fbpx

14 Prekvapujúcich vecí do vášho kúpeľa

Zahoďte všetky starosti a nechajte ich rozplynúť v horúcom kúpeli. Po náročnom dni si oddýchnite v teplej vani, relaxujte, nechajte rozmaznávať svoju pokožku delikátnymi ingredienciami a užívajte si kombináciu nádherných vôní.

Vedeli ste, že kúpeľové prísady sú skvelým spôsobom hydratácie a zjemnenia pokožky? Tým, že sedíte vo vani dlhší čas, umožňujete prísade, ktorú ste pridali do kúpeľa vykonávať svoju prácu efektívnejšie. Ďalšou oblasťou je vôňa, ktorá je veľmi dôležitá pri relaxácii a celkovom uvoľnení. Ak cítite odpadky alebo nepríjemný zápach, určite to vo vás vyvolá iné pocity ako rozkvitnutá lúka alebo čerstvé bylinky. Preto je veľmi dôležité, aké ingrediencie dáte do vášho domáceho spa.

Prísady do kúpeľa pre jemnejšiu pokožku a aromaterapiu

1.Olivový olej

Nalejte šálku olivového oleja do vane a namočte sa do kúpeľa na 10 minút. Olivový olej je bohatý na prírodné tuky, ktoré hydratujú suchú pokožku. Neodporúča sa však pre pokožku náchylnú na akné. Tiež si dajte pozor keď po kúpeli vychádzate z vane, pretože vaše nohy budú klzké.

Tip: Ak máte na tele veľmi suché miesta, pred samotným kúpeľom si tieto miesta (ako lakte, kolená, členky, chodidlá atď.) natrite olejom, robte ďalšie kúpeľňové rituály na 15-20 minút ako umývanie zubov, trhanie obočia, píling tváre a podobne, a až následne sa ponorte do horúceho kúpeľa. Takto budú tieto miesta dlhšie hydratované a horúci kúpeľ bude na ne pôsobiť intenzívnejšie.

2. Lupene z kvetov

Chcete sa cítiť ako naozajstné bohyne? Pridajte do vane poodtŕhané lupene z kvetov. Už na pohľad to vyzerá úchvatne! Môžete použiť aj sušenú levanduľu a pred kúpeľom ju pošúchajte medzi rukami, aby ste aktivovali jej vôňu.

3. Esenciálny olej Eukalyptus a Čajovník

Pridajte pár kvapiek do horúcej vody z týchto esenciálnych olejov a svoj kúpeľ spojte s hlbokým dychovým cvičením: vdychujte kým napočítate do 4 a vydýchnite počítaním do 8. Eukalyptus je vynikajúci pre pľúca, pomáha prehlbovať dýchanie a podporuje zdravý dýchací systém. Olej z čajovníka (melaleuca) je posilňovač nálady a tiež posilňuje imunitný systém.

4. Rozmarín

Rozmarín zmierňuje stres, zvyšuje krvný obeh, zvyšuje náladu, pomáha zvyšovať zameranie a zlepšuje a udržiava pocit sústredenia. Pridajte niekoľko kvapiek z tohto esenciálneho oleja, či dokonca aj samotný čerstvý rozmarín a opäť precvičte hlboké dýchanie. Prehĺbite tak svoj dych a podporíte správne fungovanie pľúc. Rozmarínový esenciálny olej môžete tiež skombinovať s levanduľovým. Táto kombinácia nádherne spolu ladí.

5. Citrusy

Nakrájajte na tenké plátky citróny, pomaranče, grep alebo iné citrusové plody podľa vášho  výberu a pridajte ich do kúpeľa pre osviežujúcu náladu, uvoľnenie a povzbudenie. K tomu pridajte pár kvapiek z citrusového esenciálneho oleja podľa vášho výberu.

6. Škoricové tyčinky

Esenciálny olej zo škorice je štipľavý, a preto vo všeobecnosti s ním zaobchádzajte veľmi opatrne. Do vášho horúceho kúpeľa však môžete pridať niekoľko škoricových tyčiniek pre revitalizáciu a povznesenie.

7. Ovos

Pre suchú, svrbivú pokožku zvážte ovsený kúpeľ. Ovsený extrakt tvorí ochranné a hydratačné tesnenie na povrchu pokožky, a tak pokožku hydratuje, zvláčni a zjemní. Rozdrvte ovos v miske a pridajte do horúceho kúpeľa.

8. Drievko Palo santo alebo šalvia

Zemité arómy pracujú na vyčistení mysle od negatívnych myšlienok a tiež pomáhajú nadobudnúť duševnú rovnováhu. Pridajte pár kvapiek esenciálneho oleja šalvia do vášho kúpeľa a prihoďte aj sušené listy šalvie či drievko. Niekto robí pred samotným kúpeľom aj očistný rituál kúpeľne tak, že zapáli drievko či šalviu a uvoľňujúca aróma odstráni všetku ťažkosť i toxickú energiu a prinavráti dobrú energiu.

9. Zázvor

Cítite nepohodlie či žalúdočnú nevoľnosť? Pridajte do kúpeľa šálku strúhaného zázvoru alebo kvapku esenciálneho oleja.

10. Epsomova soľ

Táto soľ je na báze horčíka, a tak medzi jej vlastnosti patrí upokojovanie pokožky. Epsomova soľ ako prísada do kúpeľa by nikdy nemala chýbať a veľmi dobre sa mieša s esenciálnymi olejmi.

11. Kokosový olej

Pridajte do horúceho kúpeľa frakcionovaný kokosový olej na zjemnenie pokožky.

12. Ananásový a citrónový džús, cukor, med

Vyrobte si vlastný píling zmiešaním týchto ingrediencií. Vonia úžasne a navyše je prospešný pre vašu pokožku, keďže jemne zlúpne odumretú kožu.

13. Mlieko

Obsahuje kyselinu mliečnu, zdravé tuky, bielkoviny, vitamíny a minerály prospešné pre pokožku, vrátane vitamínu E a zinku. „Kyselina mliečna je prirodzene vyskytujúca sa jemná alfa hydrokyselina, ktorá môže jemne odlupovať vašu pokožku, zatiaľ čo vy sa kúpete,“ tvrdí dermatologička z New Yorku Libby Rhee. „Užívanie si mliečneho kúpeľa raz týždenne môže spôsobiť, že vaša pokožka bude jemná, pružná a mladistvá,“ dodáva. Na dosiahnutie najlepších výsledkov navrhuje pridať dve šálky plnotučného mlieka, pol šálky medu a esenciálny olej podľa vlastného výberu.

14. Bazalka

Pre vaše telo i myseľ je príjemné a upokojujúce keď si doprajete kúpeľ s vôňou záhradky. Korenistá, teplá, bylinková aróma redukuje pocity úzkosti. Navyše bazalka pomáha udržiavať vzhľad pokožky čistý a zdravý.

Podobné články