fbpx

Vôňa v aromaterapii: Je to oveľa viac, než iba voňavka

 

Silný vplyv voňavých aromatických molekúl na vaše zdravie

Keď vám niekto spomenie aromaterapiu, je vašou prvou myšienkou to, ako sedíte v jemne osvetlenej izbe, alebo bublinkovou kúpeli, a relaxujete pri  príjemne vôni sviečky?  Nakoniec aromatherapia je iba o vôni, že?

No, áno aj nie.

Vôňa skutočne je dôležitou zložkou  aromaterapie.  Vôňa samotná môže vyvolať u ľudí pomerne emocionálne reakcie (preto, tak často používame parfémy).  Vôňa tiež môže vyvolať spomienky — dobré aj zlé.  (Spomínam si na jeden diel z  M∗A∗S∗Hu, kde Hawkeye reagoval na pach plesne na nejakom oblečení, ktorý vyvolával závažné symptómy.)  Ale je to skutočná aromatherapia?  Ak áno, tak môžem aromaterapiou nazvať aj koláčiky svoje starej mamy.

Ale nie, aj keď ssamotná vôňa môže mať na vaše zdravie hlboký účinok mnohými spôsobmi, nie je to ani tak úplne vôňa, čo na vás má účinok, ale skôr kombinácia voňavých aromatických molekúl, a — chemický vplyv ktorý majú na mnohé systémy vášho tela.  A aj ke´d chemici dokážu napodobniť (pomerne presne) vôňu esenciálneho oleja, nevedia vytvoriť esenciálny olej, ktorý by mal akúkoľvek hodnotu v aromaterapii.

Aby sme to trochu zjedenodušili, pozrime sa na to takto: Vôňa nie je iba vôňa.  Či je to hnijúca zelenina, zlý dych, telesný pach, alebo jemná vúňa kvetu (alebo oleja extrahovaného z tohto kvetu), to, čo v skutočnosti cítite sú aromatické chemikálie, ktoré z neho idú.  Vôňa je fyzická, chemická vec.

A tak, keď rozmýšľami v zmysle  aromaterapie, je dôležité nemyslieť iba v termínoch vône, či sa nám páči, alebo nie, ale v termínoch  chémie, ktorá tú vôňu produkuje.  Preto, kď rozmýšľame o aromaterapii,  sú tam dve dôležité veci, ktoré musíma brať do úvahy:

  1. Vôňa esenciálneho oleja je viac, než len vôňa. Je to o chémii daného oleja a
  2. terapeutický  potenciál  kvalitného esenciálneho olejaa sa neobmedzuje na jeho vôňu; závisí tiež od jeho chémie a jeho  frekvencie ( terapeutických, alebo medicínskych vlastností jeho chemického zloženia, a jeho schopnosti zvýšiť energetické hladiny tela).  Všetky tri vlastnosti oleja hrajú významné úlohy pri jeho celkovej účinnosti.

Čo sa týka vône esenciálneho oleja, najdôležitejšia je kvalita esenciálneho oleja

Esenciálny olej môže výborne voňať, no aj tak môže mať veľmi málo aromatických zložiek nevyhnutných na to, aby vám poskytli akékoľvek významnejšie zdravotné výhody.  Aj keď môže mať výbornú vôňu. lacnejší olej  nemá hĺbku alebo konplexnosť vône dobrého oleja, čo naznačuje, že mu chýba plnosť aromatických zložiek na dosiahnutie terapeutických výhod, aké hľadáte.

Pamätajte: v aromaterapii vôňa nie je iba vôňa; je to hra komplexnej chmickej tapisérie, pri ktorej každá časť prispieva dôležitou synergickou činnosťou celku.  A vždy musíte mať na mysli, že skoro všetky oleje, ktoré sa dnes na svete produkujú (viac než  98% z nich) sa produkujú pre kozmetický, parfumérsky alebo ochucovací priemysel.  Požiadavky pti týchto odvetviach sú veľmi odlišné od tých aromaterapeutických; a tak producenti môžu skracovať svoje výrobné procesy bez akýchkoľvek problémov.  Avšak pri aromaterapii je štandard oveľa vyšší; a oleje musia byť vyprodukované presnými spôsobmi aby sa garantovala ich terapeutická hodnota.  Veľmi, veľmi málo esenciálnych olejov, ktoré sa dnes produkujú sa legitímne môže označovať CPTG®, ertifikovanou čistou terapeutickou triedou.

Prečo je to pre vás dôležité?

Aromaterapia a vplyvy vône esenciálnych olejov na mozog

Výskum ukázal, že účinky vône (pamätajte, že je to chemická vec) na zmysel čuchu môžu vyvolať silné efekty na mozog, obzvlášť na hypotalamus ( centrum ktoré riadi hormóny v tele) a limbický systém (centrum emócií).

 γ-Curcumene molecule: a sesquiterpene found in helichrysum oil.

Vôňa určitých esenciálnych olejov s veľkým množstvom  sesquiterpénov, ako sú  myrha, santálové drevo, céder, vetiver a kadidlo, môže zvýšiť konektivitu okysličenia v mozgu až o 28% (Nasel, 1992).  Takéto zvýšenie okyslečenia mozgu môže viesť k vyšším úrovniam aktivity v hypotalame a limbickom systéme mozgu, čo môže mať obrovský účinok nie iba na emócie. učenie a postoje, ale môže tiež upraviť fungovanie mnohých telesných systémov.

Je známe, že priama inhalácia určitých esenciálnych olejov posilňuje funkciu imunity, a tiež uvoľňuje hormóny a neurotransmitery.

Následne vôňa esenciálneho oleja môže priamo ovplyvniť všetko od vášho emocionálneho stavu až po dĺžku života.

Ako pôsobí vôňa esenciálneho oleja na mozog

Sledovanie cesty vône esenciálnych olejov cez čuchový systém je fascinujúce.

Keď sa vôňa inhaluje, molekuly vône cestujú nosom a sú zachytené čuchovými membránami (pozrite obrázok štúdie z Yale School of Medicine ).  Tieto membrány sú veľmi malé, a dobre chránené výstelkou nosa.  Obsahujú približne 800 miliónov nervových zakončení, ktoré dostávajú  maličké mikro, odparené častice oleja, úrenášajú ich vez axón nervových vláken a spájajú  ich so sekundárnymi neurónmi v čuchovom centre mozgu.

Každá molekula vône pasuje ako časť puzzle do  špecifického bunkového receptora, ktoré vystielajú membránu, asú známe ako  čuchové epitelium.  Keď sú stimulované molekulou vône, táto výstelka z nervových buniek spôšťa elektrické impulzy, ktoré sa potom transportujú do limbického systému a čuchových senzorických nervov v základni mozgu. Čuchové centrum potom prenáša impulzy do

  • centra chuti,
  • amygdaly (kde sa uchovávajú emocionálne spomienky, ako strach, trauma), a
  • ostatných častí limbického systému mozgu, prebiehajúce medzu pituitárnymi a pineálnymi žľazami.

Pretože limbický systém je priamo napojený na tie časti mozgu, ktoré kontrolujú činnosť srdca, krvný tlak, dýchanie, pamäť, hladinyu stresu a hormonálnu rovnováhune balance, essential oils have profound physiological and psychological effects.

Spojivo medzi čuchovým zmyslom a emóciami

Zmsel čuchu je jediný zo všetkých piatich zmyslov, ktorý je priamo napojený na centrum emócií v mozgu, na limbický systém.  Úzkosť, depresia, strach, hnev a radost, všetky začínajú v tejto oblasti.  Známa vôňa môže privolať spomienky a emócie predtým, než si to vedome všimneme.  (Pri vôňach najprv reagujeme a potom premýšľame.)  Všetky ostatné zmysly (dotyk, chuť, sluch a zrak) sô vedené cez talamus, ktorý pravuje ako prepínač pre mozog, prenáša stimuly do cerebrálneho kortexu (centra vedomých myšlienok) a a iných častí mozgu.

The limbic lobe (a group of brain structures that includes the hippocampus and amygdala, located below the cerebral cortex) can also directly activate the hypothalamus.  The hypothalamus is one of the most important parts of the brain, acting as our hormonal control center.  It releases chemical messengers that can affect everything from your sex drive to energy levels.  The production of growth hormones, sex hormones, thyroid hormones and neurotransmitters, like serotonin, are all governed by the hypothalamus.  Thus, the hypothalamus is often referred to as the master gland.

Essential oils — through their fragrance and unique molecular structure — can directly stimulate the limbic lobe and the hypothalamus,  exerting profound effects on your mind and body.  Not only can inhalation of essential oils be used to combat stress and emotional trauma, you can also use them to stimulate the production of hormones from the hypothalamus.

In 1989, Dr. Joseph Ledoux (New York Medical University), discovered that the amygdala also plays a major role in storing and releasing emotional trauma.  He found that aromas have a profound effect in triggering a response from this gland.  Dr. Ledoux theorized that this could provide a major breakthrough in helping to trigger the release of pent-up emotional trauma.

Účinky vône v mozgu a inde

Čuchové nervy sú rovnaké ako ostatné nervy a telesné orgány.  Odpovedajú na elektrické signály a impulzy, ktoré tvoria kódované odkazy, ktoré sa roznášajú do rôznych oblastí tela.  Toto môže byť dôvod, prečo inhalácia niektorých olejov, ktorá môže mať hlboký účinok na mozog tiež zvyšuje produkciu endorfínov, neurotransmiterov a  protilátok.

Záver: Otvorenie nového medicínskeho poľa

Esenciálne oleje, a moc ich vôní stimulivať čuchové nervy, by mohli byť jedným z najvzrušujúcejších prielomov v nodernej starostlivosti o zdravie.  Zostávajú na relatívne neprebádanom území medicíny, aj záujem o nich sa zvyšuje.

Schopnosť ich vôní priamo ovplyvňovať tak veľa dôležitých centier mozgu, sa môže ukázať ako úplne nová forma terapie, ktorá má veľmi dôležitú úlohu ako doplnok medicíny pri mnohých formách choroôb.

Podobné články