Vedeli ste, že rastliny medzi sebou komunikujú a používajú pritom malé molekuly, nazývané terpény, ktoré sú súčasťou zloženia esenciálnych olejov? Súhrnne sa tieto malé molekuly nazývajú Prchavé Organické Zložky (POZ). O POZ sme už písali v predchádzajúcich článkoch: “Komunikácia ruží pomáha komunikácii ostatných rastlín,” “Evolúcia pavúkov využíva esenciálne oleje,” a “Terpény v ovzduší.” Nehovorili sme však o to, ako skutočne rastliny POZ cítia.
Výskumy o tom, ako rastliny cítia POZ sú stále v plienkach. Profesor Kenji Matsui z japonskej univerzity Yamaguchi má teóriu, že rastlinná “olfakcia” (čuchové vnímanie) sa deje počas bežného procesu fotosyntézy. Fotosyntéza je molekulárny proces, pomocou ktorého rastliny vytvárajú energiu zo slnečného svetla. Veľmi dôležitou súčasťou fotosynézy je výmena plynov medzi listami a okolitým vzduchom. Ako rastlina “vdychuje” vzduch, POZ vo vzduchu nevyhnutne vstupujú do listov.
Listy majú malé póry nazývané stomy, ktoré umožňujú, aby im do medzibunkového priestoru mohol preniknúť vzduch. Z medzibunkového priestoru, a v závislosti od chemických parametrov, POZ môžu potom preniknúť do buniek. V bunkách POZ podliehajú niekoľkým druhom biochemickej manipulácie predtým, než sa v bunkách zmetabolizujú. Mnohú z týchto procesov sú ešte v procese objavovania.
Konečné zmetabolizovanie POZ je to, ako rastlina nakoniec „oňuchá“ aromatické nápovedy, hovorí Matsui. Metabolizovanie POZ má na rastlinu rôzne účinky, môže napríklad slúžiť aj ako včasný varovný signál, ktorý chráni okolité rastliny pred predátormi. Toto je iba jeden ďalší príklad úžasných prírodných účinkov esenciálnych olejov.