fbpx

7 rád keď má vaše dieťa nočné strachy, alebo nočné mory

Keď sa nočné mory a nočné strachy stanú pravidelným úkazom, môžu byť veľmi stresujúce, pre dieťa, aj pre rodičov. Ale medzi morami a strachmi je rozdiel, a deti môžu mať obidve počas svojho detstva.

Priemerný vek pre nočné strachy je medzi 3 a 12 rokmi

Oproti tomu, nočné mory sa všetkým z nás môžu občas stávať, a niekedy majú deti svoje obdobie kedy sa im vracajú špecifické nočné mory.

Asi najväčší rozdiel je, že nočné starchy strašia rodičov, a nočné mory strašia detikrásne sny. To je preto, keď deti majú strach, stále sú v stave spánku. Môžu vyzerať, ako keby boli hore, keďže kričia, alebo sebou mykajú, ale nie sú. Obyčajne odmietnu každú ponuku pomoci a nepoznávajú rodičov. Fakt, že telo ostáva aktívne a dieťa vyzerá zobudené a hlboko preľaknuté, môže rodičov oklamať k tomu, že si myslia, že môžu dieťa odhovoriť od nočného strachur. Je to neúspešné, pretože dieťa vás nepočuje a akékošvek pokusy plne zobudiť dieťa, iba pridávajú k jeho vystrašenosti.

Ak sa deti náhodou zobudia počas nočnej stračidelnej príhody (ktorá môže trvať minute, ale aj hodinu) môžete byť vďační, že si na nič z toho nepametajú. Obyčajte nevyžadujú upokojenie a môžu sa iba jednoducho zdať trochu zmätené a čudovať sa, prečo nad nimi stojíte uprostred noci. Vo väčšine prípadov je oeľa lepšiše nesnažiť sa neti zobudiť, ale iba sa uistiť, že sú pri spánku v bezpečí. Jemne ich ochrániť napr,. Pred pádom a nechať ich eventuálne zaspať.

Na druhej strane nočné mory sú strašidelné sny, ktoré strašia deti a mnohé si ich pamätajú a ráno vám ich povedia. Nočné mory sa dejú počas RED ( rapid eye movement) štádia spánku, takže vaše dieťa má väčšiu šancu sa prebudiť počas mory. Takže, keď k vám pribehne dieťa do postele, na prvý pohľad vyľakané uprostred novi, tak potrebuje troche lásky a objatia. Veľmi odlišné od nočného strachu.

Keď ste zistili, ktorá forma nočného vyrušenia trápi vaše dieťa, čo s tým môžete robiť?

Nočné strachy môže spôsobovať slabá kvalita spánku, extrémny stress, horúčka, lieky, alebo aj nevyzretý nervový systém. Nočné starchy často majú podobné príčiny – stres, traumatické udalosti, niektoré lieky a rôzne ochorenia, ke´d sú doprevázané horúčkou.

7 najlepších domácich liekov, ktoré predchádzajú nočným morám a nočným strachom

 1. Zoberte svoje dieťa na riadenú meditáciu pred spaním na upokojenie – kde zabalia všetky starosti do vreca na odpadky (pomyselného, alebo skutočného), zaviažte ho, a odnestie, kam dieťa povie (buď vo fantázii, alebo na skutočné miesto). Keď prídu na to miesto, dajú svoje vrece niekomu, koho po ceste stretnú, a ono zmižne, pred tým, než sa vrátia späť do postele.
 2. Keďže mory môžu byť spôsobované aj výkyvami cukru počas spánku. V tom prípade skúste dať dietaťu pred spaním niečo bielkovinové.
 3. Na odhlučnenie “Bieleho Hluku” od televízora, alebo spotrebičov, skúste púšťať jemnú klasickú hudbu.
 4. Niekedy sa iba potreba ísť na WC prajavuje ako nočná mora, alebo nočný strach.
 5. V chladnom počasí, sa odporúčajú hrubšie periny, aby deťom poskytli upokojujúci pocit objatia. V teplých mesiacoch všihte ťažšie čtvorce látky do rohov ľahšej prikrývky, na rovnaký pocit bez toho, aby vášmu dieťaťu bolo príliš teplo.
 6. Televízor môže byť tiež problem, keďže deti môžu skončiť s nočnými morami z roho, čo pozerajú, aj keď sa to vám môže zdať celkom nevinné. Namiesto toho, prečítajte deťom pred spaním nejakú upokojujúcu knihu.
 7. Strava tiež môže byť veľmi dôležitá. Hlavne sa vyvarujte spracovávaným jedlám.  Niektoré deti môže negatívne ovplyvňovať lepok (alebo kazeín z mlieka a mliečnych výrobkov). Niektoré strachy môže spôsobovať aj nedostatok niacínu. Skúste vylúčiť cukry (okrem medu a ovocia). Mnohú deti sú alergické na umelé farbivá – a výsledkom môžu byť nočné mory.

Rady od pouzivatelov esencialnych olejov na NOCNE MORY

 • Z toho, čo som čítala, močné mory môže spôsobovať zvýšený cukor v krvi. Keď ho mojej dcére diagnostikovali a strážime si ho, jej nočné mory zmizli. Už nočné mory máme len veľmi vzácne, vtedy, keď jej cukor vyskočí. Po štyri roky pred tým, sa skoro každú noc budila. Som veľmi rada, že sme na to prišli, len keby sme to vedeli skôr.
 • Na zníženie cukru v krvi je dobrá zmes Slim and Sassy, najlepšie piť priebežne počas dňa vo vode, alebo kapsule Slim and Sassy 3x denne s hlavnými jedlami
 • Používam na upokojenie zmes Serenity alebo Cedarwood s Divokým pomarančom.    Wintergreen mi mory skôr zhoršil a tiež aj Vetiver.
 • Mojej dcére pomohol Elevation – namazala som jej ho ponad srdce.
 • Terrashield a Levandula fungujú môjmu synovi. Účinky repelenčnej ochrannej zmesi a upokojujúcecj lavandule sú dokonalé.
 • Ja používam Juniper berry difúzovaný, alebo ho sprejujem na vankúš.

 

Podobné články