fbpx

Jalovec

Jalovec – na očistu i relax

Jalovcový olej sa spomína už v Biblii, tam sa používal na odstraňovanie toho, čo je falošné a zlé. Emocionálne nám tento olej pomáha čeliť našim strachom a spoznať pravdu o sebe
 
Ja jalovec používam hlavne ako obličkový, či ušný olej – funguje dobre na obidve. Keďže je antiseptický a čistiaci, pomáha pri riedení cca 3 kvapky na lyžičku kokosového oleja aj na akné. Jeho čistiace vlastnosti sa dajú využiť aj na prečistenie vzduchu v miestnosti – buď pomocou difuzéra, alebo v sprejovacej fľaštičke s vodou.
 
Jalovcový olej má unikátnu vôňu, ktorá je sladká, drevitá svieža a čistá. Dobre sa zmiešava s drevitými olejmi, ako je céder, santal, biela jedľa, douglaská jedľa, cypres, alebo kadidlo. Tiež sa mi páči v kombinácii so šalviou, vetiverom, pačuli, alebo grepom či pomarančom.

5 použití Jalovcového esenciálneho oleja

1. na močové cesty, obličky a močový mechúr

Jalovec sa tradične používa na prevenciu alebo riešenie miernych príznakov infekcií močového traktu. Ak infekciu podchytíte včas, môžete sa vyhnúť antibiotikám. Bobule jalovca sú prirodzene močopudné a keď sa skombinujú so šťavou s iných bobúľ, napríklad brusiniek – pomáhajú telu zbaviť sa infekcie tým, že prečistia (prepláchnu) orgány. Ďalšími výbornými močopudnými rastlinami sú púpava, alebo fenikel.

2. Ochraňuje pokožku

Výborný olej na upokojenie podráždenej pokožky, pomáha pri akné, zmenšuje strie a pomáha ja pri stavoch, ktoré sú spôsobené hormonálnou nerovnováhou. Naneste jednu až dve kvapky riedené kokosovým olejom na vyčistenú pokožku. Môžete si dať kvapku do sprchového gélu, aby vám pomáhal chrániť pokožku tela, prípadne pôsobil proti zápachu, či plesni na nohách.

3. Podporuje trávenie

Jalovec môže pomôcť stimulovať tráviace a uľahčiť štiepenie a vstrebávanie bielkovín, tukov a živín z jedla. Ak ho chcete použiťjalovec ako prírodnú podporu trávenia alebo na podporu očisty pečene – kvapnite si 1 kvapky do vody, alebo smoothie.

4. Uvoľňuje (podporuje relax)

Pomáha redukovať stres – jeho vdychovanie pomáha uvoľniť sa. Dobrý pomocník tiež prípade vnútornej traumy, alebo bolesti.

Môžete ho použiť v difuzéry v spálni, na vyvolanie pokojnej atmosféry (na rozdiel od levandule upokojuje, ale neuspáva),  môžete si ho naniesť na zápästie, alebo na šaty, prípadne kvapnúť kvapku do aviváže, na osvieženie vône bielizne, šiat a posteľného prádla.

5. Reflux, pálenie žáhy

Na upokojenie pálenia žáhy si vmasírujte 1 -2 kvapky jalovca spolu s kokosovým olejom na brucho.

Podobné články