fbpx

Osteoartritída a Reumatická artritída

ArthritisOsteoartritída aj reumatická artritída majú pôvod v zápalovom stave kĺbov. Esenciálne oleje môžu znížiť zápal a poskytnúť úľavu od bolesti, ale nezvrátia poškodenie, ak to poškodenie pokročilo do bodu deštrukcie kĺbovej štruktúry. Vo svojej knihe, Nature’s Living Energy (Živá energia prírody, Dr. David Hill hovorí, “Pri ošetrovaní pacientov s reumatickou artritídou, som zistil, že kombinácia Citróna a Myrhy, alebo Oregano nanesené lokálne dokáže upokojiť zapálené kĺby.” Zmes proti bolesti je tiež veľmi efektívna. Mnohé esenciálne oleje ako mäta, Wintergreen, citrusové oleje, a Levandula sú analgetické aj protizápalové, čo z nich robí výborné oleje výborné oleje proti zápalu a bolesti. Obzvlášť protizápalové sú: Myrha, Oregano a citrusové zmesi.

Oreganový esenciálny olej

Hippocrates, otec medicíny, používal oregano 15ml_Oreganoako čistiaci činiteľ, rovnako ako podporu trávenia a dýchania. Oregano, s vysokými antioxidačnými účinkami, obsahuje fenolické kyseliny a flavonoidy. Na aromatické, masážne a vnútorné použitie (pri masážnom použití rieďte).
Oregano – Essential Oil 15ml (30180005)

Cena: €36,00 (peniaze spät)

Navštivit eShop

Rozdiel medzi osteoartritídou a Rheumatickou artritídou

Obidve spôsobujú zápal v kĺboch a môžu vyústiť do bolesti, ťažkostí a dokonca  deformity v  končatinách.  Tu je stručné zhrnutie rozdielov:

Osteoartritída, tiež známa ako degeneratívna artritída, je výsledkom opotrebovania kĺbov a preto sa častejšie vyskytuje s pribúdajúcim vekom.  V každom kĺbe tam, kde de je kontakt kosť na kosť sú kontaktné povrchy kostí pokryté hladkým povrchom chrupavky.  Na pomoc pri lubrikácii je tam tiež synoviálna tekutina.  Pri osteoartritíde je táto chrupavka opotrebovaná, alebo degenerovaná a eventuálne dovoľuje kontakt kosť na kosť.  Toto má za následok zápal v kosti a okolí a niekedy stimuluje tvorenie výrastkov na kostiach.

Reumatická artritída je autoimunitné ochorenie a môže nastať v oveľa mladšom veku než aký je typický pre osteoartritídu. Pri reumatoidnej artritíde telo atakuje synoviálnu membránu a ostatné spojivové tkanivá v kĺbe, ktoré spôsobujú zápal.  Tento zápal potom vedie k opotrebovaniu chrupavky so sprievodnou bolesťou a ťažkosťami pri pohybe.

Tu sú niektoré z kľúčových rozdielov:

Osteoartritída

Reumatická artritída

Vek

Obyčajne začína po 40

Obyčajne začína medzi 25 – 50

Vývoj

Pomaly sa časom rozvíja

Môže sa rozvinúť rýchlo, v rámci mesiacov

Zápal

Jemný

Opúchajúci a citlivý

Kĺby

Bedrá, kolená, chrbtica a prsty najbežnejšie. Môže postihnúť aj ruky atď.

Primárne prsty a malé kĺby.  Postihuje obidve ruky, obidve zápôstia atď.

Stuhnutosť

Má tendenciu sa zmenšiť po krátkom používaní kĺbov

Môže trvať hodinys, ranná stuhnutosť je bežná.

 

Reumatická Artritída vs. Polymyalgia Rheumatica

PMR sa niekedy zamieňa s RA.  Nižšie uvedené sú porovnania obidvoch stavov, ako je zaznamenané v QualityHealth.com:

PMR

RA

Bolestivé oblasti

svaly

kĺby

Postihnuté oblasti

prsty, zápästia, chodidlá

bedrá, ramená

Ĺudia s potiažami

Hlavne ženy

Hlavne ženy

Vek pri začiatku (typ)

nad 50

V polovici 40

Ako sa vyvíja

Veľmi náhle

postupne

Prognóza

odíde po 1-2 rokoch

chronické

Artritída vs. Reumatizmus

Artritída je bežný termín používaný pre ochorenia ktoré postihujú svaly. Reumatiumus je starší medicínsky výraz, ktorý sa už dnes veľmi nepoužíva, ktorý sa vzťahoval na ochorenia, ktoré spôsobovali bolesť a stuhnutosť nie iba v kĺboch ale tiež v kostiach a šľachách.

Oleje, zmesi a odporúčané produkty:

Oleje a zmesi: Breza, Deep Blue, Frankincense (kadidlo), Levandula, Citrón, Majoránka, Myrha, Oregano, Peppermint (Mäta), Vetiver, Wintergreen

Produkty založené na esenciálnych olejoch: Technika AromaTouch, Deep Blue krém, GX Assist, Life Long Vitality (balíček celoživotná vitalita)

Tiež zvážte: Eucalyptus, Geranium (muškát), German Chamomile (harmanček rímsky), Ginger (zázvor), Lime (limetka), Sandalwood (santalové drevo)

Navrhované spôsoby použitia:

Reumatická Artritída:

Okamžitá úľava od bolesti – Birch (breza), Deep Blue, Peppermint (mäta), Wintergreen a ďalšie protizápalové oleje  aplikované priamo na postihnutú oblasť, pri citlivej pokožke použite základný olej. Miestne oleje nasledujte krémom Deep Blue  a teplým zábalom pre hlbšie preniknutie. Wintergreen by sa mal zriediť so základným olejom pred lokálnym nanesením.

•  Dr. David Hill vo svojej knihe Nature’s Living Energy (Živá energia prírody) hovorí, “Pri ošetrovaní pacientov s  reumatickou artritídou som zistil, že kombinácia Citrónu a Myrhy, alebo Oregano nanesené lokálne môže pekne upokojiť zápal kĺbov.” Tiež vo svojej knihe Frankincense (Kadidlo) hovorí o olejoch, ktoré majú veľa sesquiterpenénov, ktoré pomáhajú pri artritíde, keďže zastavujú zápalovú odpoveď. Medzi tieto patria oleje ako sú céder, Frankincense (Kadidlo), Ginger (zázvor), Myrha a Ylang Ylang.

• Zvážte zmes na úľavu od bolesti Deep Blue. Toto je k dispozícii ako a zmes v pohodlnej fľaši s guličkou, alebo ako krém.

•  Niektorí ľudia zistili, že im proti artritickej bolesti výborne pomáha zmes rovnakého množstvo Wintergreenu, Lemongrassu, Frankincense, and Eucalyptu zmiešané s 50% základného kokosového oleja.

Olej, alebo zmes sa aplikuje priamo na postihnutú oblasť použitím jemnej masáže. Po masáži použite teplý obklad pre dosiahnuti hlbšieho prieniku a úľavy. Pre ešte viac úľavy použite si namočte ruky, alebo nohy do lavóra. Naplňte lavór horúcou vodou. Pridajte 3-4 kvapky oleja alebo zmesi a namáčajte si tam ruky alebo nohy, kým voda nezačne chladnúť. Často miešajte vodu, aby ste oleje zmiešavali s vodou.

Keďže  artritída je často chronickým stavom, niektorým najlepšie pomôže striedať  rôzne oleje. Ďalší už tak dlho žili s bolesťou, alebo užívali lieky na recept proti bolesti, že nemusia pocítiť okamžitú odpoveď na esenciálne oleje.  Periodická (raz týždenne) Technika AromaTouch odstraňuje stres od neustálej bolesti, alebo chronických stavov a tiež buduje celkovú homeostázu v tele.

Dlhodobá úľava – Ľudia hlásia pozitívne výsledky po zlepšení stravy doplnkami a/alebo použitím očisty organizmu. Najčastejšie spomínané sú doplnky Life Long Vitality  na neustálej báze, a očista GX Assist.

Podobné články