fbpx

Esenciálne oleje na hormonálnu rovnováhu

Hormonálna rovnováha

Esenciálne oleje ma neprestávajú udivovať tým, s čím všetkým dokážu pomôcť. Čo sa týka používania esenciálnych olejov na dosiahnutie hormonálnej rovnováhy, sú tri hlavné esenciálne oleje, ktoré si rozoberieme podrobnejšie: šalvia, tymián a santalové drevo.

  1. Šalviový olej Šalviový esenciálny olej

V štúdii z roku 2014 publikovane v časopise Journal of Phytotherapy Research sa uvádza, že vdychovanie oleja zo šalvie lúčnej dokáže znižovať hladinu kortizolu o 36% a vie pomôcť aj pri úprave hormónov štítnej žľazy (TSH). Štúdia bola robená na 22 ženách, päťdesiatničkách po menopauze, z ktorých niektoré mali diagnostikovanú depresiu a vo výsledku výskumu  vedci uviedli, že “olej zo šalvie lúčnej preukázal štatisticky významný vplyv na znižovanie kortizolu a mal antidepresívny vplyv na náladu.” Toto je iba jedna z mnohých štúdií potvrdzujúcich vplyv šalvie na vyrovnávanie hladiny hormónov.

Najväčšou výhodou šalvie lúčnej je to, že pomáha balancovať tvorbu estrogénu v tele. Mnoho zdravotných potiaží , dokonca veci ako je neplodnosť, alebo niektoré typy rakoviny majú pôvod v prebytku estrogénu v tele — s časti kvôli našej konzumácii jedál bohatých na estrogén.

Pretože šalvia pomáha s vyrovnávaním hladím estrogénu, je to vysoko účinný esenciálny olej na širokú škálu hormonálnych porúch. Takže či už hľadáte prírodné riešenia na menštruačné kŕče, alebo už možno viete, že máte zvýšenú hladinu estrogénu, šalvia je skvelý esenciálny olej na zaradenie do dennej rutiny. Upozornenie: v období tehotenstva sa pora´dte o používaní tohto oleja s aromaterapeutom.Tymiánový esenciálny olej

  1. Tymiánový olej

Tymiánový olej pomáha v tele zlepšovať tvorbu progesterónu. Mnoho mužov i žien má málo progesterónu, čo môže viesť k neplodnosti, a depresii, rovnako ako aj k iným rozhodeným hladinám hormónov v tele.

Schopnosť vyrovnávať hladinu progesterónu robí z tymiánu skvelý esenciálny olej, ktorý môžete používať na prirodzené balancovanie hormónov vo vašom tele. Takisto je to oveľa lepšie než obrátiť sa na syntetické postupy, ako napríklad hormonálnu substitučnú liečbu, pri ktorej sa môžete stať závislými na liekoch na predpis, tiež syntetické hormóny maskujú symptómy a rozvíjajú ochorenia v iných častiach tela a často spôsobujú rôzne vedľajšie účinky.

  1. Santalový olej Santalový esenciálny olej

Z hormonálnych esenciálnych olej olej zo santalového dreva je veľmi efektívny na vyrovnávanie hladiny testosterónu u mužov i u žien. Olej zo santalového dreva sa dokonca používal ako prírodné afrodiziakum, čo z neho robí žiadanú prísadu do pánskych kolínskych, rovnako ako aj do určitých parfémov.

Tiež, má skutočné nádhernú vôňu. Pre mužov s nízkou hladinou testosterónu, keď pridáte pár kvapiek santalového oleja do doma vyrobeného dezodorantu alebo doma robeného telového mlieka nie je iba spôsob ako skvelo voňať – je to tiež výborný spôsob ako  získať niektoré extra zdravotné výhody zlepšenia svojho libida a hormónov.

Spôsoby používania olejov na vyrovnávanie hormónov

Jeden z mojich obľúbených spôsobov používania esenciálnych olejov je jednoducho zmiešať daný olej s kokosovým olejom a naniesť to na rôzne oblasti tela (napr. hrudník, brucho, kríže, zátylok, …). A pretože esenciálne oleje majú tak maličké molekuly, dokážu sa krásne vstrebať cez pokožku do krvného obehu, takže  môžete získať plný účinok v celom tele tým, že si jednoducho nanesiete oleje na kožu.

Účinok levandulového a harmančekového oleja na hormóny sa hodí vtedy, keď chceme znížiť stres. Znížením stresu sa tiež prirodzene  znižujú hladiny kortizolu a to je veľmi dôležité pre posilnenie tela aby lepšie bojovalo proti chorobám.

Vo všeobecnosti jedným z najlepších esenciálnych  olejov na zlepšenie fungovania štítnej žľazy a na autoimunitné ochorenia je kadidlový olej, ktorý je protizápalový a tiež pomáha znižovať hladinu kortizolu.

Na  rovnováhu hormónov vo všeobecnosti ja osobne odporúčam používať šalviový olej spolu s tymiánovým a špeciálne u mužov + kvapku santalového dreva.

Môžete ich použiť  tak, že si kvapnete po kvapke do dlane a nanesiete na pokožku, alebo ich môžete vmiešať do kozmetiky, ktorú používate.

Podobné články