fbpx

Fenikel (Sladký)

immortelle slamienka Hlboko čistiaci, očistný a revitalizujúci

Upozornenie: Najlepšie je ho používať po pôrode (ukončení tehotenstva) a vyhnite sa mu, ak máte epilepsiu!

Fenikel je známa kulinárska bylinka a už v starom Egypte, Ríme, Grécku a Indii sa používal na liečebné účely. Dobre sa zmiešava s Muškátom, levandulou, čiernym korením, rozmarínom, santalovým drevom, kadidlom a citrónom.

Účinky:

 • Proti bolesti
 • Proti parazitom
 • Proti kŕčom,
 • Antiseptický
 • Podporuje vetry
 • čistí krv
 • stimuluje tok žlče
 • podporuje trávenie
 • močopudný
 • podporuje a reguluje menštruáciu
 • na vykašliavanie
 • podporuje tvorbu mlieka

Fenikel má tonizujúci účinok na hladké svalstvo v črevách, čo je dobré pri kolike a v niektorých prípadoch zápchy, pretože posilňuje peristaltiku.

Fenikel je vynikajúci na močové cesty, na tráviace problémy a plynatosť, odporúča sa mazať na brucho a tiež piť feniklový čaj (naraz).

Fenikel výborne podporuje dýchanie, keďže dokáže uľaviť od kašľa a astmy.

Pomáha riešiť problémy so zadržiavaním vody, celulitídou a obezitou, ak pravidelne pijete dostatok vody (v oboch prípadoch aplikujte masážne na telo a pite s čajom niekoľko krát denne) – poteší sa aj vaša slezina a obličky.

Fenikel je veľmi efektívny po opici, tiež má veľkú úlohu pri liečbe a rehabilitácii alkoholikov.

Pomáha tiež pri dne, artritíde atď., ako prevencia nahromadenia toxického odpadu v tele, z ktorého vzniká zápalový stav v kĺbocobr. fenyklový esenciálny olejh.

Fenikel môže tiež pomôcť pri znižovaní apetítu medzi jedlami, alebo pri zotavovaní sa zo závislostí.

Psychologicky, Fenikel je ochranný, teplý a uzemňujúci. Keď si 1 až 2 kvapky rozotriete v dlaniach a vdýchnete, má to úžasný pozitívny efekt zvnútra aj zvonku.

Fenikel je určený pre typ človeka, ktorý má tendenciu priveľa myslieť a analyzovať. Pre tých , ktorí ľahko vytvárajú nové koncepty a myšlienky, ale zriedka ich komunikujú, alebo uplatnia, a majú ťažkosti vyjadriť svoje pocity, ktoré sa im hromadia vo vnútri. Čím viac takýchto emócií v sebe majú, tým viac tie emócie silnejú a vytvárajú napätie, ktoré ovplyvňuje črevá. Neprijateľné, nevyslovené myšlienky a emócie, ktoré sú zatlačené do podvedomia sa hromadia v črevách, ako kŕče z nervozity a plyny.

Fenikel nás povzbudzuje, aby sme sa radšej vyjadrili ústami, než spodkom. Uvoľňuje pocity, ktoré dlho stáli, prečisťuje znesenú myseľ.

Tento olej nás pozýva k slobodnému vyjadreniu bez strachu, či obmedzovania. Tým vytvára priestor pre sebavedomé sebavyjadrenie a tak uvoľňuje našu túžbu tvoriť. Tak ako zázvor, aj fenikel nám pomáha nájsť produktívne výstupy pre aktívnu myseľ.

Fenykel je jednou z byliniek, ktoré sú tisícky rokov známe pre svoj vplyv na ženský reprodukčný systém. Je pravdepodobné, že to je preto, lebo má vo svojom zložení rastlinný hormón – formu estrogénu. Môže pomôcť spravidelniť menštruačný cyklus, obzvlášť keď je menštruácia nepravidelná, bolestivá, s kŕčovými bolesťami. Redukuje symptómy pred menštruačného stresu, a tiež zadržiavanie vody, ktoré mnohé ženy zažívajú pred menštruáciou. Pomáha tiež pri menopauze, pretože balancuje hormóny a stimuluje produkciu estrogénu v nadobličkách, po tom, čo vaječníky prestali pracovať. Estrogén potrebujú ako ženy tak aj muži, na udržanie svalového tonusu, pružnosti pokožky, zdravej cirkulácie a silné kosti; a tak udržiavanie hladín estrogénu pomáha spomaliť degeneratívne vplyvy starnutia. Ďalší možný hormonálny vplyv feniklu je zvýšenie produkcie mlieka a u dojčiacich matiek.

Podobné články