fbpx

Ružový olej – esencia ženskosti

Rosa damascena – bulharská ruža – esencia ženskostiobr. Ruzový olej

Kráľovná kvetín, ako je ruža tiež niekedy nazývaná, rastie v miernych oblastiach prakticky na celom svete. Do Európy bola dovezená z Perzie, kde je ruža štátnym znakom. Slávna Kleopatra vystlala pre Marka Antónia hodovnú miestnosť až po kolená ružovými kvetmi..

Ružový esenciálny olej z Damašskej ruže sa považuje za najluxusnejší olej v kozmetike. Plantáže Damašskej ruže, ktorú ľudovo volajú bulharská, sa rozprestierajú v nížine medzi Balkánskymi horami a pohorím Sredna Góra. Údolie ruží má svoje čaro a šíri sa z neho neskutočne nádherná vôňa.

Bulharské mesto Kazanlak je strediskom Údolia ruží. Z ktorejkoľvek strany prichádzate do mesta, všade vidíte neprehliadnuteľné polia kríkov ruží.  Ruža sa zberá aj spracováva ručne.  Taktiež na 1 liter prvotriedneho bulharského éterického oleja z ruže je potrebné spracovať 4-6 ton čerstvých lupeňov ruží, ktoré sa zbierajú výlučne ručne.

Pri minulotýždňovej návšteve Bulharska  som mala možnosť ovoňať pravú bulharskú ružu. (Mala som odvahu kúpiť si olej v drevenej krabičke, odpečatiť ho a ovoňať). Cítila som, že to je ten istý, ako občas dostávame v doterre. Na druhý deň som tento olej odniesla, Dr. Robertovi Pappasovi, ktorý tam bol prítomný tak ako ja, pri príležitosti otvorenia bulharskej destilárne na esenciálne oleje. Dr. Pappas tento olej ovoňal a potvrdil mi, že je to ten istý, ktorý testoval, a že je to veľmi dobrá kvalita ružového oleja. Zároveň mi potvrdil, že iný, tiež pomerne drahý bulharský olej, ktorý som si pre porovnanie kúpila, má v sebe pridaný citronelol a geraniol, a teda už nie je pôvodnou reprezentáciou rastliny. Olej, ktorý mám teda odobrený testami, je ružový olej z destilárne Lema, v Kazanlaku, konkrétne ten, ktorý sa predáva  v množstve 1 ml, alebo 0,5 ml.   2,1 ml množstvo tej istej výroby je ten olej, ktorý je „vylepšený“ o geraniol a citronelol.

Ako rozpoznať falošný ružový éterický olej

Kvôli prítomnosti prírodného parafínu sa dá urobiť jednoduchý test. Dajte ružový olej do chladničky a už o chvíľu spozorujete že stuhne. Toto sa deje už pri teplote nižšej než 23 stupňov. Éterický olej z Bulharskej ruže ROSA  DAMASCENA. má charakteristické zloženie, v ktorom okrem parafínu nachádzame aj alkohol a etanol.

Neprítomnosť parafínu vám hneď napovie, že sa nejedná o pravý olej. Taktiež prítomnosť veľkého množstva etanol alkoholu hovorí o podvode. Vysoký obsah geraniolu nám hovorí že je ružový olej falšovaný éterickým olejom palmarose, alebo syntetickým geraniolom a prebytok obsahu betafenyl alkoholu zase o „syntetickom“ ružovom

Na čo sa ružový olej používa

Ružový olej z ruže damašskej má antibakteriálne protivírusové, antiseptické a protizápalové vlastnosti, a je jedným z najhojivejších olejov vôbec – pre telo i pre dušu.  Keď použijete ružu v pomere 4 kvapky kadidla s 1 kvapkou ruže do difuzéra – zmeníte náladu všetkých ľudí v miestnosti.

Tento olej hojí emócie, zdvíha z depresie, zmierňuje úzkosť a paniku, pozdvihuje ducha a zmenšuje stres a napätie. Stabilizuje výkyvy nálad, obzvlášť ak sa vzťahujú na popôrodnú depresiu. Upokojuje nervy a pomáha prekonať hyperaktivitu a nespavosť. Ruža je veľmi nápomocná pri mnohých aspektoch žiaľu a pridlhom smútení.  Pomáha odstraňovať pocity sklamania, žiarlivosti, odmietania a hnevu – a môže pomôcť rozpustiť emocionálne bloky, ktoré stoja v ceste za šťastím. Povzbudzuje tvorivosť a intuíciu.

Od nepamäti je ruža symbolom lásky a blahobytu, používala sa ako ochranná bylina proti kúzlam čiernej mágie, vzťahuje sa tiež k symbolike smrti a zrodenia.
Na duševnej úrovni pomáha odstrániť poranenie v srdcovej oblasti, na éterickej posilňuje srdcovú čakru.
Spoločne so santalovým drevom sa používa na zmývanie všetkých vín, očiste tela i duše.

Ružový olej priaznivo pôsobí na všetky typy pleti, obzvlášť na zrelú, citlivú, suchú, alebo poškodenú pleť.   Pomáha obnoviť rovnováhu v hydratácii a zjemňuje vrásky. Tiež dobre pomáha pri aftoch a ranách v ústach.

Ružový olej sa používa v malých množstvách – pretože s málom sa dajú urobiť veľké veci.

Podobné články