fbpx

Rozmarínový esenciálny olej

Rozmarínový esenciálny olejobr. rozmarinový esenciálny olej

 Aj keď je rozmarín známy hlavne kvôli svojmu použitiu v kuchyni, môžeme ho použiť na oveľa viac spôsobov. Rozmarínom si môžeme napríklad zlepšiť vzhľad vlasov, urobiť relaxačnú masáž, podporiť trávenie, či zlepšiť pamäť.

Využitie a výhody rozmarínového oleja
  1. Chemické zloženie rozmarínového oleja mu dáva vlastnosti, kvôli ktorým môže osviežovať, aj upokojovať—obzvlášť, ak ho difúzujete. Keď potrebujete študovať na veľkú skúšku, zapamätať si texty k prezentácii, alebo proste dokončiť nejaký projekt, môže pomôcť difúzovať rozmarínový esenciálny olej. Pomáha zlepšovať pamäť, ale aj sústredenie.
  2. Rozmarín tiež môžete užívať vnútorne, a pomôže vám to zahnať príležitostnú únavu, či nervové vypätie.. Môžete si ho dať do kapsule a zapiť vodou, alebo kvapnúť priamo do vody a vypiť. Pomáha tiež zlepšovať fungovanie vnútorných orgánov.
  3. Chceli by ste sa uvoľniť? Nechajte Rozmarín hýčkať vaše telo a dušu po dlhom dni uvoľňujúcim rozmarínovým kúpeľom. Pridanie niekoľkých kvapiek do kúpeľovej soli a potom do kúpeľa vám môže pomôcť zrelaxovať fyzicky i duševne. Ešte keď soľ spojíte s rozmarínom a kadidlom – zažijete omladzujúco luxusný pocit vždy keď potrebujete trochu času na čas pre seba.
  4. Podobne ako mnohé iné esenciálne oleje, rozmarín pomáha spevniť vlasy a zastavovať ich vypadávanie. Masáž vlasovej pokožky môžete podporiť aj tým, že rozmarín zmiešate s čajovníkom.
  5. Hľadáte chutné rozmarínové recepty? Veľmi rýchlo dokážete premeniť obyčajnú zemiakovú kožu na svoje najobľúbenejšie jedlo, ak do nej pridáte kvapku rozmarínu.
  6. Kvôli svojim osviežujúcim vlastnostiam sa rozmarín často používa pri masážach. Odporúčam používať ho masážne spolu s frakcionovaným kokosovým olejom. Pokiaľ vám ide o skutočne uvoľňujúcu relaxačnú masáž, spojte rozmarín s wintergreenom na schladenie a upokojenie pokožky. Pokiaľ sa chcete upokojiť a odstresovať, použite ho s levandulou.
Oleje ktoré sa dobre zmiešavajú s rozmarínom

Bylinková, osviežujúca vôňa rozmarínu z neho robí výborného spoločníka k citrusovým olejom, ako sú divoký pomaranč alebo citrón. S vôňou, ktorá pripomína bylinkovú záhradu sa rozmarín výborne zmiešava s kvetovými olejmi, ako sú levandula, či jasmín. Pokiaľ si želáte teplú, drevitú rozmarínovú vôňu, zmiešajte ho s olejmi, ako sú Céder, či kadidlo.

Upozornenie

Môže dráždiť citlivú pokožku. Ak ste tehotná, alebo v lekárskej starostlivosti, poraďte sa so svojím lekárom. Vyhnite sa kontaktu s očami, ušami a inými citlivými oblasťami.