fbpx

Mentálny detox

Čo je mentálny detox?

Mnohí z nás si to zrejme neuvedomujú, no v súčasnej dobe sme vystavení oveľa väčšiemu tlaku a stresu ako v minulosti, spôsobených technológiami, prácou a množstvom informácií. Štúdie ukazujú, že posledných 40 rokov sme doslova bombardovaní množstvom informácií. Keď neustále dostávame prísun informácií, nápadov a predstáv, naše mysle sú preťažené, naše telá sú preťažené a naša psychika dostáva poriadne zabrať. Našťastie, aj na tento problém existujú esenciálne oleje, ktoré nám môžu pomôcť.

Čo všetko však ešte môžeme urobiť, aby sme vyčistili negatívne myšlienky a návyky zo života?

      1. Len niečo urobte

Urobte čokoľvek, aby ste sa dostali z toho, čo práve robíte. Neznamená to však, že utekáte preč od povinností alebo práce. Môže to byť napríklad 10 minút chôdze či prechádzka so psom. Ak nemôžete odísť z kancelárie alebo iného pracovného miesta, 10 minút sa povenujte sérii cvikom pilates alebo jogy. Urobte jednoducho niečo, čo vás na okamžik rozptýli, privedie na iné myšlienky, uľaví mozgu a zresetuje.

Objímanie

Ďalšia skvelá vec, ktorú musíte urobiť, je objať sa. Výskumy dokázali, že objímanie zvyšuje hladinu dopamínu, serotonínu, oxytocínu a nervových prenášačov, ktoré sú prenášačmi pre dobrú náladu. Podporujú pocity spokojnosti, znižujú úzkosť a stres. 

      2. Zamerajte sa na to, čo môžete kontrolovať

Zamerajte svoju mentálnu energiu správnym smerom, ktorý môžete ovládať. Čo môžete ovládať v tejto chvíli, čo môžete ovládať z minulosti a čo môžete ovládať z hľadiska vášho strachu v budúcnosti? Nechceme, aby všetky tieto emócie boli naplnené strachom a obavami, pretože niečo nedokážeme ovládať.

Spolu s tým sa spája aj odpustenie. Existuje veľa problémov, ktoré nie sme schopní mentálne prepustiť, pretože nevieme odpúšťať a bývame rozhorčení. Ľudia, ktorí pocity ako hnev či zlosť dusia v sebe a hromadia ich, majú aj zväčša zdravotné problémy, napríklad so žalúdočnými vredmi a výšenou žalúdočnou kyselinou. Tieto nahromadené negatívne pocity horia vo vašom vnútri a vy si to ani nemusíte uvedomiť. Takže hovoriť o odpustení je v tomto prípade na mieste. Aj na to však existujú esenciálne oleje, ktoré vám s tým môžu pomôcť.

Zapisovanie

Ako dostanete zo seba niektoré z týchto myšlienok? Aktívnym zapisovaním! Vezmite do ruky pero a papier a začnite si zapisovať. Aktivujete tým mozog a časom zistíte, aké to má pozitívne účinky pre váš život. Zvoľte si spôsob, ktorý vám najviac vyhovuje. Či je to forma dopisu, denníčku, modlitbovej meditácie alebo len zapisovanie aktuálnych myšlienok. Cieľom je, dostať na papier vaše myšlienky, ktoré v sebe držíte. Môže to byť neuveriteľne čistiace a detoxikačné. Esenciálne oleje vám tiež v tom môžu pomôcť.

       3. Dýchajte

Toto je kritická súčasť života. Dopomôže vám k tomu päť hlbokých nádychov do brucha. Vyskúšajte toto jednoduché cvičenie. 5 krát sa zhlboka nadýchnite do brucha na 5 sekúnd, nepoužívajte hrudník a 5 sekúnd výdych. Existujú rôzne typy dýchania, či už je to nádych nosom a výdych ústami, nádych nosom a výdych nosom a ďalšie. Avšak akt pomalého dýchania môže zabrániť záchvatom paniky. Ak cítite, že sa blíži záchvat paniky, zatvorte oči a vykonajte cvičenie hlbokého nádychu, ktoré tomu môže fyziologicky zabrániť. Naše telo potrebuje kyslík.

V posledných rokoch ste si určite všimli, že sa rozmohlo sedavé zamestnanie. A ako sa vraví, sedenie je nové fajčenie. Počas sedenia je naša membrána stlačená. Začíname sa scvrkávať, ramená sú stlačené, krk je stlačený a frontálny lalok je skľúčený. A čo to robí s našim dychom? Znižuje to našu pľúcnu kapacitu a ovplyvňuje ako dobre dýchame. Samozrejme, sú tu aj faktory životného prostredia, ktoré ovplyvňujú dýchanie. Takže skvelý spôsob, ako urobiť mentálny detox, je tiež správne hlboké dýchanie.

Použitie esenciálnych olejov na mentálny detox

Zmes esenciálnych olejov Arise

Arise je esenciálny olej z jogovej kolekcie, ktorý bol vyvinutý vedcami doTERRA a špecialistkou na jogu Elenou Brower, aby upokojil myseľ a dodal telu energiu. Oleje v tejto objasňujúcej zmesi boli vybrané a namiešané tak, aby mali krásnu vôňu a silné biologické účinky.

Čo obsahuje zmes Arise?

Citrón, Grapefuit, Sibírsku jedľu, Osmantus, Medovku a frakcionovaný kokosový olej. Hlavnými zložkami sú limonény, beta-pinény, alfa-pinény, bornylacetát a gama terpinén. A čo vieme o citróne a grapefruite? Sú známe svojimi energizujúcimi vlastnosťami, majú vysoký obsah limonénu. V jednej štúdii vedci dokonca zistili, že fyziologické parametre súvisiace s energiou a vzrušením boli po inhalácii oleja významne zvýšené. Ďalšia štúdia zistila, že vdýchnutie samotného linonénu bolo dostatočné na zvýšenie bdelosti a ďalších opatrení na zvýšenie telesného vzrušenia. Sibírska jedľa je bohatá na alfa-pinén, beta-pinén, bornylacetát, ktoré rôznymi mechanizmami pôsobia na upokojenie a povznesenie mysle. Jedna štúdia dokonca použila EEG, ktorý sledoval mozgovú aktivitu, aby preukázal, že alfa-pinén zvyšoval kvalitu a trvanie hlbokého spánku. Upokojuje teda myseľ uvoľnením autonómneho nervového systému, ktorý je v bezvedomí. Takže pocity napätia, ktoré prežívame, ale nemôžeme kontrolovať, sú zvyčajne spojené s týmto rozdelením nervového systému. Takže kombinácia citrusov a sibírskej jedle môže teraz pôsobiť rôznymi spôsobmi na autonómny nervový systém. Podporuje tiež pocity šťastia, čo je povzbudivé. Osmantus a medovka sú kvetinové oleje, a teda zahŕňajú ketóny, estery, étery, alkoholy a aldehydy. To prispieva k jeho jedinečnému zloženiu.

Ako použiť Arise

Môže sa použiť s riedením a aj bez riedenia. Počas rannej rutiny, počas stresu, počas jogy alebo nejakého cvičenia si doprajte jedinečnú kombináciu osvieženia a relaxácie. Olej natrite na pulzné body, na vnútornú stranu lakťov, na spodnú časť chodidiel, na reflexné body, ktoré sú pre srdce a pľúca, a na palec.

Zmes Forgive

Ako sme už spomenuli vyššie, odpustenie je dôležité. MD Anderson vo Phoenixe je integrovaný inštitút pre rakovinu liekov a už pred niekoľkými rokmi na konferencii sa hovorilo o použití zmesi Forgive a o tom, aké pozoruhodné bolo, že v priebehu deväťmesačnej štúdie pomohla táto zmes pri pocitoch šťastia, lepšieho uspokojenia z práce, vyššej produktivity z práce, zníženého pocitu smútku a frustrácie. A tak ho používame pre všetky vekové kategórie, pretože máme aj Forgive touch, ktorý je vhodný pre najmenších. Forgive môže ponúknuť organickú pomoc pri prekonávaní negatívnej minulosti a tlačení vpred do svetlej budúcnosti, prekonávanie zložitých zážitkov, vzťahov alebo pocitov.

Čo obsahuje zmes Forgive?

Táto zmes obsahuje Smrek, Bergamot, Borievku, Myrhu, Arborvitae, strom Nootka, Tymián a Citronelu. Ide teda o kombináciu stromových a bylinných olejov. A čo vám to dá? Vysoká koncentrácia esterov monoterpénov a alkoholov, ktoré môžu pomôcť vyrovnať emócie v určitých oblastiach mozgu.

Podporuje pocity spokojnosti, úľavy a trpezlivosti. Ak sa snažíte vo svojom živote pocítiť tieto uzemňujúce emócie, aplikujte túto zmes počas celého dňa na pulzné body a srdce a urobte si čas na premýšľanie, aby ste znížili negatívne emócie.

Použite ho aj počas meditácie či písaní si poznámok. Počas cvičenia jogy alebo iných cvikov túto zmes difúzujte alebo opäť aplikujte lokálne. Ak máte s niekým stretnutie alebo máte viesť s niekým diskusiu, aplikujte Forgive ešte predtým. Aplikujte ho napríklad na týlny výbežok a za mastoidným procesom, ktorý je takmer ako priamy prístup do mozgového kmeňa, čo môže pomôcť upokojiť sa.

Esenciálny olej Vetiver

Vetiver pochádza z Haiti a získava sa z koreňov, ktoré rastú pod zemou v hustej spleti smerom nadol. Preto má esenciálny olej zemitú, veľmi silnú arómu. Obsahuje viaceré seskviterpény, ktoré majú uzemňujúci účinok. Mnohokrát esenciálne oleje robia to, čo samotná rastlinka, preto, ak sa pozrieme na tento koreň Vetiveru, je uzemňujúci a pevný. A to isté môže urobiť aj pre naše emócie. Existujú aj štúdie, ktoré poukazujú na to, že ľudia majú problémy so sústredením sa, a práve Vetiver môže byť veľmi efektívny pri pomoci so sústredením a pozornosťou. Vetiver môže byť nápomocný aj pri útlme, upokojení a možno aj pri problémovom spánku. A to isté robí samotný koreň. Ťahá vás späť k zemi.

Ako použiť esenciálny olej Vetiver

Použite ho v noci. Pomáha zmeniť zameranie ku koncu dňa spolu s hlbokým dýchaním (päť opakovaní). Esenciálny olej z Vetivera je hustý a viskózny a veľmi pomaly tečie z fľaštičky. Pred spaním si urobte menšie cvičenie a to tak, že sa pozerajte na olej, kým vykvapne jedna kvapka z fľaštičky. Trvá to dlhšie, no učí vás to spomaliť a sústredene sa zamerať na niečo. Zároveň vás pripraví na kvalitný spánok. Vetiver vám tiež môže pomôcť s imunitným systém, ak ho beriete vnútorne. Pomáha tiež deťom v škole. Keďže má silnejšiu arómu, ktorá nie je každému príjemná, je vhodné natierať Vetiverom chodidlá. Tiež môžete potrieť srdce, pľúca a spánky na uzemnenie. Výborne sa zrelaxujete v horúcej kúpeli, do ktorého pridáte niekoľko kvapiek zmiešaných s Epsonovou soľou.

 

Podobné články