fbpx

Bezpečnostné pravidlá na používanie esenciálnych olejov pre bábätká a male deti

 • Keď vaše bábätko užíva lieky, poraďte sa so svojím lekárom alebo aromaterapeutom, aby ste sa ubezpečili, že sú dané oleje bezpečné a nemajú interakcie s liekmi.
 • Nepoužívajte vnútorne.
 • Nekvapkajte esenciálne oleje (riedené či neriedené) do uška vášho bábätka, alebo dieťatka. Oleje môžete naniesť za uško, alebo jemne vložiť na vatičke riedený jemný olej do uška, ale nie hlboko, len tak zhora. Oleje pomôžu proti bolesti a zabránia šíreniu infekcie.
 • Oleje rieďte. Pokožka vášho bábätka je veľmi jemná a všetky (resp. v drvivej väčšine prípadov) esenciálne oleje by ste mali riediť základným olejom, najlepšie frakcionovaným kokosovým, ale môže byť ak avokádový, jojobový, mandľový, alebo normálny tuhý kokosový z bio obchodu.

Aromaterapeutická baby masáž

Aroma masáž je výborné riešenie pre bábätká, ktoré nespia dobre, alebo sú často nepokojné Upokojujúce oleje pomôžu, aby sa bábätko uvoľnilo a zaspinkalo.

Oleje a zmesi, bežne používané pre bábätká a male deti:

 • Harmanček rímsky (Roman chamomile)
 • Muškát (Geramium)
 • Citrón (Lemon)
 • Divoký pomaranč (Wild orange)
 • Grapefruit
 • Levandula
 • Ruža
 • Čajovník (Melaleuca)

Zmesi

 • Serenity
 • Balance
 • Digest Zen
 • Breathe

Baby masáž podporuje pripútanie a spánok

Baby masáž je skvelý spôsob, ako podporiť pripútanie dieťatka k mamičke a naopak. Tiež pomáha k výdatnejšiemu spánku – na oboch stranách. Štúdie ukazujú, že bábätká, alebo detičky, ktoré boli často masírované, lepšie spinkajú, menej sa boja a sú tiež zdravšie.

Baby masáž je bezpečná od narodenia, bežné príručky uvádzajú, že od dvoch mesiacov, ale naše skúsenosti hovoria, že kvapka levandulky riedenej kokosovým olejom je vynikajúca už od narodenia. Detičky vítame na svet kvapkou kadidla (Frankincense) na hlavičku – kadidlo, olej pravdy napája na vyššie vedenie a tiež dáva pocit ochrany. Myrhu dávame na pupočník – jednak na ochranu pred infekciami, ale tiež je to olej, ktorý emocionálne vyživuje a dáva pocit bezpečia.
Masáže by ste mali by ste mali vynechať pár dní po očkovaní (ak dávate svoje deti očkovať). Pre deti do roka na celotelovú masáž, použite 1% riedenie. To znamená 1 kvapku esenciálneho oleja do 10 ml, čo sú pribl. 2 lyžice základného oleja a jemne pomasírujte nožičky, ručičky, chrbátik a bruško vášho bábätka. Ak sa to bábätku nepáči, tak prestaňte, ale väčšine bábätiek sa to páči.

Rozriedený olej si môžete uložiť v sklenenej fľaštičke na ďalšiu masáž, alebo použitiť ako upokojujúci olej do kúpeľa.

dieta nohyUpokojujúce oleje do kúpeľa

Oleje do kúpeľa vždy rieďte. Ak by ste oleje kvapli do vaničky priamo, plávali by na hladine a boli by priveľmi silné, keďže sa nezmiešavajú s vodou. Takže ako sme hovorili, buď môžete kvapnúť pripravený zriedený olej, alebo môžete esenciálne oleje najpr zmiešať s medom, či vysokotučným mliekom. Pamätajte, že bábätká majú jemnú pokožku a radi si strkajú ruky do úst a do očí. Ale 1-2 kvapky levandule, alebo harmančeka najprv zmiešané s lyžičkou medu, či lyžicou mlieka a potom s vodou, sú dosť jemné na to, aby to neštípalo.

Na nádchy, soplíky a kašeľ

Difúzujte 2 kvapky citron, levandule, alebo čajovníka počas dňa, alebo pred spaním, na zlepšenie dýchania a lepší spánok. Je dobré difuzér zapnúť tak na 1 hodinu a potom vypnúť, aby ste mali nejakú pauzu medzi difúzovaniami. Môžete tiež použiť rozriedený esenciálny olej na pomasírovanie hrudníčka a chrbátika, keď bábätko prebaľujete. Zmes Balance, okrem toho, že je výborná na zaparený zadoček, keď sa namaže na hrudník, zlepšuje dýchanie. Áno, a je to jedna z najupokojujúcejších zmesí. Levandula okrem iného tiež pomáha aj znižovať horúčku.

Zaparený zadoček

Zmiešajte 1 kvapku harmančeka a 1 kvapku čajovníka s 1 lyžicou základného oleja a aplikujte na čistý suchý zadoček.

Recept č. 2:

Do lyžice kokosového oleja vmiešajte 2 kvapky levandule a 1 kv geránia

Recept č. 3:

Do lyžice kokosového oleja vmiešajte 3 kvapky zmesi Balance

Môžete tiež kapnúť 1-2 kvapky upokojujúceho oleja, ako je napr. Serenity, levandula, Balance, alebo harmanček na vatičku, vankúš, alebo oblečenie bábätka keď plače, alebo aby lepšie spalo.

 

Podobné články