fbpx

Terrashield – hojivý repelent

obr. hojivý repelentAsi všetci poznáme tú dilemu, ktorú máme v letných mesiacoch, v takzvanej komárovej sezóne – či sa máme postriekať chemickým repelentom a vystavovať sa tak ďalším toxínom, alebo sa nepostriekať a vystavovať sa bodnutiu hmyzom.

Táto, na prvá pohľad hamletovská otázka má pomerne prekvapivé riešenie z prírody. Ako vieme, mnohé rastliny sa vedia chrániť pred škodcami aj hmyzom a keď ich esencie použijeme na svoju ochranu, môžu pomôcť aj nám.  Tá prekvapivá časť je v tom, že takýto prírodný repelent je nie len hmyzoodpudivý, ale aj hojivý na pokožku a má aj zopár ďalších dobrých vlastností. Poďme sa pozrieť na jeho zloženie  a na známe účinky jeho jednotlivých zložiek:

Frakcionovaný kokos –  okamžite a  vstrebáva do pokožky  Jeho páperovo ľahký zvláčňujúci efekt poskytuje upokojujúcu bariéru bez zanášania pórov a je vynikajúci pre suchú, alebo problémovú pokožku.

Ylang ylang – v krajine pôvodu (Indonézii) s najčastejšie používa na štípance od hmyzu, na akné, na hydratáciu pokožky, pôsobí antidepresívne a repelenčne

Tamanu-  vonia trochu ako zeleninový vývar, v hlbokej, zemitej, ale pritom zelené vôni sa skrýva vyživujúci potenciál. Je silne regeneračný, upokojuje pri bolestivých napätiach pokožky, pomáha regenerovať rany a jazvy. Tradične sa používa aj k regenerácii kože po vredoch či pásovom opare, po uštipnutí hmyzom.

Nootka  – Stromy Nootka sa bežne používajú na renováciu japonských svätýň. Esenciálny olej Nootka má pozoruhodné hmyzoodpudivé vlastnosti a krásnu teplú citrusovú vôňu.

Ceder  – Cédrové drevo bolo populárnym stavebným materiálom, po stáročia slúžil k stavbe chrámov (Šalamúnov chrám v Jeruzaleme), k výrobe nábytku a truhiel, stavbe lodí a palácov na celom Strednom východe, pretože pre svoj vysoký obsah esenciálneho oleja odolávalo rozkladu, odpudzoval tak hmyz, ako aj huby.

Kocúrnik obyčajný –  spôsobuje dobrú náladu u mačiek. Zaujúmavosťou je, že vnímať ho a teda i reagovať naň majú schopnosť i mačky, ktoré o čuch prišli. Olej z kocúrnika, hlavne jedna z jeho zložiek Nepetalaktón,  odpudzuje niektoré druhy hmyzu ako šváby, termity a moskyty, dokonca malé hlodavce.

Citrónový eukalyptus – jeho vôňa je jemná, svieža, slabo kyslá, gafrová, balzamová. Na rozdíel od typu Eucalyptus globulus daleko jemnějšia.
Má antibakteriálne, hojivé, analgetické  a repelenčné účinky.

Litsea cubeba– (may chang) má predovšetkým účinok antidepresívny, podporuje koncentráciu a čistí vzduch. Jej inhalácia  je dobrou prevenciou pred nákazou infekčnými chorobami.

Vanilkamá upokojujúce účinky, pomáha zbaviť sa telu toxínov a spomaľuje starnutie buniek.

Arborvitae –  Všetky časti  stromu Tuje obrovskej – Arborvitae, ktorý je pôvodom z Kanady používali Indiáni pre jeho zdravotné účinky, a na stavanie kánoí, totemov, a na výrobu košov a oblečenia. Kvôli svojim prírodným konzervačným vlastnostiam, drevo z  Arborvitae  nehnije, a preto je obľúbené pri výrobe drevárskych výrobkov a na ochranu prírodných drevených povrchov. Je to prírodný odpudzovač hmyzu a je účinný na ochranu dreva

Ako je už z popisov týchto jednotlivých olejov zrejmé, majú silné antihmyzové účinky, ale okrem toho ochraňujú pokožku a majú ďalšie ochranné vlastnosti. A tak tento repelent nie je iba repelent, ale tiež aj hojivý olej na pokožku, ktorý okrem iného posilňuje imunitu.

Podobné články