fbpx

Vnútorné používanie esenciálnych olejov

Francúzsky model aromaterapie, ktorý obhajuje vnútorné použitie esenciálnych olejov pôvodne obhajovali traja prominentní aromaterapeuti: Jean Valnet, Paul Belaiche, a Henri Viaud. Pri vnútorné použití sa oleje požívajú v zeleninovej kapsuli, alebo obale (softgel). Vstrebávajú sa do krvného obehu prostredníctvom tráviaceho traktu. Tento spôsob aplikácie, ktorý je všeobecne považovaný za najúčinnejší ponúka silný účinok na telo.

 

Je to tiež aj najkontroverznejší spôsob aplikácie, ktorý v súčasnej dobe viedol k mnohým  debatám v rámci aromaterapeutickej komunity. Nezhody týkajúce sa  vnútorného použitia esenciálnych olej sa prevažne zakladajú na nedostatku povedomia. Avšak minulé aj súčasné výskumy potvrdzujú, že vnútorné použitie je bezpečným a veľmi efektívnym spôsobom použitia esenciálnych olejov.

 

Esenciálne oleje už sú súčasťou vašej bežnej stravy a ľudské telo je  dobre vybavené na to, aby ich bezpečne metabolizovalo. Keď si ovsenú kašu okoreníte škoricou, chlipnete si mätového čaju, alebo si do pizze pridáte čerstvé oregano, v skutočnosti jete malé množstvá  prchavých látok prirodzene sa nachádzajúcich v rastline. Esenciálne oleje dávajú rastlinám ich vôňu a chuť. Keď ich vydestilujeme , môžu sa používať ako vnútorné doplnky pre účinnejšiu a cielenejšiu podporu.

 

Dnes sa mnohé esenciálne oleje nachádzajú na zozname FDA ( Food and Drug Administration) a zozname Všeobecne považovaných za bezpečné (Generally Recognized as Safe (GRAS) ), ktoré potvrdzujú bezpečné používanie esenciálnych olejov ako príchutí a konzervantov. Všetky látky na tomto zozname majú dobre zdokumentované dlhodobé používanie a potvrdenú bezpečnosť vnútorného použitia. Aj keď esenciálne oleje majú zdravotné použitie, ktoré idú ďaleko za iba dochucovanie, tento zoznam dáva bezpečnostný rámec, ktorý sa môže aplikovať na vnútorné používanie esenciálnych olejov.

 

Niektorí ľudia majú obavy, či sa im pri  vnútornom používaní nepoškodia sliznice. Táto obava je vzhľadom na vedecké poznatky  nepodložená. Vnútorné použitie esenciálnych olejov je bezpečné ak sa používajú správne. Pozrite si  Informácie o ideálnych množstvách.

 

Niektoré esenciálne oleje nie sú odporúčané na vnútorné použitie, napríklad arborvitae, breza, ceder, cyprištek, eukalyptus, biela jedľa, a wintergreen. Tieto sú najlepšie pri použití aromaticky alebo natieraním.

 

Pri používaní esenciálnych olejov je dôležité vnímať ich individuálne. Povšimnúť si z čoho sú zložené, aké majú účinky, bezpečnostné upozornenia a aké sú u daného oleja doporučené spôsoby aplikácie..

 

Efektívne spôsoby ako vnútorne použiť esenciálne oleje:

  • Kvapnite niekoľko kvapiek do kapsule, prehltnite a zapite vodou
  • Užite už urobenú kapsulu, sko sú DigestZen®, On Guard® +,  TriEase™

 

Podobné články