fbpx

Ochrana a podpora zdravia mozgu

obr. podpora dravia mozguMozog je orgán, ktorý je nevyhnutný pre život a spolu s miechou a periférnymi nervami vytvára centrálny nervový systém, ktorý riadi, koordinuje a reguluje vedomé aj nevedomé procesy.  Senzorické nervy v celom tele neustále získavajú informácie z prostredia a posielajú ich miechou do mozgu. Mozog rýchlo vyhodnotí dáta a odpovedá posielaním odkazov po motorických neurónoch do zvyšku tela.

Vzhľadom na svoju dôležitú úlohu pri riadení všetkých orgánov, systémov a procesov má mozog niekoľko ochranných vrstiev – lebku, membrány a mozgovo-miešny mok.  Mozog má tiež niečo, čo sa nazýva hematoencefalická bariéra, ktorá drží bunky nervového systému oddelené od zvyšku tela.

Esenciálne oleje účinne pomáhajú fungovaniu mozgu a zlepšovaniu jeho procesov. Keď sa používajú aromaticky – ako napríklad difúzovaním do vzduchu, alebo inhaláciou priamo z fľašky, alebo z dlaní,  esenciálne oleje majú priamy prístup do mozgu cez centrum čuchu a dokážu vyvolať skoro okamžité fyzické a emočné reakcie v mozgu.

Kvôli svojmu jedinečnému chemickému zloženiu a skutočnosti, že majú uhlíkové zloženie, sú esenciálne oleje schopné preniknúť mozgovou bariérou a poskytujú podporu pri potiažach ako sú bolesti hlavy, emočné problémy a nálady. Určité esenciálne oleje, ako kadidlo, alebo santalové drevo majú obzvláštnu schopnosť podporovať mozog. Taktiež oleje, ktoré majú antioxidačné a protizápalové účinky sú veľmi dôležité pre podporu zdravia mozgu.

Ako môžeme oleje použiť na podporu zdravia mozgu:

Niektoré z najlepších spôsobov, ako aplikovať oleje sú také, pri ktorých je priamejší prístup k mozgu.

Masážne: naneste na čelo, zátylok, pod nos, na podnebie (dajte si kvapku oleja na palec, pritlačte o podnebie a cucajte)

Použite reflexné body mozgu na chodidlách  – konkrétne palec na nohe.

Aromaticky: difúzujte oleje, aby ste stimulovali mozog.

Vhodné oleje:

  • Kadidlo (Frankincense) – preniká mozgovou bariérou, chráni mozog pred starnutím
  • Santalové drevo – podporuje optimálne fungovanie mozgu, opravuje , preniká mozgovou bariérou
  • Cédrové drevo: upokojuje, stimuluje a ochraňuje mozog
  • Rozmarín: podporuje myslenie, pamäť a pomáha proti mentálnej únave
  • Klinček a tymián: poskytuje antioxidanty, ktoré ochraňujú mozog.

Zmesi:

  •  Zmes na sústredenie (In Tune) – pomáha okysličeniu mozgu.
  • Zmes na bunkovú obnovu (Novoprime) – poskytuje antioxidanty  a chráni mozog
  • Detoxikačná zmes (Zendocrine) – poskytuje úľavu od mentálnej únavy a toxínov.

 

Podobné články