Citrusové éterické oleje, destilované z kôry citrusových plodov sú niečo ako strážcovia vzácneho pokladu. Keď sú ešte v samotnej kôre svojho citrusového plodu, sú tam na to, aby ho chránili pred škodcami a rôznymi mikroorganizmami, ktoré by mohli napadnúť dužinu, ktorá je chránená kôrou, v ktorej sú uložené.
Je jedna zložka esenciálnych olejov, ktorá sa nazýva d-limonén, ktorý patrí medzi monoterpény, a je pre našu imunitu veľmi dôležitý. Na citrusoch je zvláštne to, že monoterpény tvoria 90 a viac percent ich chemického profilu, a teda keď ich denne používame, tak robíme prevenciu proti mnohým ochoreniam.
Medzi jedny z najdôležitejších ochranných esenciálnych olejov patrí divoký pomaranč, ale tiež citrón, ktorý pôsobí odkysľujúco, ale aj grep, ktorý pomáha zlepšovať trávenie. Z ďalších citrusov by som ešte spomenula limetku, ktorý pomáha lepšiemu dýchaniu ale podporuje aj zdravie srdca. Ďalší úžasný citrusový éterický olej je bergamot, ktorý takisto pôsobí na srdce a považujem ho za jeden z najsilnejších olejov na podporu emocionálneho zdravia- pomáha totiž prijať samých seba – sebaprijatiu.
Ako používať esenciálne oleje?
Aromaticky
Jednoducho vdychujte tieto oleje priamo z fľaštičky, kvapnite si kvapku do dlane, pošúchajte a inhalujte, alebo ich môžete difúzovať, aby ich nádherná vôňa zaplnila celú izbu a poskytla terapeutické účinky všetkým, ktorí v nech sú.
Topicky
Citrusové oleje môžete nanášať priamo na pokožku, len si dávajte pozor obzvlášť v letných mesiacoch, ak by ste ich aplikovali na odhalenú pokožku – so slnkom totiž reagujú a vytvárajú škvrny. Ak ich nanesiete na chodidlá, rýchlo sa absorbujú do vášho krvného obehu.
Vnútorné
Oleje môžete jednoducho použiť tak, že si kvapnete kvapku priamo do hrdla. Ak by ste chceli riedenejšiu chuť, tak výborne funguje aj kvapka oleja v lyžičke medu. Ak je chuť olejov pre vás stále prisilná, môžete ich nakvapkať do kapsule a zapiť vodou.