fbpx

Zastavte bolesť pomocou prírody

bolestBolesť je nepríjemný pocit, ktorý je často spôsobený podnetom, ktorý je intenzívny, alebo signalizuje nejaké poškodenie, ako napr. Trhavý pocit v palci na nohe, popálenie prsta, keď si na odreninu kvapneme alkohol, alebo stúppneme na ostrý predmet. Medzinárodná asociácia pre štúdium bolesti vydala často ditovanú definíciu: „Bolesť je nepríjemný zmyslový, alebo emocionálny zážitok spojený s aktuálnym, alebo potenciálnym poškodením tkanív, alebo popisovaný výrazmi takéhoto poškodenia.“

Bolesť motivuje človeka, aby sa vzdialil od poškodzujúcej situácie, ochránil poškodenú časť, kým sa uzdraví, a v budúcnosti sa vyhol sa podobným skúsenostiam. Väčšina bolestí sa vyrieši rýchlo, hneď keď sa odstráni bolestivý podnet a telo sa vylieči, ale niekedy bolesť pretrváva napriek odstráneniu podnetu a zjavnému vyliečeniu tela. Niekedy dokonca bolesť vyvstane napriek neprítomnosti akéhokoľvek viditeľného podnetu, poškodenia, alebo ochorenia.

Bolesť je najbežnejší dôvod na návštevu lekára. Je to najzávažnejší symptóm pri mnohých ochoreniach a môže výrazne narúšať kvalitu života a všeobecné fungovanie daného človeka.

Bežne sme zvyknutí používať liečivá, ktoré dokážu zastaviť prenos podnetu bolesti z poškodeného miesta do receptorov pocitu bolesti. No už ľudia za dávnych čias zistili, že rastliny dokážu pomôcť človeku tým, že niektoré obsahujú znecitlivujúce látky, alebo tiež aj látky, ktoré priamo ovplyvňujú zápalové procesy, alebo prietok krvi, čo môže telu pomôcť podporiť mechanizmus odstraňovania zápalu. Každý z nás už asi mal skúsenosť s popŕhlením sa žihľavou. Naše staré mamy žihľavu používali ako liek proti reume. Ja by som sa v romro článku však chcela venovať esenciálnym olejom z rastlín, ktoré pomáhajú proti bolesti, avšak bez nepríjemných pocitov.

Najznámejšia zmes proti bolesti  je Zmes na úľavu. Je to zmes mäty, gáfru, wintergreenu, vratiča, osmantu, modrého harmančeka (nemeckého) a slamienky. Všetky tieto oleje jednotlivo majú protizápalové a analgetické vlastnosti, ktoré sa v tejto synergickej kombinácii ešte znásobujú.

Zmes na úľavu  existuje vo forme oleja, ale tiež aj krému a u mňa tento krém našiel veľké uplatnenie pri riešení svalových potiaží – napr, keď sa dcéra vráti z plaveckej súťaže, pri bolestiach všetkého druhu, dokonca som bola prekvapená, ako krásne mi zabral na škriabanie v krku, keď som si ho zvonku natrela. Olej bežne používam pri masážach.

Zistila som tiež, že niekedy je dobré túto zmes skombinovať ešte s ďalšími olejmi. Osvedčili sa mi kombinácie Deep Blue s Oreganom – na rôzne reumatické bolesti, bolesti z prechladnutia a pod.

Tiež krásne pôsobí trojkombinácia Zmesy na úľavu , zmes Aromatouch a Lemongrass – hlavne tam, kde skôr chladiť, na stuhnuté svaly a vyvrtnutia.

Podobné články