fbpx

Olej zo semien zeleru (Celery seed)

Esenciálny olej zo semien zeleru (Celery seed), ktorý pochádza z rastliny zeleru, zlepšuje trávenie, ak sa užíva vnútorne. Má upokojujúce účinky na pokožku a prispieva ku skľudňujúcej masáži po tréningu.

Popis rastliny

Zeler používali Číňania už v 5.storočí a dnes sa hojne využíva v indických ajurvédskych praktikách. Bežne pestovaný zeler predávaný v obchode s potravinami isto pozná každý z vás. Avšak zeler z miestnych farmárskych trhov vyzerá úplne inak. Zeler dorastá do výšky 90 cm, je jasne zelený a žiari životom. Rastline trvá dva roky kým úplne dozrie a vyprodukuje malé plody, ktoré majú hnedkastú farbu. Semená zeleru sú primárnym úložiskom esenciálneho oleja, ktorý sa získava parnou destiláciou. Zeler má komplexnú, silnú, sladkú, teplú, zemitú a korenistú vôňu. Hlavnou chemickou zložkou zelerových semien je limonén. Ten možno nájsť aj v citrusových olejoch, čiernom korení, mäte a jedľových ihličiek. Je známe, že funguje ako účinný čistič povrchov, ale môže poskytnúť aj vnútorné výhody, ako je upokojenie tráviaceho systému.

Použitie esenciálneho oleja Celery seed

  • Na podporu zdravého trávenia konzumujte 1-2 kvapky zelerového oleja (najlepšie vo vegetariánskej kapsuly) ráno a večer.
  • Vychutnajte si relaxačnú kúpeľ. Do teplej vody dajte Epsomskú soľ a 3-4 kvapky tohto esenciálneho oleja.
  • Zmiešajte s frakcionovaným kokosovým olejom pre upokojujúcu masáž.
  • Difúzovaním esenciálneho oleja zo semien zeleru podporíte pozitívne a povznášajúce myslenie. Obklopí vás upokojujúca sladká a zemitá vôňa.
  • Silné a pikantné zelerové semienko môžete pridať do svojho obľúbeného receptu na šalátový dresing. Vynikajúco dochutí a má aj bonus čo sa týka vnútorných benefitov. Namočte doň špáradlo. V prípade výraznejšej chuti zopakujte.
  • Pripravte si lahodné smoothie. Je to fantastická a zdravá maškrta, po ktorej môžete siahnuť, keď vás prepadne hlad. Stačí zmiešať čokoľvek čo máte radi, rozmixovať a pridať 1-2 kvapky tohto esenciálneho oleja.

Esenciálne oleje, ktoré sa dobre kombinujú so Semienkom zeleru (Celery seed)

Niekoľko olejov sa až neuveriteľne dobre miesi a kombinuje so sladkastou korenistou vôňou semienka zeleru (Celery seed). Sú to oleje Čierne korenie, Ružové korenie, Arborvitae (tuja), Bazalka, Zázvor a Koriander. Môžete však vyskúšať aj svoje vlastné kombinácie. Kreativite sa medze nekladú!

Upozornenie

Celery seed môže spôsobiť citlivosť pokožku, preto pri topickom použití vždy miešajte so základným olejom. Udržujte mimo dosahu detí. Ak ste tehotné, dojčiace alebo pod lekárskou kontrolou, užívanie konzultujte so svojím lekárom.

Podobné články