fbpx

Biela Jedľa

white firAbies Alba
Biele jedle sú prototypom tradičného vianočného stromčeka, ktorý má krásny pyramídový tvar a bledšiu kôru. Vytvára priezračný esenciálny olej, ktorý sa parnou destiláciou získava z ihličia. Jej vôňa je svieža, jemne balzamická a veľmi osviežujúca .
Jej olej je – Proti starnutiu, antibakteriálny, protirakovinový, protiplesňový, protiartritický, na vykašliavanie, antimikrobiálny, antioxidant, protiinfekčný, protizápalový, protinádorový, antiseptický, spevňujúci.
Biela Jedľa má mnohé účinné zložky, z ktorých niektoré sú terpény. Známe ako hydrokarbóny, terpény redukujú bakteriálne infekcie, zápaly a plyny v črevách. Laboratórne štúdie v Grécku skúmali vplyv biele jedle na predlžovanie života a protirakovinové účinky na potkanoch, ktoré mali nádory. Záver štúdie bol, že život týchto zvierat sa predĺžil, a mali významnú redukciu nádorov.
Bieľa Jedla od môže byť efektívna pri ničení rakovinových buniek krčka maternice – Viac v materiáloch od Nicole Stevens Cancer Research.
Biela Jedľa upokojuje bolesť svalov (aj bolesť z chrípky a nádchy) a reumatickej bolesti a zvyšuje prekrvenie, keď sa používa pri masáži, natieraní alebo v kúpeli. Pomáha tiež predchádzať infekciám obličiek a močového mechúra a redukuje kašeľ zo zahlienenia pľúc, zápali priedušiek alebo astmy (keď sa používa v aromaterapeutickom difuzéri, alebo mesti na hrudník. Energizuje, keď ste unavení. Výborná na úľavu pri bolesti dutín. Keď sa pravidelne aplikuje, dobudováva šľachy a väzivá. Vynikajúca na opravu pri osteoartritíde a reumatickej artritíde, pretože zmierňuje opuch a zápal synoviálnej membrány (výstelky kĺbu).
Emocionálne aspekty: Difúzovanie Bielej Jedle dokáže vytvoriť úžasnú mentálnu jasnosť. Vo vzduchu pôsobí ako antibakteriálny čistič proti patogénom vo vzduchu. Pri aplikácii Biela Jedľa vytvára pocit uzemnenia, ukotvenia a posilnenia.
Hovorí sa o nej , že má “Vyrovnávajúci účinok” = Adaptagénnu povahu. (Môže vás povzbudiť, upokojiť, a naučiť vaše telo dobre sa adaptovať v rôznych fyzických prostrediach a emocionálnych okolnostiach).
Keď ľudia dosiahnú plató v chudnutí, alebo sa cítia, že sa z nejakej úrovne nemôžu hnúť ďalej, používanie Bielej Jedle s afirmáciami jasného zámeru aktivuje pocity úspechu a budete sa môcť posunúť Ďalej v dosahovaní cieľov.
Môže pomôcť pri zotavovaní sa zo závislosti, keď si budete často počas dňa natierať na zátylok Bielu Jedľu s Gerániom.
Zotavovanie z depresie po dlhodobej bolesti a nečinnosti môžete podporiť kombináciou Bielej Jedle, Kadidla, Divokého pomaranča a Santalového dreva, ktoré si niekoľko krát počas dňa nanesiete na zátylok (môžete si aj dopredu namiešať) a budete difúzovať Bielu Jedľu.
Masážna aplikácia: Použite do teplých obkladov a kúpeľov na upokojenie stuhnutých kĺbov, artritídy, a a reumatiodnej artritídy. Použite difúzovanie a iné spôsoby inhalácie, pri nádche, chrípke a tiež ako rozjasňovač mysle. Biela Jedľa je GRAS (Generally Regarded As Safe ) a môže sa užívať vnútorne.
Navrhované postupy:
Úľava pri zápale dutín: 1 lyžica kokosového oleja, 2 kvapky bielej jedle, 2 kvapky levandule; jemne zmiešajte a aplikujte na “T” na čele a pozdĺž nosa.
Podpora močového mechúra: 1 lyžica kokosového oleja, 2 kv Bielej Jedle, 3 kvapky Cypress; jemne zmiešajte a aplikujte na podbruško a reflexné body na chodidlách a rukách 2-3x denne pre “naštelovanie” močového mechúra a cirkulácie.
Podpora obličiek: 1 lyžica kokosového oleja, 3 kvapky Bielej Jedle, 2 kv Balance, 2 kv Lemon(Citrón), 2 kv Cypress; jemne zmiešajte a naneste na spodok chrbta 2-3x denne na optimalizáciu funkcie po infekcii obličiek, alebo močového mechúra, alebo ťažkej vírusovej infekcii niekde inde v tele po dobu 5 dní.
Poranenia a bolesť chrbtice: 1 lyž kokosového oleja, 3 kv Bielej Jedle, 3 kv bazalky, 3 kv Cypress; Jemne zmiešajte a aplikujte pozdĺž celej chrbtice spolu s krémom Deep Blue – zakryte bavlneným tričkom a udržiavajte v teple.
Bolesť a stuhnutosť chrbta: 1 lyž. Kokosového oleja, 3 kv Bielej Jedle, 2 kv Majoránky, 2 kv Lemongrass; jemne zmiešajte a aplikujte na hrudník , na ramená a na zátylok.
Podpora hojenia zlomenín: 4 kvapky kokosového oleja, 4 kv Bielej Jedle, 4 kv Kadidla, 2 kv Mäty; jemne zmiešajte do sprejovacej fľaštičky alebo obyčajnej sklenenej fľašky a aplikujte priamo na zlomenú oblasť (ak nie je porušená koža, alebo nemáte sadru) tak aplikujte na danú časť na druhej končatine, alebo reflexné body na chodidlách a rukách každé 2 hodiny pre rýchle hojenie.
Svalové kŕče: 1 lyž. Kokosového oleja, 4 kv Bielej Jedle, 3 kv Lemongrass, 2 kv bazalky; jemne zmiešajte a naneste na oblasť kŕčov.
Popáleniny: 3 kv Bielej Jedle, 4 kv Levandule; aplikujte opakovane na popáleninu, aby ste znížili bolesť, možnosť infekcie a umožnili rýchle hojenie.
Boľavé chodidlá: 3 kv Biela Jedľa, 2 kv Patchouli; jemne zmiešajte a aplikujte od päty po chodidlo a na vrchnú stranu chodidiel –dajte si bavlnené ponožky
Príprava pred stretnutím: Difúzujte—5 kv Bielej Jedle, 4 kv Divokého pomaranča; Dajte do difuzéra 15 min. pred stretnutím na jasnosť a motiváciu kreatívnych myšlienok.
Na premenu pocitov tvrdého sebaposudzovania: 1 lyžica kokosového oleja, 5 kv Bielej jedle, 4 kv Cypress, 4 kv Majoránky; jemne zmiešajte a aplikujte na zátylok a hrudník pre vyjadrovaní vďaky a ocenenia…
Na pomoc zaspať po strate: 1 lyžica kokosového oleja, 4 kvapky Bielej Jedle, 3 kvapky Vetiveru, 3 kv Cypress, 2 kv Medovka; jemne zmiešajte a naneste na zátylok, na chodidlá and dajte si bavlnené ponožky.
Na osvieženie, prípravu na dlhé šoférovanie: 4 kv Bielej Jedle, 3 kv Kadidla, a 2 kv Mäty; jemne zmiešajte a dajte do difuzéra v aute, alebo na ruky, pošúchajte spolu ruky a dýchajte, tiež na zátylok.
Fibromyalgia: 12 kv Bielej Jedle, 8 kv Wintergreen, 6 kv Majoránky, 4 kv Geranium – 2 x denne- aplikujte priamo na bolestivé miesta a udržiavajte v teple niekoľko krát denne.
Arthritída: 5 kv Bielej jedle, 3 kv Vetiver, 1 kv Oregano do 1 lyž. Kokosového oleja – 3 x denne

Zdroje:
Modern Essentials, Abundant Health, LLC, 2009
Healing Oils of The Bible, David Stewart, 200
Aromatherapy in Medicine, Jacque du Preneau, 1908.
Aromatherapy, Essential Oils for Vibrant Health and Beauty, Roberta Wilson, 2002
Clinical Aromatherapy, Essential Oils in Practice, by Jane Buckle ,RN,PhD.,2003
Aromatherapy Handbook for Beauty, Hair and Skin Care, by Erich Keller, 1992
Aromatherapy For Healing The Spirit, by Gabriel ojay, 1997
The Art of Aromatherapy, Robert Tisserand, 1995
{www.Aromatools.com} for: Spritzers, Books, Bags, Tools etc.

Podobné články