fbpx

Čo spôsobuje problémy s trávením?

Čo spôsobuje problémy s trávením?

Udržanie rovnováhy enzýmov v tele môže byť zložité a občas naše telo potrebuje trochu pomôcť. Niektoré telá sú ťažšie stráviteľné než iné. Navyše určité aktivity, či stravovacie návyky (ako pitie alkoholu, fajčenie, prejedanie sa cukrom) dokážu vyčerpať našu zásobu enzýmov. Navyše ako starneme, naše telá už nie sú schopné produkovať rovnaké množstvo a rozmanitosť enzýmov ako predtým.

Medzi ďalšie faktory, ktoré dokážu oslabiť prirodzenú tvorbu enzýmov v tele a tiež schopnosť ich použiť patria problémy s pankreasom, ako napríklad akútny, alebo chronický zápal pankreasu, cystická fibróza, rakovina pankreasu alebo aj celiakia, Crohnova choroba a iné dysfunkcie. Zápaly, ako napríklad pri alergii, alebo infekciách, chronický stres a nedostatok žalúdočnej kyseliny, môžu takisto ovplyvňovať fungovanie enzýmov.

Varené a spracovávané jedlá

Ďalšou výzvou pre správne trávenie jedla, ktoré jeme je spôsob spracovania, na ktorý sme kultúrne nastavení, konkrétne je to varenie. Surové jedlá v sebe prirodzene obsahujú dostatok enzýmov potrebných na to, aby sme ich mohli stráviť.  Také mango obsahuje dosť enzýmov na to, aby rozložilo dané mango, lyžica pohánky obsahuje dosť enzýmov na strávenie lyžice pohánky. Ale pri teplotách  nad 48 stupňov Celsia sa enzýmy, ktoré sú veľmi citlivé na teplo, ničia. Spracovávanie, konzervovanie a pasterizácia majú podobné účinky na enzýmy, ktoré sú v jedlách prirodzene obsiahnuté. A tak, ak nejeme iba surovú stravu (čo tiež nie je vhodné stravovanie pre všetkých), dopĺňanie tráviacich enzýmov môže byť nevyhnutné

Čo sú to tráviace enzýmy?

Jednoducho povedané, tráviace enzýmy rozkladajú jedlo, ktoré jeme na vstrebateľné živiny, tak aby ich telo mohlo prijať a metabolizovať. Bez tráviacich enzýmov by naše telá neboli prijať zo stravy prospešné látky. Minerály, vitamíny a zdravé komplexné uhľohydráty, ktoré naše telo potrebuje, by nami prešli nespracované a nevedeli by sme ich využiť.

Tráviace enzýmy rozkladajú bielkoviny na aminokyseliny, uhľohydráty na jednoduché cukry a tuky na cholesterol a mastné kyseliny. Tiež uvoľňujú vitamíny, minerály a Ďalšie rastlinné aj živočíšne zložky do formy, ktorú telo vie využiť.

Rôzne tráviace enzýmy rozkladajú rôzne druhy jedál, a delia sa do 7 kategórií tráviacich enzýmov:

 • mliečne výrobky – lactase
 • tuk – lipase
 • vláknina – cellulase
 • obilniny – maltase
 • bielkoviny – protease
 • škrob – amylase
 • cukor – sucrase

Terrazyme

TerraZyme_150x200b
TerraZyme

doTERRA TerraZyme® Komplex tráviacich enzýmov je vlastná zmes od doTERRa zložená z aktívnych celojedlových enzýmov a podporuje minerálne spolufaktory, ktoré často chýbajú vo varenom, procesovanom a kontzervovanom jedle. Mocná kombinácia TerraZyme tráviacich enzýmov podporuje neustálu telesnú produkciu enzýmov nevyhnutných pre zdravé biochemické funkcie v celom tele, vrátane zdravého trávenia živín z jedla a bunkového metabolizovania živín na energiu. TerraZyme zahŕňa rozmanité celojedlové enzýmy, ktoré tiež pomáhajú s trávením bielkovín, tukov. komplexných uhľohydrátov, cukrov a vlákniny.

TerraZyme (35110005)

Cena: €56.00

Navštivit eShop

Kde sa tvoria?

Tráviace enzýmy sa tvoria hlavne v pankrease a tenkom čreve, aj keď slinné žľazy a žalúdok tiež produkujú nejakú časť tráviacich enzýmov.  Ďalšími tvorcami enzýmov sú trilióny prospešných baktérií, ktoré harmonicky žijú v našich črevách.

Enzýmová Terapia?

Ak sa pohybujete v oblasti holistického zdravia, už ste pravdepodobne počuli o Enzýmovej terapii. Čo to vlastne je? Enzýmová terapia je proces užívania enzýmových doplnkov získaných z živočíšnych a rastlinných enzýmov za účelom dosiahnutia rovnováhy metabolizmu a zlepšenia zdravia a fungovania trávenia.

Enzýmové doplnky sú v dvoch základných formách, podľa ich pôvodu: rastlinné a živočíšne. Živočíšne enzýmy sa získavajú z orgánov určitých zvierat, ako sú prasatá,, kravy, alebo kozy a tie sa používajú na rozkladanie živočíšnych bielkovín a tukov, tiež aj mlieka a mliečnych výrobkov. Rastlinné enzýmy sa používajú na rozkladanie rastlinných jedál, ako sú vlákniny, obilniny, škroby a cukry .

Okrem podpory trávenia sa enzýmová terapia používa na riešenie zápalov a určitých druhov rakoviny. Ďalšie výhody tejto formy holistickej terapie sú posilnenie imunitného systému, udržiavanie správneho Ph v moči, očista hrubého čreva, čistenie krvi a posilnenie mentálnej jasnosti.

dōTERRA’s Terrazyme Komplex tráviacich enzýmov

Pomenujme to tak, ako to je, väčšina z nás potrebuje trochu pomôcť doplniť enzýmy, ktoré sa stratili tým, že sme jedli varené, spracovávané (tým myslím konzervované a prilepšované) jedlá. Vďaka účinnej kombinácii celostných tráviacich enýmov, ktoré sú v kapsuliach Terrazyme, môžeme podporiť v tele neustálu produkciu enzýmov, ktoré sú nevyhnutné pre zdravé biochemické funkcie vrátane zdravého trávenia živín z jedla a  štiepeniatýchto živín na bunkové energiu.

Používatelia esenciálnych olejov doTerra zistili, že to im pomáha pri riešení ekzémov:

 1.  Piť 2-4 kvapky Citrónového oleja v 2.5 dcl vody  1-2 x za deň (Pomáha odstraňovať toxíny z tela).
 2. Použite následujucú zmes na natieranie postihnutej oblasti.
  Na väčšiu oblasť použite kúpeľ so soľou do kúpeľa a 6-12 kvapkami levandule, alebo následujúcu zmes.

Urobte si zmes na natieranie:

 • 1 lyžica podkladového oleja, napríklad frakcionovaného kokosového
 • 20 kvapiek levandulového oleja (upokojuje svrbenie)
 • 10 kvapiek muškátového oleja (geranium) (upokojuje a revitalizuje)
 • 10 kvapiek oleja copaiba (hojí pokožku a pôsobí protizápalovo)
 • 20 kvapiek čajovníkového oleja (melaleuca) (ak tam môže byť aj bakteriálna infekcia)


  Dodatočná pomoc:

  doTERRA Balíček Celoživotnej vitality

  Používajte prírodnú kozmetiku
  Je dôležité uvedomiť si, že pôvodná príčina ekzému je v nejakej vnútornej infekcii, a že podráždenie kože je iba prejavom vnútorného problému s kvasinkami. A tak silno odporúčam očistu kapsulami doterra GX Assist, ktorá sa používa s probiotikami PB Assist, a pôsobí ako očista od nežiaducich mikroogranizmov s nasledným dobudovanim priaznivej mikroflóry. Spojte to s používaním doplnkov Balíčka celoživotnej vitality na posilnenie imunity. V niektorých zdokumentovaných prípadoch dlhotrvajúceho ekzému, musela byť očista GX Assistom zopakovaná niekoľko krát.

 

Podobné články