fbpx

Esenciálne oleje pre novorodencov a bábätká

Esenciálne oleje pre novorodencov a bábätká

Milujem bábätká – čo je možno aj jeden z dôvodov prečo ich mám 5. A aj keď som si na vlastných bábätkách nemala možnosť vyskúšať oleje, keď boli ešte úplne mrňavé, pomáham mamičkám používať ich aj pre bábätká teraz, a tak mám množstvo skúseností s pôsobením olejov na mamičky aj na bábätká. Esenciálne oleje sú výborná pomoc pri mnohých veciach, ktoré sa týkajú bábätiek – s nimi budete pripravená na všetko.

Základné pravidlo používania olejov u bábätiek je používať iba tie najčistejšie a bezpečné oleje terapeutickej triedy, pretože oleje, ktoré môžete kúpiť v obchode obsahujú rozpúšťadlá, pesticídy, syntetické látky a iné chemikálie. Toto všetko nie je viditeľné pohľadom na nálepku na fľaštičke. Majme na pamäti, že všetko, čo dávame na kožu, ide do nášho tela.

Esenciálne oleje pre novorodencov a bábätká by sa mali používať veľmi opatrne a v prvých 3 mesiacoch iba ak je to potrebné.

Oleje pre bábätká a deti vždy riedime

VŽDY riedime oleje, keď ich ideme používať na deti, jednak aby sme sa vyhli prípadnému podráždeniu, alebo rozvoju citlivosti, ale tiež aby sme podporili vstrebávanie. Ďalším dôvodom na riedenie je, aby sme bábätkám podali menšie množstvo olejov. Aj keď naše čisté oleje sú veľmi bezpečné, pečeň dokáže pohodlne spracovať iba určité množstvo a nevyužitý zvyšok iba vylúčime. Nie je dôvod, aby sme míňali zbytočne veľa peňazí, alebo to preháňali s olejmi tým, že ich použijeme bez riedenia.

Pre novorodencov riedime 1 kvapku esenciálneho oleja do 1 lyžice frakcionovaného kokosového oleja (alebo iného podkladu)

Ktoré oleje sú najjemnejšie  a najvhodnejšie pre novorodencov a bábätká?

Tieto oleje, ak sú správne riedené, môžete použiť od narodenia:

 • Harmanček (Roman Chamomile)
 • Levanduľa
 • Geránium
 • Copaiba
 • Serenity
 • Čajovník (Melaleuca )
 • Kadidlo (Frankincense)
 • Myrha
 • Citrón
 • Pomaranč (Wild Orange)
 • Balance

Bezpečne môžete použiť aj mnohé ďalšie oleje. Toto sú oleje, ktoré ja považujem za jemné a vhodné pre bábätká. Používajte ďalšie oleje podľa vlastného uváženia.

Oleje, ktoré si nechajte na neskôr, keď budú deti staršie:  Kasia, Škorica, Oregano, Peppermint, Zázvor, Tymián, Lemongrass. Tieto oleje môžu byť dráždivé pre pokožku a dýchací systém bábätka. Tieto oleje nie sú problematické, keď sú súčasťou zmesi, napríklad Digest zen (Zengest), Breathe (Air), ktoré u detičiek od 3 mesiacov používame jedine vo verzii doTerra Touch – ktoré sú v roll-onke riedené kokosovým olejom,  ale samostatne ich môžeme použiť až od 3 rokov a aj to poriadne riedené. Nad tým všetkým aj tak stojí úplne základná zásada – používajte vlastnú intuíciu, skúsenosti, prípadne rady od skúsenejších, pri používaní týchto štipľavejších olejov samostatne, alebo v zmesiach pre svoje dieťa

Bezpečnostné pravidlá

 • Bábätká a deti by nemali používať oleje vnútorne. Odložte si to až kým nebudú mať aspoň 6 rokov.
 • Oleje majte uschované mimo dosahu detí. Ak by bábätko náhodou vypilo nejaký olej, pre istotu volajte na pohotovosť. Už nám niekoľko detičiek vypilo olej (už sme mali aj 4 ročné dieťa, ktoré do seba dostalo pol fľašky oleja, ktorý sa nikdy neužíva vnútorne, dokonca aj 3 ročné, ktoré zvládlo polovicu 5ml deep blue, a všetky to zvládli v pohode a nemali dokonca ani hnačku či iné komplikácie, ale lepšie je postupovať bezpečne, než aby nám potom bolo ľúto. Je extrémne vzácne, aby dieťa vypilo dosť oleja na to, aby to preňho mohlo byť skutočne nebezpečné, ale prospešné to preňho tiež nie je.
 • Nikdy nedávajte oleje bábätkám okolo, alebo do nosa. Ak potrebujete oleje použiť na tváričku, používajte iba jemné oleje, dobre riedené (napr. pri prerezávaní zúbkov, viď nižšie)

Bežné detské záležitosti a riešenia: 

 1. Upokojenie: Zrieďte levanduľu, harmanček, alebo Serenity a naneste na nožičky. Môžete si tiež pár kvapôčok dať na svoj hrudník, ak ich nosíte na rukách – na podporu uvoľnenia. Môžete tiež túto zmes rozotrieť na ich dečku, šaty, plachtu… (totiž frakcionovaný kokosový olej nemastí, takže sa nemusíte báť) Difúzovanie olejov je tiež výborný spôsob na podporu uvoľnenia, upokojenia, rovnako ako aj baby masáž..
 2. Podpora trávenia: Zrieďte po 1 kvapke levandule a pomaranča v 2 lyžiciach frakcionovaného kokosového oleja a natierajte bábätku na bruško v smere hodinových ručičiek po dobu aspoň 30 sekúnd na podporu trávenia. Nanášajte každých 15 – 30 min, až kým sa bruško neupokojí.
 3. Keď máme bobenko: Kadidlo podporuje zdravé protizápalové reakcie, takže vo všeobecnosti, je to vynikajúca voľba. Je to olej, po ktorom siaham, keď sa čokoľvek stane.
 4. Koža: Zrieďte po 1 kvapke levandule a čajovníka v bežnom kokosovom oleji, (môžete použiť aj lanolín, ten je tiež hojivý, ale otázka je či neobsahuje pesticídy, ktoré by mohli vyvolať podráždenie) na upokojenie pokožky. Nanášajte pri každej výmene plienky. V prípade, že použijete frakcionovaný kokosový olej, môžete ho dať do sklenenej sprejovacej fľaštičky a vždy jemne nastriekať. To je tiež výbornou alternatívou k chemickým vlhčeným utierkam. Môžete mať sprej s vodou a levanduľou a čajovníkom na očistenie zadočka, ktorý potom môžete utrieť papierovou utierkou a potom sprej s kokosom na ošetrenie – do tohto sa výborne hodí aj zmes Balance.
 5. Zúbky: Použite riedenú levanduľu, harmanček , alebo Copaibu pozdĺž sánky aj každých 15-30 minút na upokojenie. U starších bábätiek (18 mesiacov a viac) odporúčam poriadne zriedený klinčekový olej s kokosom na znecitlivenie – bez chemikálií.
 6. Uši: Zrieďte Levanduľu a Čajovník, prípadne Copaibu a naneste okolo uška (nikdy nedávajte oleje Do uška) aj každú pol hodinu, jemne masírujte k lymfatickým uzlinám, aby ste povzbudili zdravú drenáž. Môžete tiež použiť riedené oleje na vatičke, ktorú jemne vložíte do uška – môžete prilepiť leukoplastom. Dohliadajte na bábätko, aby si leukoplast alebo vatu nedalo do úst.
 7. Podpora dýchania: Zrieďte Čajovník a Citrón a naneste na hrudník, chrbátik a nožičky aj niekoľko krát každú pol hodinu. Kombinácia Kadidlo a levanduľa môže byť veľmi nápomocná, keď je dýchanie hlasné a hrudník príliš stiahnutý.

Časté otázky:

 1. Je Eukalyptus bezpečný pre deti? Po internete koluje množstvo prekonaných a irelevantných informácií, ktoré môžu mamičky poriadne vystrašiť. V skutočnosti dobrý správa je, že správne riedený a správne používaný doTerra eukalyptus je veľmi bezpečný (Existuje mnoho druhov Eukalyptov a tu sa budem vyjadrovať iba k doteráckemu eukalyptu – a to konkrétne Eukalyptu radiata, ktorá existuje ako jednotlivý olej, ale aj ako súčasť zmesi On Guard). Správy o vážnych nepriaznivých udalostiach spájaných s eukalyptovým olejom uvádzané vo vedeckej literatúre, vždy zahŕňali neprimerane veľké množstvá (> 5ml/80 kvapiek) užité vnútorne, alebo  vliate priamo do nosa. Samozrejme tieto nadmerné množstvá sú absolútne mimo toho čo by sme bežne použili. Ak keď sa extrémne situácie môžu občas stať, ale kvôli tomu by sme nemali „vylievať s vodou z vaničky aj dieťa“ . Pri bežnom použití je Eukalyptový olej veľmi bezpečný. Stále odporúčam tie najjemnejšie oleje (viď vyššie) pre malé bábätká, ale keď sú trochu väčšie, eukalyptový olej je veľmi dobrý pomocník pre mamičky v mnohých situáciách.
 2. Je  Mätový/Pepermintový olej bezpečný pre deti? Mäta je olej, ktorý ja osobne pociťujem ako pomerne silný, a tak ho deťom do 2 rokov ako jednotlivý olej veľmi neodporúčam. Je veľa iných olejov, ktoré majú jemnejšiu vôňu, a stále sú veľmi účinné na podporu imunity a trávenia.  Pepermint sa oveľa jemnejšie správa ako súčasť zmesí (Air/Breathe, Zengest/Digestzen) a keď je správne riedený, ako napríklad v rollonkách doTerra Touch, môžete ho použiť aj u bábätiek od 3 mesiacov. V tom prípade je dobré nanášať ho na nožičky, keďže tie majú najmenej citlivú pokožku. Rozhodne sa treba vyhnúť nanášaniu blízko tváre, aby sme sa vyhli prípadnému podráždeniu pokožky.
 3. Sú oleje bezpečné na difúzovanie v blížkosti bábätiek? Použite tie isté pravidlá pre difúzovanie pri bábätkách, aké som uviedla pri aplikácii natieraním. Čiže odporúčam jemnejšie oleje ako sú levanduľa, citrón a kadidlo. Sú jemnejšie aj pre dýchací systém.

Podobné články