fbpx

Najlepšie esenciálne oleje pre každú miestnosť v dome

Domácnosti boli odjakživa ústredným bodom našich každodenných životov.  Avšak v týchto dňoch im venujeme ešte viac pozornosti a času než predtým.  Možno nachádzame nové spôsoby upratovania, reorganizovania vecí, alebo viac vyrábame či zútuľňujeme miestnosť, v ktorej trávime najviac času. Najlepší spôsob ako vniesť do domácnosti viac pokoja a pohody visí vo vzduchu – doslova. 

Difúzovanie esenciálnych olejov je osvedčený spôsob na pozdvihnutie nálady, podporu celkového uvoľnenia, relaxácie a zlepšenie celkového zdravia. Tak ako existujú oleje, ktoré sú lepšie než iné, na pridanie do kozmetiky, čistiacich produktov, alebo prania, sú aj špecifické vône, ktoré dodajú tú správnu atmosféru do každej izby vášho domu, či bytu.

Chceli by ste vedieť, ako naplniť vzduch tou dokonalou vôňou? Tu je zopár rád, ako nájsť tú správnu práve pre vás.

Vstupná chodba – prvý dojem

Áno viem, chodba technicky nie je miestnosť, ale možnosť urobiť prvý dojem je len jedna, takže je dobrý nápad v tomto priestore difúzovať esenciálne oleje. Ideálnym olejom do tohto priestoru je Pomaranč.

Pomarančový olej čistí vzduch a je krásnym privítaním pre hostí s jeho radostnou vôňou a povzbudzujúcimi vlastnosťami. Kvapnite pár kvapiek do difuzéra, alebo ním môžete osviežiť misku potpourri a vaši hostia budú pri vstupe milo prekvapení.

Spálňa – oáza relaxu

Nič neprekoná zachumlanie sa do perín po dlhom dni, ale niekedy nie je úplne ľahké upokojiť myseľ. Na pomoc môžu prísť upokojujúce látky niektorých rastlín. Levanduľa, kadidlo, harmanček, majoránka, ylang ylang ako jednotlivé oleje, prípadne niektorá z profesionálne namiešaných upokojujúcich zmesí ako Serenity, Balance, Adaptiv, Peace, Forgive môže kvôli obsahu látok, ktoré priamo pôsobia na upokojenie mysle a uvoľnenie tela, zo spálne urobiť oázu pokoja.

Tieto oleje majú sedatívne pôsobenie na centrálny nervový systém, a znižujú v tele napätie, ktoré pramení zo stresu. Upokojujú myseľ a uvoľňujú svalové napätie.

Keď pustíte difuzér, esenciálne oleje preniknú do vášho čuchového systému  a majú priamy prístup k limbickému systému, ktorý je tiež známy ako emocionálny mozog. Keď difúzujeme určité esenciálne oleje,  môžeme docieliť relaxáciu, zmiernenie stresu, pozdvihnutie nálady, zlepšenie pracovných výkonov a tiež lepší spánok.

Pokiaľ sa vám ešte nechce spať, ale radšej by ste trochu vášne, zmes ylang ylang, spearmint, clary sage, môže byť pre vás tou pravou na povzbudenie libida. Za pokus stoja aj zmesi Passion a Whisper.

Čistá kuchyňa

Na dosiahnutie čistoty, ktorá až vŕzga pod prstami, nemusíte hľadať ďalej než do zásuvky, kde máte citrónový, mätový, alebo grepový olej. Každý z nich má čistiace a detoxikačné vlastnosti a výborne vonia. Pomáhajú aj zamaskovať nežiadúce pachy, sú antibakteriálne – do kuchyne vynikajúce. 

Ak chcete ísť ešte o krok ďalej, citrónový olej môžete využiť aj na výrobu vlastných čistiacich prostriedkov. Na osvieženie chladničky zmiešajte pohár sódy bikarbóny s 10 kvapkami citrónového oleja do skleneného pohára,  prikryte kúskom látky a zagumičkujte. Keď takýto pohár budete mať umiestnený v chladničke, vôňa v nej sa výrazne zlepší.

Praktická domáca kancelária

V týchto dňoch sa mnohé bytové priestory menia na domáce kancelárie. Tú správnu pracovnú atmosféru navodíte spojením mätového a pomarančového oleja, ktoré vám dodajú energiu a zlepšia sústredenie. Proti únave a mentálnemu stresu pôsobia aj oleje céder a čierny smrek. 

Na dodatočnú podporu môžete skúsiť rozmarín, ktorý pozitívne vplýva na pamäť, bielu jedľu a bergamot. Kombinácia týchto troch olejov pomáha zvyšovať koncentráciu na rozrobené úlohy a zlepšuje produktivitu. Pomáha nám tiež vyčistiť myseľ a zvládať stres. Zo zmesí odporúčam zmes Motivate.

Zenová kúpeľňa

Kúpeľňa sa môže stať osobnou oázou, takže je dôležité nájsť oleje, ktoré podčiarknu presne tento aspekt. Harmančekový olej je známy svojou sviežou, ovocno-sladkou bylinkovou vôňou. Upokojuje, pomáha relaxácii, uvoľňuje napätie. Môžete pár kvapiek pridať do difuzéru alebo do soli do kúpeľa. Relax vo vode podčiarknutý arómou harmančeka je výborná príprava na výdatný spánok.  Medzi ďalšie skvelé voľby do kúpeľne patrí čistotou voňajúca levanduľa, upokojujúci cyprištek, ale tiež zmes aromatouch dodajú vašej kúpeľni sviežosť.

Chutná jedáleň – miestnosť neodoľatelných vôní

Na posilnenie kulinárskeho zážitku vyskúšajte zázvor, fenikel, alebo spearmint. Tieto tri esenciálne oleje nám nielen pomáhajú pripraviť sa na jedlo, ale tiež podporujú trávenie. Olej s harmonizačnými vlastnosťami na apetít je Grapefruit.

Pohodová obývačka

Typická miestnosť na oddych, ale tiež kvalitné trávenie času s rodinou a na hry. Je dôležité, aby atmosféra v tejto miestnosti bola správne vyladená. Ak chcete docieliť pocit pohody, vyskúšate cédrový olej. Tento olej posilňuje pocit bezpečia a uvoľnenie.

Ďalšie skvelé oleje do obývačky sú bergamot a ylang ylang. Ten prvý pomáha vytvárať pocit jasu a radosti, ten druhý vnáša relax a uvoľnenie. Zo zmesí na privodenie tej správnej atmosféry do obývačky odporúčam Balance, Forgive, In tune, Align ak chcete docieliť útočište plné pokoja. Ak chcete podporiť hravosť a zdieľanie, siahnite po zmesiach Cheer, Motivate, Elevation, Citrus Bliss.

Svieža Práčovňa 

Aj keď je práčovňa určená na osviežovanie textílií, niekedy potrebuje osvieženie aj ona sama. Na zvládnutie ťažkých aróm vyskúšajte zmiešať levanduľu, eukalyptus a bielu jedľu, alebo použite zmes Purify. Popri  sviežej vôni tiež pomáhajú odstraňovať zo šiat mikróby a patogény.

Cítite sa zavalení narastajúcimi kopami oblečenia? Zelená mandarínka odoženie napätie, dodá rezkosť a energiu do práce.

Podobné články