fbpx

Ako si vyrobiť vlastnú zubnú pastu

zubna_pastaMama mi zvykla hovorievať, že som citlivá bytosť. Keď som bola dieťa, často som mávala kožné vyrážky, bolesti v krku  a afty v ústach. Esenciálne oleje mi pomohli s mnohými z týchto problémov.

Keď som bola v puberte, mama spomenula moje afty nášmu rodinnému zubárovi. Mala som rozsiahle afty po celom jazyku a jediná vec, čo ako-tak pomáhala, bola soľ.  Kloktala som s teplou slanou vodou po celý deň. Pamätám si aj to, že raz ma ústa boleli tak veľmi, že som si soľ sypala priamo na afty, taká som bola zúfalá.

Náš zubár mamu prekvapil oznámením, že pravdepodobne zubná pasta je príčinou mojich áft v ústach. Za tie roky som vyskúšala množstvo rôznych zubných pást – po niektorých som afty mala, po iných nie. Sledovala som zloženie zubných pást uvedomila som si, koľko veľa je v nich prísad, ktoré nepoznám. Netuším, čo sú, čo robia a prečo sú v mojej zubnej paste.

Odvtedy som si našla pastu, po ktorej nemám alergické reakcie. Taká som bola rada! Pred niekoľkými mesiacmi sa mi však minula moja obľúbená značka. Zašli sme do obchodu, bola vypredaná, a ja som nechcela riskovať a skúšať inú pastu, ktorá by mi mohla vyvolať afty. Po návrate domov som si vymyslela rýchly recept na ten večer.

Klinčekový esenciálny olej

obr. klincekovz esencialny olej

Klinček je oveľa via než iba obľúbená korenina na varenie, je favoritov medzi zdravotnickými profesionálmi aj ľuďmi, ktorí sa zaujímajú o zdravie, protože má množstvo učitočných a liečivých vlastností. Je to tiž silný antioxidant. Používa sa na aromatické, vnútorné použitie, i na kožu.
>
Klinček – esenciálny olej 15ml (30040005)
Cena: €19.20 (peniaze spät)

Navšitvit eShop

Keď som si miešala svoju prvú dávku domácej zubnej pasty, použila som jedlú sódu, vodu a esenciálne oleje.  Manžel a ja sme už používali jedinečnú zmes esenciálnych olejov On Guard na bielenie zubov, ničenie baktérii a osvieženie dychu. On Guard je takisto úžasný aj na zmiernenie bolesti zubov. Obľúbili sme si tento olej, mala som po ňom pocit super čistých, hladkých zubov.  Ale mali sme k nemu určité výhrady. Nebol dokonalý. Nemal konzistenciu zubnej pasty a príliš rýchlo sa rozpúšťal.  Po nejakom čase skúšania prísad som to zrazu mala! Pastu vyrobíme ľahko, chutí skvele a lieči naše ústa. A stojí oveľa menej, a to najlepšie na tom je… že presne viem, čo v nej je.

Zubná pasta

Množstvo – približne ½ šálky

  • 3 polievkové lyžice kokosového oleja
  • 3 polievkové lyžice jedlej sódy
  • 2 polievkové lyžice tekutého vegetariánskeho glycerínu
  • 15 kvapiek esenciálneho oleja On Guard
  • 8 kvapiek myrhového esenciálneho oleja (Myrrh)

Miešajte kokosový olej a jedlú sódu, až kým sa nespoja. Pridajte glycerín a esenciálne oleje a miešajte. Trošku ochutnajte a ak treba, kvapnite sladidlo, napríklad stéviu, alebo pridajte viac glycerínu, tak to robím pre moju dcéru.

Zubnú pastu uskladňujem v nádobke so širším otvorom a s detskou lyžičkou, ale uvažujem, že si v predajni kempingových potrieb kúpim vytláčaciu tubu na opakované použitie.

Podobné články