fbpx

RIEDIŤ, ČI NERIEDIŤ ESENCIÁLNE OLEJE

doterra_touchkitKaždý kto si už niekedy pred cvičením a po cvičení aplikoval Deep Blue zmes proti bolesti kĺbov a svalov, vie, ako rýchlo a intenzívne táto zmes účinkuje. Ale ten chladivý pocit môže občas byť príliš silný, obzvlášť pre malé deti, alebo ľudí s citlivou pokožkou. Riedenie esenciálnych olejov, predtým, než si ich aplikujete, je skvelým spôsobom, ako zredukovať reakcie citlivej pokožky na určité esenciálne oleje, ale neovplyvní to ich efektívnosť? Odpoveď vás možno prekvapí. Najnovšie štúdie ukazujú, že riedenie esenciálnych olejov na aplikáciu na pokožku nielen že neznižujú účinok olejov, ale dokonca majú aj určité ďalšie výhody.

TUKOMILNOSŤ (LIPOFIILICITA)

Koža je jedným z najväčších telesných orgánov, plochou aj hmotnosťou. Aj keď reguluje niekoľko fyziologických aspektov a spravuje senzorické vnímanie, je hlavne chráničom. Koža funguje ako bariéra, ktorá ochraňuje vnútorné orgány od odchýlok v teplote, tlaku a proti mechanickému pôsobeniu. Tiež slúži ako ochrana proti nechceným cudzím činiteľom ako sú vírusy a baktérie, a to robí s úžasnou efektívnosťou. Tisícky rokov panoval názor, že koža je neprestupná, ale súčasný výskum ukazuje, že nie je veľmi efektívna v neprepúšťaní vody a substancií, ktoré sú rozpustné v tuku.(1)
Ako esenciálne oleje prenikajú do pokožky, keď ich aplikujeme na kožu je fascinujúci proces, a jeden z najdôležitejších konceptov pri porozumení tomu, ako esenciálne oleje vplývajú na naše zdravie. Esenciálne oleje sú tukomilné, čo znamená, že sú k tukom priťahované a rozpúšťané v tukových substanciách. Riedenie esenciálnych olejov v rastlinnom oleje pred tým, než si ich aplikujeme, zvýrazňuje túto vlastnosť a poskytuje množstvo výhod.

VÝHODY RIEDENIA

Riedenie je jeden z najdôležitejších aspektov efektívnej masážnej aplikácie; a tiež jeden z najviac nepochopených. Keď sa základné (rastlinné) oleje používajú správne, zistilo sa, že zlepšujú masážnu aplikáciu esenciálnych olejov Prostredníctvom niekoľkých ciest. Vyparovanie je primárny problém masážnej aplikácie, keďže telesné teplo a koža predstavujú dosť veľký problém. Jedna z najdôležitejších výhod riedenia je, že spomaľuje vyparovanie prchavých aromatických látok, z veľkej časti prostredníctvom jedného zo základných zákonov dynamiky tekutín: zmenšenie povrchovej oblasti látky vystavenej vzduchu zmenšuje rýchlosť vyparovania. Keď sú esenciálne oleje riedené, ich chemické zložky preukázateľne prechádzajú epidermou efektívnejšie, než keď ich aplikujeme priamo. (2)
Navyše ďalšia štúdia ukázala, že riedenie môže urýchliť tento proces, keďže rôzne hladiny špecifických zložiek boli zistené vo vydýchnutom vzduchu do 20 minút s použitím základného oleja, kým priama aplikácia nepriniesla výsledok vo vydýchnutom vzduchu, až po dvoch hodinách. (3)

Predstavenie balíčka dōTERRA® TOUCH

Teraz môžete mať najobľúbenejšie esenciálne oleje dōTERRA v základe z dōTERRA Frakcionovaného kokosového oleja na pripravené na jednoduchú aplikáciu. (V Európe od februára 2016)
Porozumenie správnemu riedeniu esenciálnych olejov je dôležitým faktorom pri bezpečnom a efektívnom používaní esenciálnych olejov. Najdôležitejšie je, že akákoľvek látka, ktorá má skoro neutrálne pH, ako napr. dōTERRA® Frakcionovaný kokosový olej, nie je schopný zmeniť chemické zloženie esenciálneho oleja. Správne riedenie primeraným základným olejom, nezmení jeho efektívnosť. Jedna z najbežnejších obáv je použitie esenciálnych olejov na citlivých ľudí, obzvlášť deti. Aj keď citlivosť je vzácna, keď dodržiavate správne zásady aplikácie neriedených olejov, znížením miery vyparovania a tak limitovaním ďalšiemu vystavovaniu, riedenie poskytuje ešte väčšiu bezpečnosť. Pri riedení potrebujeme menej oleja na dosiahnutie rovnakého výsledku. Keď skúšate nový olej, alebo keď nanášate horúcejšie oleje, ako sú oregáno, alebo tymián, riedenie môže znížiť riziko hypersenzitívnej reakcie, zredukuje odpad a poskytne ideálne prostredie, aby ste mohli zistiť, ktoré esenciálne oleje vám najlepšie pomôžu vo vašej situácii.

Používanie doTERRA Frakcionovaného kokosového oleja má okrem zlepšovania efektívnosti aplikácie j ďalšie výhody. Má ľahký zvláčňujúci efekt a je výborný pre pokožku. Na rozdiel od iných rastlinných olejov, nezanecháva mastný povrch, ani sa nebije s inými vlastnosťami oleja, ktorý nesie. Frakcionovaný kokosový olej dōTERRA je tiež veľmi stabilný, takže sa nemusíte obávať, že sa vám pokazí. Keď sa naučíte správne používať dōTERRA Frakcionovaný kokosový olej ako základ pre esenciálne oleje, zlepší to skúsenosť s esenciálnymi olejmi pre celú vašu rodinu.

Napriek rastúcemu počtu dôkazov týkajúcich sa výhod riedenia, obidva spôsoby aplikácie majú svoje miesto v rozvíjajúcom sa modeli efektívneho používania esenciálnych olejov. Mnohé esenciálne oleje dōTERRA sa môžu bezpečne používať neriedené, ale správne riedenie sa môže primerane použiť kedykoľvek a môže mať aj výhody.

Odkazy
1. Jager W, Buchbauer G, Jirovetz L, Fritzer M. Journal of Cosmetic Science.1992;43(1):49-54.
2. Bronaugh RL, Wester C, Bucks D, Mailbach HI, Sarason R. Food and Chemical Toxicology. 1990;28(5):369-373.
3. Price S, Price L. Aromatherapy for health professionals. 2012. Churchill Livingstone Elsevier: Edinburgh. 130.

Podobné články