fbpx

Tinitus a prírodné riešenia

Tinitus nie je choroba

Vnímaný zvuk môže mať rôznu kvalitu: šumenie, hučanie, pískanie, bzučanie, dokonca aj podobu hudobných tónov. Dôležité je, rozlišovať subjektívny tinitus, keď zvuk počuje len pacient (ako subjektívny vnem), a objektívny tinitus, pri ktorom ide o reálny zvuk, vznikajúci (napríklad) prúdením krvi v cievach.

Podľa viacerých štúdií, tinitus sa častejšie vyskytuje v ľavom uchu. Môžeme ho však počuť aj v pravom uchu, alebo v obidvoch ušiach.

Tinitus nie je choroba, ale príznak

Pri ochoreniach ucha, sa najčastejšie objavuje pri tzv. otoskleróze, potom pri ochoreniach centrálneho nervového systému (CNS), pri systémových ochoreniach, napr. sclerosis multiplex, alebo pri neliečenej borelióze.

„Ak má tinitus pôvod v sluchovom analyzátore, zvuky, ktoré pacienti počujú, majú charakter kontinuálneho šumenia, pískania, hučania či bzučania. Ak má pôvod v CNS, počujú hudbu a iné zložité zvuky. Aj podľa kvality zvukov, môžeme usudzovať, o aký typ tinitu ide, či je subjektívny, alebo objektívny.“

Tinitus však nie je choroba, ale príznak – to znamená, že môže byť sprievodným javom určitých chorôb. Zo známych príčin sa vyskytuje pri:

 • chorobách vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha,
 • chorobách sluchového nervu, sluchovej dráhy,
 • poškodeniach centrálneho nervového systému.

Pri chorobách ucha, môže byť príčinou jeho vzniku nadmerné množstvo ušného mazu vo vonkajšom zvukovode, alebo ide o tieto zdravotné komplikácie:

 • zápalové a nádorové procesy v oblasti stredného ucha,
 • poruchy funkcie Eustachovej trubice,
 • otoskleróza,
 • percepčná porucha sluchu,
 • poruchy rovnovážneho ústrojenstva,
 • Meniérova choroba,
 • nádory sluchového nervu alebo mostno-mozočkového uhla,
 • ochorenia krčnej chrbtice.

Tinitus môžu vyvolať aj niektoré lieky.

Neznesiteľné ticho

V dôsledku tinitu, môžu niektorí ľudia trpieť úzkosťou, depresiami, poruchami spánku, či bolesťami hlavy.

Pri tinite sa treba vyhýbať nadmernému hluku, ale aj úplnému tichu. Zvukové podnety zvonku dokážu potlačiť intenzitu vnímania zvukov v hlave.

„U človeka s tinitom, ktorý sa vyhýba zvukom, môže vzniknúť ďalší príznak, tzv. hyperakúza, precitlivenosť na silné zvuky. Čím viac je človek v tichu, tým viac sú preňho zvuky okolitého sveta nepríjemné, a jeho stav sa zhoršuje.“

 „Vo väčšine prípadov, ľudia s tinitom navštívia ušného lekára aj neurológa, ale rozsah vyšetrení určuje povaha ťažkostí a fakty z anamnézy. Ak sa pri objektívnom tinite zistí príčina, ktorá sa dá operačne odstrániť, tinitus spravidla prestane. Pri subjektívnom tinite, tzv. kauzálna (príčinná) liečba neexistuje.“

Pokiaľ ide o chorobné zmeny v oblasti chrbtice, dôležitá je aj rehabilitačná liečba

Dobré správy

Vo všeobecnosti sa udáva, že pokiaľ tinitus trvá kratšie ako jeden rok, je až 50-percentná šanca, že vymizne aj bez medicínskych zákrokov.

Tinitus môže byť celkom výzvou nie iba jeho liečenie, ale aj nachádzanie spôsobov liečby, ktoré pomôžu zmenšiť, alebo eliminovať počuté zvuky. Jedným z prírodných spôsobov, ktoré sa môžu použiť na zníženie intenzity tinitu je použitie esenciálnych olejov. Tu je to, čo potrebujete vedieť nato, aby ste vedeli použiť esenciálne oleje na riešenie problému s tinitom.

Esenciálne oleje na tinitus

 1. Slamienka (Helichrysum) –  dokáže regenerovať  nervy, zlepšovať stav pokožky a znižovať zápal – pričom podporuje celkové zdravie a pohodu. Niekedy vôže tinitus vzniknúť ako dôsledok problému s nervami v uchu, šiji alebo iných častiach tela, kde slamienka dokáže pomôcť.
 2. Levandula –  jeden z najznámejších olejov, kvôli svojim uvoľňujúcim a sedatívnym vlastnostiam, ktoré môžu pomôcť upokojiť  myseľ a telo a zmenšiť alebo odstrániť stres, úzkosť, strach a napätie – ktoré pri dennodennom potýkaní sa s tinitusom vznikajú, a to je kľúčové na zmenšenie intenzity hučania. Levandula tiež pôsobí protiopuchovo,  (ako dekongestant), čo môže pomôcť stimulovať bunkovú obnovu a opravu.
 3. Cypruštek  je ďalší vynikajúci olej na tinitus.  Tento esenciálny olej vie stimulovať cirkuláciu krvi a zároveň pomáha upokojovať  nervový systém. Tento olej je obzvlášť nápomocný pri určitých typoch tinitu (pulzačný tinitus), ktoré sú dôsledkom problému s cirkuláciou krvi.
 4. Jalovec  (juniper berry) Tento olej pomáha čistiť krv a detoxikovať telo. Má očistný účinok na obličky, ktoré pomáhajú potom s ďalšou očistou krvi.

Oleje uvedené vyššie sú tie hlavné ktoré sa najčastejšie odporúčajú na prírodné riešenie tinitu a na zmiernenie intenzity tinitusu. Medzi iné oleje na to používané ešte patrí geránium, mäta, bazalka a rozmarín.

Ako použiť esenciálne oleje na tinitus

Nekvapkajte oleje priamo do ucha!

Naneste 1-2 kvapky oleja alebo zmesi na ušný lalôčik, na kosť za ušami a na zátylok. Jemne masírujte a zhlboka vdychujte tieto oleje pri ich nanášaní. Aj keď by ste nemali oleje dávať priamo do ucha. Môžete kvapnúť 1 kvapôčku, lepšie povedané skôr obtrieť vatičku o vrch fľaštičky, tak aby bol na vatičke olej, ale aby nebola mokrá a vložiť vatičku jemne do ucha na noc. Ráno vyberte vatičku z ucha a urobte postup uvedený vyššie.

Ak máte opuch, alebo bolesť súvisiacu s tinitom, môžete použiť samotný slamienkový olej na odvodnenie ucha. Naneste tento olej na lalôčik a poza ucho a jemne vmasírujte.

Zmes proti tinitu

 • 15 kvapiek Cyprištekového esenciálneho oleja
 • 15 kvapiek Jalovcového esenciálneho oleja
 • 15 kvapiek Levandulového esenciálneho oleja
 • 5 kvapiek Slamienkového esenciálneho oleja
 • 30 kvapiek základného oleja, ideálne frakcionovaného kokosového, ale môže byť aj mandľový, jojobový, arganový, či avokádový.

Zmiešajte esenciálne oleje a základný olej v tmavej fľaštičke. Uchovávajte ju potom na tmavom mieste.

Túto zmes potom môžete použiť na masírovanie do rôznych častí tela, ktoré som spomenula vyššie. Môžete použiť túto zmes na celotelovú masáž, obzvlášť keď ste veľmi vystresovaný, pretože stres nielenže zvyšuje riziko rozvinutia tinitu, ale môže tiež zhoršiť jeho symptómy.

Toto je niekoľko tipv ako použiť esenciálne oleje na tinitus na zmenšenie jeho intenzity. Aj keď v niektorých prípadoch tinitus nemusí zmiznúť úplne použitím týchto esenciálnych olejov,  vaše vnímanie jeho prejavov sa môže znížiť natoľko, že si to nebudete všímať, a budete v noci dobre spať.

 

 

 

 

 

 

 

Podobné články