fbpx

Horúci kúpeľ s esenciálnymi olejmi

Relaxačný kúpeľ je ten najlepší spôsob, ako si po náročnom hektickom dni oddýchnuť. Ešte lepšie je však zdokonaľovanie skúseností s ručne vyberanými esenciálnymi olejmi pre vašu náladu a potreby.

Esenciálne oleje sú koncentrované rastlinné esencie, ktoré majú silu ovplyvňovať naše telo a myseľ. Ide o komplexnú zmes vysoko účinných prchavých látok, niektoré pôsobia na svaly ako relaxanty (majú upokojujúce, uvoľňujúce, protistresové účinky) alebo pôsobia proti nepohodliu, zatiaľ čo iné môžu byť stimulantmi, alebo môžu posilňovať náladu. Zistíte, že každý esenciálny olej má rôzne účinky, niekoľko olejov má podobné účinky alebo komplementárne vlastnosti. To je preto, že každý z nich má účinné jedinečné zložky, ktoré však môže mať spoločné aj s inými esenciálnymi olejmi.

Keď použijete difúzer, esenciálne oleje prenikajú vzduchom a vstupujú do nášho systému najmä cez čuchový kanál. Kým sa s nimi kúpete vo vani, pokožka je ďalším kanálom, ktorý absorbuje ich účinné látky, čím sa stávajú ešte efektívnejšími. Do vane môžete pridať ešte aj minerálnu soľ na detoxikačný účinok. Zvoľte vhodné osvetlenie a hudbu, aby ste si vytvorili tú správnu atmosféru.

Využite to najlepšie z tridsiatich alebo štyridsiatich minút, ktoré si venujete, a tešte sa z výhod, ktoré tieto kúpele s esenciálnymi olejmi ponúkajú.

PRE POKOJNÝ SPÁNOK

Nespavosť je bežný problém dnešného sveta. Polovica dospelých ľudí v Amerike sa sťažuje na problémy so spánkom, pričom asi 30% sa kvalifikuje ako nespavosť. Neschopnosť mať dlhý a pokojný spánok v noci vedie k ospalosti počas dňa a znižovaniu efektivity práce. Depresia a bipolárne ochorenia sú zvyčajne spájané s nespavosťou.

Medzi ďalšie nepriaznivé účinky, ktoré má nespavosť na zdravie patrí vysoký krvný tlak, obezita, nesprávna hladina cukru v krvi a kardiovaskulárne potiaže. Horúci kúpeľ pred spaním s upokojujúcimi esenciálnymi olejmi môže uvoľniť telo i myseľ a jemne vyvolať pokojný spánok.

Budete potrebovať:

Levanduľový esenciálny olej – 10 kvapiek

Rímsky harmanček – 5-6 kvapiek

Morská soľ – hrsť

Levanduľové púčiky – hrsť (voliteľné)

Jojobový olej – 1 polievková lyžica

Zmiešajte oba esenciálne oleje a jojobový olej do morskej soli a dobre premiešajte. Zmes pridajte do horúceho kúpeľa. Pridajte levanduľové púčiky. Relaxujte vo vani aspoň 30-40 minút.

Levanduľový olej je analgetický a antidepresívny. Odstraňuje všeobecné nepohodlie, ktoré stojí na ceste úplného uvoľnenia a spánku.

Rímsky harmanček zmierňuje napätie a frustráciu, a tiež upokojuje myseľ. Dokonca je účinný pri upokojení hyperaktívnych detí.

Morská soľ pomáha odstrániť únavu.

KEĎ KVÔLI ÚZKOSTI NEMÔŽETE ODPOČÍVAŤ

Úzkosť kvôli malým i veľkým veciam v nás môže vyvolať nepokoj, neschopnosť sa sústrediť alebo relaxovať. Chronická úzkosť spôsobuje zvýšenie krvného tlaku, neschopnosť spať a dokonca aj mentálnu depresiu. Esenciálny olejový kúpeľ na úľavu od úzkosti vám môže pomôcť nielen uvolniť sa, ale lepšie sa zamerať aj na riešenie problémov.

Budete potrebovať:

Kadidlo – 1 kvapka

Levanduľa – 5 kvapiek

Bergamot – 5 kvapiek

Plnotučné mlieko – 1 šálka

Zmiešajte esenciálne oleje v mlieku, dobre premiešajte, aby ste vytvorili rovnomernú emulziu. Pridajte ju do horúceho kúpeľa. Relaxujte vo vani pol hodinu až hodinu.

Kadidlo pomáha zmierniť úzkosť a priniesť kontemplatívnu alebo duchovnú náladu. Je známy pre svoje účinky na zníženie duševnej traumy a depresie u pacientov s terminálnymi problémami a zníženie ich úzkosti.

Bergamot preukázal účinok proti úzkosti. Je známy pre zníženie produkcie stresového hormónu kortizolu.

Levanduľa pôsobí upokojujúco a ako antidepresívum.

SKROTENIE STRESU PO NÁROČNOM DNI V PRÁCI

Náročný deň v práci môže znížiť vašu energiu a vyčerpať vás fyzicky i mentálne. Keď v takomto stave prídete domov, môže to viesť k problémomv domácnosti, pretože sa cítite príliš unavení, aby ste venovali pozornosť tým, ktorí za to stoja. Ak nemôžete nechať stres v práci, kam patrí, nechajte ho aspoň vo vani a príďte osviežení a pripravení na čas kvalitne strávený s rodinou.

Budete potrebovať:

Esenciálny olej Ruža – 10 kvapiek

Kadidlo – 10 kvapiek

Kokosový olej – 2 polievkové lyžice

Morská soľ – hrsť

Dôkladne zmiešajte všetky ingrediencie a pridajte do vody do kúpeľa. Poseďte si v tomto osviežujúcom kúpeli pol hodinu a počúvajte energetickú hudbu ak môžete. Toto vás povzbudí na večer.

Kvetinová vôňa ruže je očarujúca a povznášajúca.

Teplé a upokojujúce kadidlo môže pomôcť prekonať pracovné úzkosti.

Kokosový olej pôsobí nielen ako nosný olej, ktorý pomáha rovnomerne rozložiť esenciálne oleje, ale udržuje ich na koži dlhšie. Okrem toho, protizápaľový účinok kokosového oleja a morskej soli spolu napomáhaj zmierňovať fyzickú únavu.

KEĎ CÍTITE NEPOHODLIE PO CELOM TELE

Ak robíte nezvyčajnú fyzickú aktivitu, či už ide o nové tréningy, maratón, alebo si užijete šantenie v prvom tohtoročnom snehu, môžete pocítiť celkové nepohodlie a únavu tela.

Budete potrebovať:

Levanduľa – 10 kvapiek

Pepermint – 5 kvapiek

Citrusový olej – 5 kvapiek

Klinček – 2 kvapky

Jojobový olej – 1 polievková lyžica

Levanduľový olej je analgetický a protizápaľový, upokojuje telo i myseľ.

Chladiaci efekt pepermintového oleja na pokožke je sprevádzaný zvýšeným krvným obehom, ktorý napomáha regenerácii a obnove tkaniva.

Klinčekový olej poskytuje dočasnú necitlivosť, zatiaľ čo citrusový olej má omladzujúci účinok.

KEĎ VÁM HLAVA IDE VYBUCHNÚŤ

Nie je nič horšie ako takéto dlhotrvajúce nepohodlie, ktoré z vás spraví podráždených a neschopných čohokoľvek. Príčinou môže byť čokoľvek od sezónnych alergií a preťažených dutín až po nepohodlie z úzkostí a stresu. Hormonálne fluktuácie spojené s menštruačnými cyklami a nedostatkom spánku z akéhokoľvek dôvodu môžu byť tiež príčinou.

Esenciálne oleje z mäty piepornej a levandule sú vynikajúce na úľavu od nepohodlia, avšak v mnohých prípadoch nemusia na niektoré fungovať úplne, pokiaľ nie je príčina identifikovaná a napravená.

Pre nepohodlie v dôsledku preťaženia dutín

Budete potrebovať:

Pepermint – 10 kvapiek

Eukalyptus – 5 kvapiek

Olej zo sezamových semien – 1 polievková lyžica

Zmiešajte všetky oleje a pridajte ich do horúceho kúpeľa. Ponorte sa doň na 30 až 40 minút, aby ste utíšili preťaženie dutín.

Eukalyptus pomáha prečistiť dýchacie cesty a dutiny, kým pepermint poskytuje úľavu od nepohodlia. Dávajte pozor, aby sa vám voda nedostala do očí. Eukalyptusový olej je veľmi silný esenciálny olej, a tak môže spôsobiť podráždenie očí.

Pre intenzívne nepohodlie kvôli nedostatku spánku a hormonálnych problémov

Budete potrebovať:

Pepermint – 10 kvapiek

Harmanček – 10 kvapiek

Santalové drevo – 5 kvapiek

Jedlá sóda – 2 polievkové lyžice

Jojobový olej – 1 polievková lyžica

Zmiešajte esenciálne oleje s jedlou sódou a jojobovým olejom a pridajte do horúceho kúpeľa. Relaxujte vo vani až pokým voda nevychladne. Je pravdepodobné, že tou dobou bude už vaše nepohodlie preč.

Tiež pomáha keď si trochou pepermintového oleja natriete na čelo. Chladivý efekt pepermintu a jeho schopnosť stimulovať prietok krvi na čelo sú hlavnými dôvodmi účinku na zmiernenie nepohodlia. Taktiež pomáha zastaviť svalové kontrakcie, ktoré spôsobujú pulzujúce nepohodlie.

PREDMENŠTRUAČNÝ SYNDRÓM

Nie je nič nezvyčajné, že ženy reagujú odlišne na hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v priebehu menštruačného cyklu. Avšak týždeň pred periódou sa všetko zhoršuje. Nadúvanie, rôzne chute, podráždenosť a svalové kŕče sú častým symptómom predmenštruačného syndrómu (PMS). Náhly nárast hmotnosti zo zadržiavania vody spôsobuje, že niektoré ženy sú nafúknuté.

Používanie esenciálnych olejov na reguláciu hormonálnej nerovnováhy pomáha udržiavať PMS pod kontrolou. Relaxačný kúpeľ s olejmi poukáže na to „čo nariadil lekár“.

Budete potrebovať:

Clary sage (Šalvia) – 5 kvapiek

Harmanček – 2-3 kvapky

Levanduľa – 2-3 kvapky

Geranium (Muškát) – 2 kvapky

Jojobový olej – 1 polievková lyžica

Horká soľ – hrsť

Zmiešajte oleje so soľou a pridajte do horúceho kúpeľa. Strávte vo vani aspoň 45 minút, aby ste dosiahli dobré výsledky.

Šalvia môže regulovať produkciu estrogénu počas menštruačného cyklu. Má tiež schopnosť utíšiť svalové kŕče a nepohodlie v dôsledku maternicových kontrakcií spojených s PMS, ako aj menštruačným cyklom a pôrodom.

PRE MENTÁLNU STIMULÁCIU

Prepracovanie mozgu môže mať za následok duševnú únavu, ktorá sa prejaví ako nezaujatosť, nedostatok motivácie a neschopnosť myslieť jasne a produktívne. Keď máte veľa práce, najmä intelektuálnej povahy, ale nemáte dostatok energie a chuti, esenciálne oleje vám môžu pomôcť. Niektoré z nich môžu zvýšiť schopnosť sústrediť sa, kým ďalšie zlepšujú kognitívne funkcie a pamäť.

Budete potrebovať:

Rozmarín – 10 kvapiek

Bazalka – 5 kvapiek

Citrón – 5 kvapiek

Olivový olej – 2 polievkové lyžice

Zmiešajte všetky oleje a pridajte ich do horúceho kúpeľa. Relaxujte vo vani a dovoľte citrusovej vôni, aby vám vyčistila myseľ.

Citrónový esenciálny olej má osviežujúci účinok na telo i myseľ. Môže priniesť jasnú myšlienku a účel.

Rozmarín je známy pre jeho schopnosť zlepšovať pamäť.

Bazalkový esenciálny olej môže zaostriť myseľ a pôsobiť ako mentálny stimulant.

AK SI CHCETE UDRŽAŤ JASNÚ MYSEĽ

Niekedy sa môžete cítiť nepokojne, hoci na to nemáte dôvod a vaša myseľ sa potuľuje kade-tade. Strata kontroly nad emóciami, najmä zlyhanie kontroly nad hnevom, môže mať nežiaduce dôsledky. Kedykoľvek pocítite potrebu dobrého uzemnenia alebo lepšej kontroly nad svojimi emóciami, môžete hľadať pomoc v esenciálnych olejoch.

Budete potrebovať:

Vetiver – 10 kvapiek

Cédrové drevo – 5 kvapiek

Santalové drevo – 5 kvapiek

Jojobový olej – 2 polievkové lyžice

Zmiešajte všetky oleje, zmes pridajte do horúceho kúpeľa a ponorte sa doň.

Vetiver extrahovaný z vláknitých koreňov trávy je známy ako olej pokoja. Tento chladivý olej môže upokojiť vašu myseľ a uvoľniť telo.

Oleje z cédrového a santalového dreva sú mimoriadne uzemňovacie a relaxačné. Pomáhajú získať zmysel pre ovládanie vašich emócií, ako aj akcií.

KEĎ CÍTITE, ŽE STE PRECHLADLI

Keď príde táto sezóna, môže dostať aj vás, ale je na vašom imunitnom systéme, aby sa bránil. Prevencia je lepšia ako liečba, pretože akonáhle vás dostanú, jediné čo môžete urobiť, je čakať na to, kým sa vášmu imunitnému systému nepodarí dostať tento stav pod kontrolu. Na druhej strane, ak okamžite začnete robiť preventívne opatrenia proti týmto stavom, môže vám to ušetriť veľa problémov.

Pre kúpeľ, ktorý posilní váš imunitný systém budete potrebovať:

Eukalyptus – 5 kvapiek

Citrón – 5 kvapiek

Sibírska jedľa – 2 kvapky

Čajovník – 2 kvapky

Kokosový olej – 2 polievkové lyžice

Zmiešajte esenciálne oleje s kokosovým olejom a pridajte do horúceho kúpeľa. Ihneď sa ponorte do vane, pretože horúca voda môže spôsobiť rýchlejšie odparovanie prchavých olejov.

Eukalyptusový esenciálny olej je zvlášť účinný pri prevencii respiračných infekcií.

Esenciálny olej z citróna stimuluje imunitný systém tým, že podporuje produkciu bielych krviniek.

Sibírska jedľa je vhodná na nepohodlie spojené s príchodom zimných mesiacov, kým čajovník je legendárny svojim antimikrobiálnym účinkom.

PRE ÚĽAVU OD SEZÓNNEHO NEPOHODLIA

Peľová sezónna môže byť nočnou morou pre alergikov. Z nejakého dôvodu imunitný systém reaguje na peľ, prach a iné alergény. Ľudia týmto trpiaci často potrebujú kortikosteroidy na kontrolu svojich príznakov, ale esenciálne oleje môžu byť účinnejšou voľbou.

Budete potrebovať:

Levanduľa – 10 kvapiek

Bazalka – 5 kvapiek

Sezamový olej – 1 polievková lyžica

Himalájska soľ – hrsť

Zmiešajte všetky oleje so soľou a pridajte do kúpeľa. Zostaňte v ňom 30 minút alebo viac, aby ste získali všetky skvelé výhody tejto uzdravujúcej olejovej zmesi.

Levanduľový olej obsahuje prírodné antihistaminiká, ktoré môžu tlmiť imunitnú odpoveď tela. Upokojuje nielen nepohodlie dýchacích ciest, ale aj nepríjemné kožné prejavy.

Bazalka má tiež upokojujúci účinok na telo.

Bledo ružová himalájska soľ je plná prospešných minerálov, ktoré pomáhajú detoxikácii.

PRE ZVÝŠENIE SEXUÁLNEHO APETÍTU

Esenciálne oleje môžu byť tiež užitočné ak potrebujete znovu oživiť romantiku a vášeň. Zatiaľ čo niektoré oleje pôsobia ako afrodiziakum na zvýšenie túžby, iné pomáhajú s výkonom.

Budete potrebovať:

Ylang ylang – 5 kvapiek

Škorica – 5 kvapiek

Santalové drevo – 5 kvapiek

Jazmín – 2 kvapky

Nosný olej – 1 polievková lyžica

Santalové drevo s jeho zemitou, drevitou vôňou dobre vychádza so silnou kvetinovou vôňou jazmínu, ktorá vyvoláva túžbu a sexuálnu príťažlivosť. Ylang ylang zvyšuje libido a škorica poskytuje fyzickú a duševnú energiu.

Esenciálne oleje sú vo vašich rukách silným nástrojom, ale mali by byť použité s opatrnosťou a diskrétnosťou. Vždy ich otestujte na alergické reakcie tak, že si kvapnete kvapku na pokožku 12 hodín pred ich použitím v horúcom kúpeli. Vždy použite minimálne odporúčané množstvo, nie viac.  Ak máte citlivú pokožku vždy rieďte svoje esenciálne oleje s nosným olejom pred pridaním do kúpeľa.

Podobné články