fbpx

Modriny – postup s esenciálnymi olejmi

 

Definícia: Modriny sú sfarbením a zjemnením pokožky, alebo slizníc, ktoré je spôsobené prienikom krvi z poranených cievok do tkanív.

Modriny sa tvoria podľa predvídateľného vzoru, a tak je možné odhadnúť kedy sa modrina stala podľa jej farby. Najprv je modrina červenkavá, má farbu krvi pod kožou. Po niekoľkých dňoch sa krvinky začínajú rozkladať a modrina stmavne na modrú, alebo fialovú farbu. Táto farba bledne na zelenú približne na šiesty deň. Okolo ôsmeho, alebo deviateho dňa pokožka okolo oblasti modriny bude mať žltkastú farbu a postupne vybledne na normálny vzhľad.

Modriny sa skladajú z malých kalužiek krvi, a tak krv z jedného miesta môže stiecť nižšie, a modrina sa môže objaviť na inom mieste.

Malé modriny nepredsravujú vážny problém, ale ak sa vyskytne veľká modrina po páde, môže to indikovať vážnejší problém, ktorý si vyžaduje pozornosť.

Doporučované oleje

  Cyprištek, Geranium, Slamienka, Levandula, Lemongrass

Tiež zvážte: Fenikel, Myrhu a Rozmarín

Ak môžeme modrinu ošetriť hneď, Cyprištek a Levandula sťahuje cievky a upokojuje bolesť. Takisto, čím rýchlejšie miesto schladíte, tým menšia modrina sa vytvorí. Vždy chráňte pokožku a nedávajte ľad priamo na modrinu a nenechávajte to bez prestávky na mieste. Odporúča sa priložiť na 15 minút a dať preč na 15 minút.

Po prvých  6-24 hodinách, keď prestane opuch, sťahovanie cievok by ste mali nahradiť zvyšovaním cirkulácie, aby sa dané miesto liečilo a modrina sa zmenšovala. Naneste 1-3 kvapky Slamienky, každé 2-3 hodiny, alebo pre ešte lepšie výsledky použite zmes uvedenú nižšie. Taktiež striedanie teplých a studených obkladov s esenciálnymi olejmi pomôže procesu hojenia.

Navrhovaná zmes:

  • 5 kvapiek Slamienky
    • 4 kvapky levandule

3 kvapky Cyprišteka
• 1 kvapka Lemongrassu

3 kvapky Geránia

Túto zmes zrieďte mastným olejom, napríklad kokosovým

Podobné články