fbpx

Čo sú to CPTG Esencialne oleje?

CPTG®, Certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy: Čo vlastne sú?

Vysoko kvalitné oleje: esenciálna základňa aromaterapie

Cypress Esenciálny olejCypress Essential Oil Cupressus sempervirens

Cypress Essential Oil Cupressus sempervirens
Cyprusový olej destilovaný z prútikov a listov cyprusovníka je obľúbený na použitie pri uľahčení dýchania a tiež ako kloktadlo. Dá sa použiť na uvoľnenie tvrdých, napnutých svalov a pri masážnom použití podporuje lokálny prietok krvi*. Zmes cyprusu a grapefruitu sa používa v kúpeľných terapiách na skrášľovanie nôh a bokov. Na aromatické a masážne použitie.

Cypress – Essential Oil 15ml (30050005)

Cena: €21.60

Navštivt eShop

Už ste o nich počuli, možno ste ich už aj skúsili.

Počúvate o tom, že aromaterapia má byť vynikajúcim spôsobom relaxácie a zvládania stresu; alebo ste možno dokonca počuli, že dokáže pomôcť s takým, alebo onakým zdravotným problémom. A tak bežíte do svojho bioobchodu, alebo si niečo kúpite cez internet, vyskúšate to a nič sa nestane.  Nič, nula, dobrú noc.

Tak, čo sa  tu pokazilo?

Vlastne, nič.  Iba ste použili nesprávne oleje.

V aromaterapii, je to všetko o kvalite olejov

Medicínska aromaterapia má úžasný potenciál podpory zdravia. Môže vám pomôcť, aby ste vyzerali a cítili sa mladšie a plnší života, a mnohými spôsobmi povzbudiť váš život a pocit pohody. Ale na to, aby to fungovalo potrebujete použiť kvalitné oleje.

Problém je, že približne 98% esenciálnych olejov vyprodukovaných v dnešnom svete, nie je myslených na serióznu aromaterapiu; Boli vyrobené pre parfumérsky, kozmetický, alebo jedálny priemysel. No aj tak predajcovia dávajú tieto oleje nižšej kvality a predávajú ich ako aromaterapeutické produkty.  Ak sa s akýmikoľvek z týchto olejov  pokúšate o čokoľvek väčšieho než je rekreačná aromaterapia, veľmi ľahko sa môže stať, že budete sklamaní.

Ešte som nikdy nevidel v bioobchode dobrý olej.  Nedávno som dostal vzorku najlepšieho levandulového oleja, ktorý sa dal kúpiť v miestnom obchode. Sám o sebe nevoňal zle. Rozmýšľal som, že by to mohla byť možnosť pre tých, čo majú pocit, že si nemôžu dovoliť oleje od dōTERRA®. Ale potom, keď som ich porovnal jeden vedľa druhého s levandulou od  dōTERRA®, veľmi rýchlo som si uvedomil, že to vôbec nie je možnosť.

Levandula  od dōTERRA® mala niekoľkokrát silnejšiu vôňu. Tá vôňa bola oveľa hlbšia a komplexnejšia, čo naznačovalo, že má lepšie zloženie terapeutických chemických zložiek            Levandula od dōTERRA  nikdy nedráždi pokožku, navodzuje rovnováhu a pozdvihuje telesnú frekvenciu. Ale, keď som si masážne aplikoval levandulu z daného obchodu, podráždila mi pokožku a čo sa týka frekvencie, tento olej bol prakticky inertný.

Organický nestačí, potrebujete CPTG®, certifikované-čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy

Výrobné postupy dōTERRA®: Ako sa vyrába skutočne skvelý olej

dōTERRA®, vynakladá ohromnú starostlivosť, krok po kroku, aby vám zaistila, že vždy budete mať prístup k najlepším olejom na svete.

Prečo sú niektoré oleje v porovnaní tak lacné

Väčšina esenciálnych olejov produkovaných v súčasnosti nie sú zamýšľané na aromaterapiu. Rôzne skratky a zlé praktiky pri produkcii spôsobujú vážne kompromisy v kvalite olejov.

Tá levandula z obchodu  mala certifikát, že je organická, a organické oleje sú určite lepšie než neurganické. Avšak  CPTG®, certifikované-čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy— vhodné na medicínsku aromaterapiu sú viac než organické.

CPTG®, certifikovaný-čistý esenciálny olej terapeutickej triedy je olej, ktorý je úplný čo sa týka chemických zložiek, ktoré mu dávajú  bohatú, hlbokú vôňu,  je kineticky živý a dokáže zvýšiť frekvenciu ľudského tela, obnoviť rovnováhu a normálne fungovanie slabých telesných systémov.  To je dôležité, pretože  vôňa, frekvencia a chémia prispieva k  jeho jedinečným terapeutickým účinkom.  Ak je ktorákoľvek z jeho zložiek neúplná, ako dôsledok slabých produkčných praktík, esenciálny olej nemôže byť správne nazývaný CPTG®, certifikovaný čistý olej terapeutickej tiedy.

Ako sa robí skutočný olej terapeutickej triedy

Pretože kvalitný esenciálny olej je chemicky komplexný, a aby mal očakávaný účinok na telo, všetky jeho zložky musia byť prítomné v správnom pomere, jedným z kľúčov k produkcii CPTG®, certifikovaného-čistého-esenciálneho oleja terapeutickej triedy je zachovať v ňom tak veľa aromatických zkožiek koľko je možné.

Je tu problém, že tieto aromatické zložky sú pomerne krehké, a nie je jednoduché vyťažiť ich z rastlinného materiálu.  To znamená, že správna výroba esenciálnych olejov vyžaduje veľa znalostí o olejoch a ochotu investovať nevyhnutný čas a výdavky, aby sa to urobilo poriadne. Na výrobu vynikajúceho CPTG®, certifikovaného čistého esenciálneho oleja terapeutickej triedy musíte starostlivo nasledovať tieto aspekty výroby:

→ Vypestovať správny druh rastliny.

Výber druhu rastliny je veľmi dôležitý, keďže rôzne druhy rastlín produkujú esenciálne oleje rôznej kvality.  Vyberať sa majú iba tie kultivary, ktoré produkujú kvalitné esenciálne oleje. Napríklad levandula pestovaná pre dōTERRA® je skutočná Lavandula angustifolia, ktorá má olej, v ktorom je málo gáfru a veľa lavendulolu a lavendulolu acetate ( zložky považované za kľúčové pre terapeutickú činnosť levandule).

→ Používať správne kultivačné metódy.

Rastliny by mali rásť na panenskej pôde, nekontaminované chemickými hnojivami, pesticídmi, fungicídmi alebo herbicídmi.  Rastlinný materiál sa musí udržiavať bez grochemických látok, keďže tieto by mohli reagovať s esenciálnym olejom počas destilácie a vytvoriť toxické zložky. A pretože mnohé pesticídy sä rozpustné v olejoch, mohli by sa tiež zmiešať s esenciálnymi olejmi.  Ak sa takéto oleje rozptyľujú, alebo masážne aplikujú, zanášajú sa tak do tela toxické chemikálie, ktoré možu mať potenciálne devastačné výsledky.

Rastlinné materiály by tiež mali rásť mimo zdrojov znečistenia, ako sú jadrové elektrárne, továrne, diaľnice, alebo veľmi zaľudnené mestá, ak je to možné. Pôda tiež musí byť vyživená pokročilou zmesou enzýmov, stopových minerálov a organickými bio pevnými látkami, pretože rastliny, ktoré nemajú dostatok určitých minerálov a živín, dávajú olej s nízkou terapeutickou hodnotou.

Krajina a lány by mali byť zalievané z rezervoára alebo iného zdroja. Voda z horských potokov je najlepšia, kvôli svojej čistote a obsahu minerálov. Mestská ošetrovaná voda, alebo druhotná voda z komerčných, alebo rezidenčných oblastí by mohla do rastliny a jej esenciálneho oleja zaniesť nežiadúce chemikálie a zvyšky.

→ Zberať múdro a starostlivo.

Načasovanie zberu je jeden z najdôležitejších faktorov pri produkcii CPTG™, certifikovaných čistých esenciálnych olejov terapeutickej triedy™ .  Ak sa rastlina pozberá v nesprávnom období, alebo iba v nesprávnom čase dňa, môže sa vyprodukovať olej nižšej kvality, V niektorých prípadoch dokonca zmena času zberu o niekoľko hodín môže znamenať obrovský rozdiel. Napríklad harmanček obyčajný zberaný ráno obsahuje oveľa viac azulénu, než harmanček zberaný neskoro popoludní.

Ďalšie faktory, ktoré je potrebné brať do úvahy počas zberu sú:

  • Množstvo rosy na listoch,
  • Percento rozkvitnutých rastlín a
  • Poveternostné podmienky počas dvoch týždňov pred zberom.

Takisto kvôli prchavosti esenciálnych olejov, aby sa rastliny ochránili pred vysušením, predtým, než sa destilujú (a aby tak nevyparili mnohé vzácne, aromatické molekuly), destilárne by mali byť umiestnené tak blízko k poľu, ako je to možné. Transport byliniek do destilární stovky, alebo dokonca tisícky kilometrov tiež zvyšuje riziko vystavenia znečisteniu exhalátmi, prachom, plesňami a petrochemickými splodinami.

 

→ Extrahovať oleje správnym spôsobom.

Esenciálne oleje sa môžu z rastliny ťažiť mnohými spôsobmi, napríklad rozpustnou extrakciou, extrakciou oxidom uhličitým alebo parnou destiláciou.  Parná destilácia je jeden z nabežnejších spôsobov a oproti iným metódam má viacero výhod.

Avšak destilácia je veda, rovnako ako aj umenie, a jemné rozdiely v destilačných nástrojoch a výrobných podmienkach sa môžu preniesť do veľkých rozdielov v kvalite esenciálnych olejov.  Medzi faktormi, ktoré treba brať do úvahy sú:

  • Teplota počas destilácie: Krehké aromatické molekuly esenciálneho oleja sa ľahko ničia alebo menia vplyvom vysokých teplôt, a tak destilačný proces; a tak sa v tomto procese musia používať nízkoteplotné metódy. Zdá sa, že vysoké teploty spôsobujú drsnosť oleja. Má to veľký vplyv aj na  pH oleja a elektropozitívnu a elektronegatívnu rovnováhu.

Napríklad destilačný process nesmie prekročiť 245° Fahrenheit, cypress by sa mal destilovať pri 245° Fahrenheit.

  • Tlak počas destilácie: Krehké aromatické molekuly esenciálnych olejov sa tiež ľahko ničia, alebo menia vysokým tlakom počas destilácie, čo spôsobuje drsnosť oleja a tiež ovplyvňuje aj jeho PH a elektropozitívnu a eletktronegatívnu rovnováhu.

Pri destilačnom procese levandule nemôže tlak prekročiť tri pounds.  Pri cyprišku by to malo byť približne päť pounds.

  • Dĺžka času potrebná na destiláciu: Pri  levanduli, je čas potrebný na destiláciu približne hodina a pol.  Na druhe strane, cypress vyžaduje 24 hodín destilácie na to, aby sa z neho vyťažili všetky aktívne ingrediencie.  Ak sa destilácia skráti iba o dve hodiny,  18 až 20 chemických zložiek esenciálneho oleja sa stratí.
  • Chemické zloženie varných hrncov: Esenciálne oleje by sa mali udržiavať mimo kontaktu s chemicky reaktívnymi kovmi, ako sú meď alebo hliník.  CPTG®, certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy by sa mali destilovať v hrncoch z nehrdzavejúcej ocele jedálenskej triedy.
  • Veľkosť každej várky: Esenciálne oleje by sa mali destilovať v malých várkach.  V  dōTERRA®, sa levandula destiluje vo várkach po približne pol litra esenciálneho oleja.

→ Testovať oleje v nezávislých laboratóriách

Aj pri správnom pestovaní, zbere a výrobných metódach, sa oleje musia testovať. Nechať si oleje testovať v nezávislých laboratóriách, aby sa overilo ich skutočné zloženie, je najlepší spôsob, ako certifikovať oleje ako CPTG®.

Všetky oleje od dōTERRA® podstupujú  6 testov v rôznych nezávislých laboratóriách, aby sa overilo ich zloženie a kvalita. Každú várku, ktorá nesplní prísne požiadavky, dōTERRA®odmietne.

Toto viedlo k označeniu CPTG® alebo certifikované čisté oleje terapeutickej triedy, čo je najvyšší štandard kvality, aký môže esenciálny olej dostať. V súčasnosti iba oleje od dōTERRA® nosia označenie CPTG®.

Skutočné CPTG®,certifikované čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy sú veľmi vzácnou komoditou

Keď pochopíte vlastnosti, ktoré tvoria skutočne skvelý esenciálny olej, rýchlo vým bude jasné, že produkcia týchto olejov bude viac než iba komerčný podnik.  Od producenta to vyžaduje oveľa viac, čo sa týka expertízy, času a výdavkov, aby to dávalo zmysel iba po ekonomickej stránke.

Je oveľa lacnejšie robiť si skratky, než urobiť to správne.

Ale  dōTERRA® nebola založená primárne ako komerčný biznis; jej zakladatelia majú srdce doktora. Oni chcú mať spôsob, aby mohli garantovať dostupnosť kvalitných esenciálnych olejov pre každého.  A tak, môžete dôverovať dōTERRA® , že predáva iba oleje tej úplne najvyššej kvality, take, ktoré sú skutočne CPTG®, certifikované-čisté esenciálne oleje terapeutickej triedy.

 

 

Podobné články