáha proti kašľu a škriabaniu v krku. Zlepšuje dýchanie a zmierňuje podráždenie v hrdle.
  • Pomáha počas a po pôrode. Nanesenie Jazmínového oleja na podbruško pomáha posilňovať kontrakcie, čo napomáha rýchlejšiemu pôrodu a redukuje bolesť. Kvôli svojim priaznivým účinkom na hormonálnu rovnováhu sa používa aj pri riešení popôrodnej depresie.
  • Zmierňuje menštruačné kŕče. Má prírodné analgetické vlastnosti a dokáže tiež uvoľňovať svaly maternice, čo výrazne pomáha pri menštruačných kŕčoch. Jazmín ide však ešte ďalej, pomáha vylučovaniu rôznych hormónov, ktoré vplývajú na zdravé fungovanie maternice. Používa sa vtieraním na podbruško a na pokožku ponad vaječníky.

Tajomstvo jazmínu

Kvetina sama je tak trochu obostretá tajomstvom. Možno i preto, že pokiaľ chceme dosiahnuť najsilnejší účinok, tak ju musíme zbierať, ale aj spracovávať iba v noci, pretože v tejto dobe je jej vôňa najsilnejšia. Zbiera sa výlučne ručne, aby sa kvety ani trochu nepokrčili – pokrčené kvety jazmínu totiž dávajú nepríjemnú vôňu. Jasmín Touch pochádza z druhu jasminum grandiflorum, ktorý je najúčinnejší tesne pred úsvitom.

Vzhľadom na veľké množstvo kvetov, ktoré sú potrebné na produkciu tohto oleja, ho nazývali aj Kráľ olejov.

A tak kráľovná západného sveta, Ruža, má svojho kráľa z východu. Tieto dve vône si veľmi dobre rozumejú a spolu tvoria nádhernú synergiu.

 

Podobné články