fbpx

Zbavte telo toxínov

Už ste sa zamysleli niekedy nad tým, prečo nie a nie schudnúť, hoci pre to robíte všetko možné? Držíte rôzne diéty, takmer denne cvičíte a stravujete sa ako najlepšie viete, no ručička na vašej váhe sa ledva o kúsok pohne. Jednou z príčin môžu byť aj toxíny, ktoré podporujú ukladanie tukov a spôsobujú rôzne choroby.

Čo to tie toxíny vlastne sú?

Ide o látky produkované živými organizmami, ktoré majú na ľudský organizmus škodlivý účinok. Ak sa telo nedokáže samo zbaviť toxických látok, ukladá ich na bezpečných miestach čo najďalej od mozgu a ostatných orgánov, teda v tukoch. A to je príčina, prečo môžete priberať.
Hoci toxíny nevidíte, do tela sa môžu dostať rôznymi spôsobmi:
– stravou a nápojmi – pesticídy, herbicídy, umelé hnojivá v ovocí alebo šalátoch, ortuť v konzervách, ťažké kovy vo vode a potravinách, chemické látky ako glutaman sodný, konzervanty alebo umelé arómy a farbivá pridávané do potravín, v malinovkách, sladkostiach či nakladanej zelenine, umelé látky podávané hospodárskym zvieratám, kontaminácia vody chlórom alebo kovy v starých potrubiach
– lieky a návykové látky ako drogy, alkohol a cigarety
– z ovzdušia – komíny, výfukové plyny
– kozmetika – najmä tie prípravky, ktoré obsahujú sulfáty, ako napríklad šampón na vlasy, prací prostriedok, líčidlá
– z domova – aj keď si to nemyslíte, aj váš domov môže byť zdrojom škodlivín. Napríklad vysoká koncentrácia radónu, farbív, lepidiel, náterov, plesne či chemické látky v hrncoch a panviciach s nelepivým povrchom môžu byť zdrojom látok, ktoré škodia vášmu telu.

Zamedzte prísun toxínov

Aj keď vás škodlivé látky obklopujú takmer všade, kam sa len pohnete, je zrejmé, že ich zo svojho života nemôžete vylúčiť úplne, no viete aspoň zamedziť ich prísun. V našom tele nepretržite prebieha prirodzená detoxikácia, ktorá je ovplyvnená stravou, pitným režimom, fyzickou kondíciou, dostatkom spánku, ale i psychikou. Raz za čas by ste si však mali dopriať detoxikáciu organizmu. Tiež by ste mali dbať na to, aké potraviny prijímate, či je ovocie a zelenina organického pôvodu, mäso z biologického chovu, mali by ste obmedziť jedlo z rýchleho občerstvenia, či potraviny balené v plastových obaloch, obmedzte tiež ohrievanie potravín v mikrovlnej rúre. Keďže sa toxíny dostávajú do tela aj prostredníctvom kozmetiky, skúste si počas sprchy nakvapkať do šampónu pár kvapiek napríklad citrónového esenciálneho oleja. Ten nakvapkajte aj do čistiaceho prostriedku, ktorým chcete čistiť v domácnosti dlážku či povrchy. Okrem toho, že krásne prevonia vašu domácnosť a prečistí vzduch, má antibakteriálne účinky, perfektne odstráni špinu a mastnotu, a ak citrónový olej kvapnete do pohára vody, vydezinfikuje ju, zlepší trávenie a posilní imunitu.

Medzi oleje s detoxikačnými vlastnosťami patria:

Mätový esenciálny olej

Môžete pridať pár kvapiek do vane, môžete ho užívať vnútorne alebo aplikovať lokálne. Ak chcete tento olej piť, postačí vám len niekoľko kvapiek. Môžete ho tiež pridať do detoxikačného smoothie alebo len do čistej vody. Mätový esenciálny olej tiež môže pomáhať obnoviť alebo udržať koncentráciu a upokojiť tráviaci systém. Mätový olej sa získava z rastliny mäty priepornej, ktorá sa medicínsky používa už tisíce rokov. Často nájdete mätový olej zmiešaný s ďalšími esenciálnymi olejmi v detoxikačnej zmesi.

Jalovcový olej

Tento olej pochádza z bobúľ borievky, ktoré sú vynikajúce pre telo vďaka ich antioxidantom. Tiež môžu byť použité na pomoc tráviaceho systému a ako diuretikum. Keď používate esenciálne oleje, zachytávate podstatu ich zdroja bez toho, aby ste museli skutočne používať samotnú rastlinu. Jalovcový olej pomáha zrelaxovať myseľ, zastaviť stres a môže pomáhať zmierniť bolesť. Ako diuretikum môže pomáhať vypláchnuť toxíny a nadmerné množstvo vody, vrátane nadmerného množstva sodíka.

Grapefruitový olej

Zrejme ste zvyknutí jesť grapefruit, no nevedeli ste, že môže byť z neho extrahovaný olej, ktorý môže telu pomôcť mnohými spôsobmi, napríklad detoxikáciou. Môže to byť jeden z najužitočnejších olejov. Nemusíte ho použiť len na jednorazový detoxikačný program, ale môžete ho používať denne, aby ste sa udržali zdraví. Je známe, že pomáha zabíjať vírusy v tele, ako aj mikróby, ktoré môžu spôsobovať problémy. Tento olej je tiež diuretikum, pomáha vyplaviť telu odpad a toxíny.

Rozmarínový olej

Možno je rozmarín aj vo vašej bylinkovej záhrade v kuchyni, no olej získaný z tejto rastlinky môže pomôcť pri vašom úsilí o detoxikáciu, ako aj celkovom zdraví a pohode. Tým, že zoberieme vlastnosti rozmarínu a dáme ich do esenciálneho oleja, môžeme získať výhody ako zlepšenie trávenia, zlepšenie obehu, protizápalovú účinky a diuretické vlastnosti. Dokonca sa po ňom môžete cítiť lepšie. Rozmarínový olej môžete inhalovať ako formu aromaterapie, dať pár kvapiek do teplého kúpeľa alebo ho dokonca použiť v kombinácii s masážnym olejom počas masáže.

Mandarínkový olej

Získava sa z mandaríniek a ukázalo sa, že pomáha pri relaxovaní nervového systému, čo je jedna z najlepších možností, ako priviesť telo do lepšieho stavu a pripraviť ho na detoxikáciu. Tiež môže pomáhať prečistiť krv a zlepšiť obehový systém. Pretože tento olej pochádza z mandaríniek, má krásnu citrusovú arómu, ktorá sa používa ako súčasť aromaterapeutického programu. Napomáha funkcii pečeni, ktorá je najdôležitejším orgánom pri detoxikácii tela. Pečeň, ktorá nedosahuje najlepšie výsledky, má domino efekt na zvyšok tela, a preto by mala mať najvyššiu prioritu pri akomkoľvek detoxikačnom pláne.

Citrónový olej

Citróny sú už dlho známe pre svoje odmastňujúce vlastnosti. Často uvidíte citrónový olej pridávať do čistiacich produktov pre sviežu vôňu, ktorú poskytuje a pocit čistoty, ktorý dáva. Citrónový olej napomáha uvoľniť lymfatický systém, dýchací systém a môže sa použiť na zníženie zápalu v tele. Použite pár kvapiek citrónového oleja do kúpeľa alebo do detoxikačného nápoja, aby ste ho začlenili do vášho životného štýlu.

Pačuli olej

Pochádza z rastliny pačuli, ktorá môže zlepšiť náladu a dokonca zlepšuje sexuálny apetít. Je to jeden z esenciálnych olejov, ktorý sa nedostáva do pozornosti príliš často, ale má veľké výhody. Môžete ho použiť na detoxikáciu tela aj mysle tým, že pridáte pár kvapiek do kúpeľa. Ak chcete mať prospech z jeho diuretických vlastností, jednoducho nakvapkajte niekoľko kvapiek do vody alebo čaju a vypite.

 

Podobné články