fbpx

Stojí kupovanie kvalitných olejov za tie peniaze?

Stojí kupovanie kvalitných olejov za tie peniaze?

Alebo, sú lacnejšie oleje hodné tých peňazí, ktoré vás stoja?

Kamarát vám povie o aromaterapii, a o tom, ako mu to pomohlo.  (Nie som sexistka, ja iba, že aromaterapia je tiež aj pre mužov.)  Vo svojom nadšení vám dá  CD, a povzbudí vás, aby ste si ho pozreli.

Fíha! Nikdy ste si nepomysleli, že  aromaterapia má tak veľký liečivý potenciál!

A tak rovno bežíte do svojho obchodu so zdravým jedlom a kúpite si fľaštičku levandule a a ešte fľašku frankincense.  Dostanete ich za veľmi dobrú cenu (omnoho lacnejšie, než to čo platil váš kamarát).  Ste celí šťastní a nadšení, že začnete používať svoje oleje, keď sa váš kamarát na nich pozrie a oči sa mu zrolujú do hlavy.

Nie je nadšený.

(Viem, že vaši kamaráti by toto v skutočosti neurobili.  Toto je hypotetický príbeh.)  A ako sa snaží vysvetľovať, že sú rôzne kvality olejov, vaša myseľ sa nedokáže preniesť cez otázku: Prečo by som mal minúť $28.35 za fľaštičku levandulového oleja, keď to isté množstvo môžem vo svojom bio obchode kúpiť za $9.95?  Môže medzi olejmi byť skutočne až taký veľký rozdiel?

Ruža inak zvaná . . .

Kým Shakespeare mal možno pravdu, keď povedal, že ruža je ruža, bez ohľadu na to ako ju nazveme, to, že nazveme niečo ružou však z toho ešte ružu neurobí. Na produkciu 0,5 l ružového oleja  sa spotrebuje 2,400 kg  ružových lupienkov; a  aby sme úplne vyťažili olej  a dosiahli, aby si zachoval plnú  vôňu, chémiu a frekvenciu, potrebujeme starostlivý dvojfázový  destilačný proces.  Toto spôsobuje, že kvalitný ružový olej je veľmi drahý.  Ak viete 15 ml fľaštičku kúpiť za $50.00, môžete si byť istí, že ten olej nie je veľmi dobrý.

To čo cítite nemusí byť to, čo ste dostali

Problém je tu: Aromaterapia sa stala módnym výstrelkom, a stále rastúci počet predajcov, ktorý vidia jej predajný potenciál, nasadli na vlak esenciálnych olejov, hľadajúc jednoduchý spôsob ako zarobiť veľa peňazí.  Nachádzajú inovatívne spôsoby ako predať čokoľvek, čo sa dá nazvať aromaterapiou.

Väčšinou to čo nájdete sú lacné imitácie: nejaký olejový základ, do ktorého pridali syntetické chemikálie aby vytvorili vôňu.  Glade® PlugIns® Scented Oil spadá do tejto kategórie.  Môžem vám garantovať, že ich Levandulová lúka® nikda nevidela levandulovú lúku.

Aby som vám dala predstavu ako smiešne toto je, štatistiky ukazujú, že jediná spoločnosť — Procter & Gamble — používa dvojnásobné množstvo esenciálnych olejov  v skutočnosti vyprodukovaných na celom svete.  To vás núti k zamysleniu, čo v je to, čo oni nazývajú esenciálny olej?

Niektoré spoločnosti predávajú esenciálne oleje, ktoré boli riedené syntetickými chemikáliami, alebo ziešavané s lacnejšími hybridmi.  Toto je celkom bežné pri levanduli.  Napríklad podľa Lavender Growers Association, 100 krát viac „levandulového oleja“ sa vyviezlo z Francúzska, než tam v skutočnosti vyrástlo.  Tak odkiaľ vlastne tá levandula prišla?

Nedávno som vyskúšala nejaký levandulový olej od známej americkej spoločnosti.  Den olej bol dovezený z Francúzska a certifikovaný ako organický.  Voňal pekne, ale keď som ho porovnala s   levandulovým olejom od dōTERRA®, jeho vôňa bola slabá a  nemala hlbokú komplexnosť charakteristickú pre kvalitný olej.  Potom som si kvapku naniesla na predlaktie.  Nebolo to dobré.  Namiesto energetckého pozdvihmnutia, ktoré dostávam od levandulového oleja od dōTERRA®‚, v  skutočnosti som cítila pokles energie.  A a namiesto upokojenia, ktoré mal urobiť mi podrážil pokožku.

Obrovský rozdiel v kvalite aa efektivite esenciálneho oleja

Ako môžete vidieť, v kvalite olejov na dnešnom trhu sú obrovské rozdiely.  Toto sa iba čiastočne prejavuje v obrovských cenových rozdieloch týchto olejov.  Niektoré značky levandulového oleja, napríklad. ju predávajú za malú čaasť toho, čo stoja iné.  (Na druhej strane iné spoločnosti nafukujú svoje ceny nákupom veľmi lacných olejov nízkej kvality a predávajú ich ako terapeutickú triedu za akúkoľvek cenu, ktorú unesie trh.  Ale to je iný príbeh ….)

Uvedomte si: Ak kúpite lacnejší olej, je veľká šanca, že ani nedostanete to, za čo ste zaplatili.  Pamätajte, že aromaterapia je o viacerých veciach než iba o vôni.  A tak $5.00 až $10.00 fľaštička  kadidla, ktorú dostanete kúpiť v bio obchode vám môže dobre voňať, ale určite vám neposkytne terapeutické výhody  kadidlového oleja od doTERRA.  Keď vás zaujíma, čo za svoje peniaze dostávate, $93.00 je veľmi dobrá cena.

Aromatherapia je oveľa viac než iba vôňa

Kým niektoré  z týchto takzvaných aromaterapeutických produktov predstavujú príjemnú vôňu (aspoň chemicky orientovaným nosom), dokážu prekryť nepríjemné pachy a  môžu mať nejakú obmedzenú hodnotu pri relaxácii, pre skutočnú aromaterapiu nemajú žiadnu hodnotu.  V niektorých prípadoch tieto takzvané aromaterapeutické produkty môžu vyrobiť vážne problémy od alergických reakcií, podráždenia až po chemické popáleniny.

Kvalita oleja robí celý rozdiel

V Severnej Amerike je najmenej  200 rôznych spoločností, ktoré predávajú esenciálne oleje.  Avšak existuje mnoho tried esenciálnych olejov, a väčšina esenciálnych olejov, ktoré sa dajú kúpiť vo Spojených štátoch sú najnižšej triedy a kvality.

Iba pri CPTG®, certifikované čisté esenciálne oleje teapeutickej triedy uvidíte významné výhody.

Toto je základný fakt: Efektívna  aromaterapia začína s CPTG®, certifikovanými čistými esenciálnymi olejmi terapeutickej triedy.  A iba esenciálne oleje od  dōTERRA®  sa môžu čestne nazývať CPTG®, certifikované-čisté-terapeutickej triedy, so všetkými vlasatnosťami, ktoré potrebujete pre efektívny aromaterapeutický vplyv.

Pri esenciálnych olejoch, čistý jednoducho nestačí

Nestačí, že výrobca esenciálnych olejov tvrdí, že jeho esenciálne oleje sú čisté, organické, alebo triedy A.

  • Pre mnohých predajcov, čistota znamená iba to, že ich olej neobsahuje základný olej, alebo nejaký iný esenciálny olejl — čiže, že nie je pančovaný.  Otázka toho. či esenciálny olej je alebo nie je znečistený chemikáliami, alebo rozpúšťadlami sa ani neberie do úvahy.
  • Podobne to, že esenciálny olej sa predáva ako organický málo vypovedá o jeho kvalite.  Organické oleje sô určite lepšie než iné, ale mnohé oleje, ktoré sa vyrábajú z organických rastlinných zdrojov sú stále kontaminované chemikáliami pri výrobe, alebo vyťažené spôsobom, ktorý produkuje oleje nízkej kvality.
  • Dokonca aj olejom triedy  A môžu chývať mnohé vlastnosti skutočných CPTG®certifikovaných čistých esenciálnych olejov terapeutickej triedy, aj keď sa ako také môžu predávať.

Prečo je kvalita tak veľkého množstva esenciálnch olejov taká zlá?

Produkcia kvalitného oleja vhodného na aromaterapiu vyžaduje veľa zručnosti, trpezlivosti a výdavkov.  Úprimne, väčšina  producentov si myslí, že sa im neoplatí urobiť to správne.

Prečo?

Pretože približne 98% všetkých esenciálnych olejov nie je vyrobených na terapeutické účely; sú vyrobené pre kozmetický alebo potravinársky priemysel.  Mnohé zo zostávajúcich 2% sa používa na ochucovanie jedla (aj keď ktorékoľvek z nich sa môžu predávať na aromaterapiu).

Tieto odvetvia sa zaujímajú iba o aromatické vlastnosti olejov (to je, aby voňali dobre); a tak používajú techniky na produkciu väčších množstiev týchto olejov týchlejším tempom, bez akejkoľvek starosti o ich potenciálne terapeutické výhody.

Tto má významný vplyv na kvalitu olejov.

Málo ľudí si váži to, ako chemicky komplexné  esenciálne olej sú.  Priemerný esenciálny olej môže obsahovať okolo 80 do 200 chemických zložiek.  Avšak tieto aromatické molekuly sú veľmi krehké a  nie sú ľahko vyťažiteľné z rastlinného materiálu.  Využívanie skratiek v procese produkcie zanecháva oleje terapeuticky prázdnymi.  A tak je možné. že aj keď je olej považovaný za čistý, alebo Triedy A, stále môže obsahovať iba časť svojej možnej komplexnej chémie a terapeutickej hodnoty.

V aromaterapii kozmetika, parfémy a CPTG® nie sú to isté.

Väčšine ľudí tieto oleje voňajú výborne; ale chýbajú im akékoľvek skutočné terapeutické vlastnosti.  Všetko je to o tom,  ako sú vyrobené.  Mnohé dôležité chemické zložky, ktoré sú nevyhnutné na dosahnutie terapeutických výsledkov buď zhorelindásledkom tepla z rých lych metód produkcie, alebo sa nikdy neuvoľnili z rastliny kvôli skráteným časom destilácie

Menej než dve percentá olejov na dnešnom trhu sú vyrobené na terapeutickú, alebio medicínsku aplikáciu, avšak mnoho olejov, ktoré boli vyrobené pre kozmetický, alebo potravinársky priemysel sa v Spojených Štátoch predávajú ako terapeutická trieda.  (Ruža inak zvaná možno stále ostane ružou, ale marigold ostane marigold, aj keď ho nazveme ružou.)

Skratky v destilácii esenciálnych olejov, komerčnými destilátormi

Tradičnou metódou destilácie, ktorá sa po stáročia používala v Európe, je parné destilovanie esenciálnych olejov v malých várkach, v pred´pžených časových úsekoch za použitia nízkej teploty a nízkeho tlaku.  Táto metóda destilácie je nevyhnutná, dokonca životne nevyhnutná na zachovanie krehkých aromatických molekúl v oleji.  Oleje, ktoré počas procesu podstúpia  vysokú teplotu, alebo vysoký tlak majú aznatešne jednoduchší a podradnejší profil chemických zložiek, keďže nadmerný tlak a teplota lámu a ničia mnohé delikátne arometické zložky v rámci oleja — z čoho niektoré zodpovedajú za jeho terapeutickú činnosť.

Napríklad destilačný proces pri levanduli by nemal presiahnuť 1 a pol kila v tlaku, a teplota nemá presiahnuť 118 stupňov Celzia.  Čas destilačného procesu je približne hodina a pol, jedna várka vyprodukuje približne pol litra esenciálneho oleja.  Ale vo Francúzsku, kvôli nákladom, ktoré by sa vynaložili na správnu destiláciu esenciálnych olejov sa upúšťa od tradičnej metódy destilácie v prospech veľkoobjemných  tlakových hrncov, ktoré sú navhhnuté na prácu pri viac než 204 stupňoch Celzia a viac než 22.5 kíl tlaku.   Levandula , ktorá sa produkuje komerčne (a predáva do Spojených Štátov ako olej terapeutickej triedy) sa často destiluje iba 15 minút pri teplote pary 176 stupňov Celzia a 70 kg tlaku.  Aj keď sa olej dobre predáva, má veľmi nízku kvalitu.

Ďalším príkladom je cyprusový  olej.  Vyžaduje 24 hodín destilácie pri 118 stupňoch Celzia, dva a pol kilovom tlaku, aby sa z oleja vyťažili všetky jeho aktívne látky.  Ak sa destilácia skráti iba o dve hodiny, 18 až 20  chemických zložiek oleja bude chýbať.  Ale kv§li znižovaniu nákladov, mnohé dnešné výrobne  zvýšili teplotu aj tlak, a skrátili destilačný čas na iba hodinu a 15 minút.

Dôsledkom toho sú oleje, ktorým nielen že chýbajú mnohé aronatické molekuly nevyhnutné  pre terapeutickú aplikáciu, ale tieto oleje sú tiež inertné, neživé.

Odborníci na výživu a zdravotní experti sa zhodujú v tom, že kľúčovým elementom v určení efektívnosti zdravodného produktu je, ako „živý“ je, alebo ako veľa  organickej energie ostane po tom ako bola prírodná vec procesovaná do podoby produktu.  Vysoká teplota a tlak použitý pri destilácii väčšiny esenciálnych olejov ich efektívne zabíja.  Následne majú iba veľmi malý pozitívny účinok na osobu, ktorá ich používa.

Iné extrakčné praktiky, ktoré znižujú kvalitu olejov.

Producenti esenciálnych olejov používajú aj iné metódy, aby zvýšili kvantitu ťaženého oleja, ktoré takisto majú dramatické efekty na ich chemickú a medicínsku účinnosť..  Medzi nimi sú:

  • re-destilácia: Pri tejto metóde sa rastlinný materiál opakovane redestiluje, aby sa zvýšil objem oleja tak, že sa používa druhé, tretie a štvrté štádium parnej destilácie.  Pri tejto metóde, každá ďalľia destilácia generuje slabšie a menej účinné esenciálne oleje.

Oleje destilované týmto spôsobom sa tiež degradujú vzhľadom na predĺžené vystavenie vode použitej pri redestilácii.  Táto voda môže hydrolyzovať alebo oxidovať olej, a začať rozkladať chemické zložky, ktoré sú zodpovedné za jeho arómu a terapeutické vlastnosti.

  • Rozpustná extrakcia: Táto medóda produkuje olej extrémne zlej kvality, taký, ktorý je plný toxických látok.  Ak tak, je mnoho olejov vyťažených rozpustnou extrakciou, ktoré sa v Spojených Štátoch predávajú ako terapeutická trieda.
  • Extrakcia CO2: Pri tejto metóde je, CO2 pretlačené cez rastlinný materiál pri veľmi vysokom tlaku.  Produkuje olej s rozoznateľne silnou vôňou, ktorá s a netrénovanému nosu môže zdať skutočne úžasná.  Avšak jeho chémia je na použitie v aromaterapii nevyvážená.  Niektoré takéto oleje som vyskúšala a neodporúčala by som ich nikomu.  Majú vlastnosti ako umelina, a jednoducho nemajú nič podobné terapeutickým výhodám  kvalitných olejov.

Esenciálne oleje a chemické pozmeňovanie

Producenti esenciálnych olejov prišli s ďalšími nápadmi, ako znížiť náklady.  Medzi nimi sú:

  • Používanie rozpúšťadiel vo vriacej vode: Toto zvyšuje produkciu oleja až o 18 percent.  Avšak ak dáte chemikáliu do vody a silou ju naparíte do rastliny, spôsobí to polámanie molekulárnej štruktúry oleja, pozmenenie jeho vône a zložiek.  Je tiež nemožné vyseparovať chemikálie preč z oleja potom, ako prejdú cez kondenzátor.  Treby tiež podotknúť, že chemická kontaminácia, ktorá týmto vznikne, úplne zmaže všetky energetické výhody oleja.
  • Znečisťovanie esenciálnych olejov syntetickými chemikáliami, akobo „nadstavovačmi“: Toto je dokonca ešte horšie.

Vo Francúzsku klesla produkcia skutočného  levandulového oleja z 87 ton v roku 1967 na iba 12 ton v roku 1998.  Počaas toho istého obdobia dopyt po levandulovom oleji vzrástol viac než o 100%.  A podľa Asociácie pestovateľov levandule, sa z Francúzska vyviezlo 100 krát viac „levandulového oleja„, než tam bolo vypestované.

Toto vznáša otázku: Odkiaľ prišiel tento olej navyše?  Odkiaľ predajcovia esenciálnych olejov získali dosť levandule, aby pokryli dopyt?

Odpoveď: Pravdepodobne použili kombináciu syntetických a znečistených olejov.

It is a little-known fact that most of the lavender oil sold in America today is actually a hybrid called lavandin, not lavender.  It’s grown and distilled in China, Russia and Tasmania, and brought into France, where it is heated to evaporate (flash off) the camphor, cut with synthetic linolyl acetate to improve the fragrance, added to propylene glycol or SD 40, DEP, and DOT (solvents that increase the volume), and then sold in the United States as lavender oil.  Consumers don’t know the difference, and are happy to buy the „lavender“ for $ 7.00 to $10.00 per half ounce.

Frankincense is another example of a commonly adulterated oil.  The frankincense resin that’s sold in Somalia costs between $30,000 and $35,000 per ton.  A great deal of time — 12 hours or more — is required to properly steam-distill this essential oil from the resin, which makes it very expensive.

The frankincense oil that sells for $25 per ounce — or less — is invariably distilled with gum resins, alcohol or other solvents, which, while cheaper to process, leaves the essential oil laden with harmful chemicals.  This frankincense is then extended by the addition of colorless, odorless solvents, such as diethylphthalate or dipropylene glycol.  This yields a very low-quality essential oil — if it can even be called that anymore.  Yet, the only way to distinguish the authentic from the adulterated is to subject it to rigorous analytical testing, using state-of-the-art chromatography and mass spectroscopy.

Aromaterapia a syntetické vône.

Beyond the problem of adulterated oils, there is also the practice of skipping nature altogether, and manufacturing so-called essential oils in the laboratory.

There are huge chemical companies on the east coast of the United States that specialize in the duplication of every essential oil that exists.  For every kilogram of pure essential oil that is produced, it is estimated that there are between 10 and 100 kilograms of synthetic oil created.

And, while chemists have successfully re-created the main constituents and fragrances of some essential oils in the laboratory, the synthetic oils lack any therapeutic benefits, and may even carry serious risks.

Prečo?

Because real essential oils contain hundreds of different chemical compounds, which, in combination, lend important therapeutic properties to the oil, and balance the therapeutic actions of other essential oil constituents.  (See the article on essential oil chemistry.)  Also, many essential oils contain molecules and isomers that are impossible to manufacture in the laboratory, leaving the synthetic oils incomplete.  And, just as importantly, no one has been able to solve the problem of manufacturing life.  You must never underestimate the importance of kinetic energy in the oils as a therapeutic agent.

A final word: the importance of the real deal

Adulterated oils present real dangers for consumers.  Anyone venturing into the world of medicinal aromatherapy must use the purest quality oils available.  Inferior quality, adulterated oils most likely will not produce therapeutic results, and they can be very detrimental.  There’s the basic issue of toxicity; but also, petrochemical solvents, such is propylene glycol and diethylphthalate, can all cause allergic reactions.

Adulteration of essential oils will become more and more common as the supply of top-quality essential oils dwindles and demand explodes.  These adulterated essential oils will jeopardize the integrity of aromatherapy in the United States, and may put many people at risk.

And then, there is the issue of mislabeled oils.  The following is an example of the significance of this:

A woman (name withheld to protect her privacy) had heard that lavender oil could heal burns; so when she spilled boiling water on her arm, she used lavender oil she had purchased from a local health food store.  But, instead of healing her burn, the oil only worsened it and intensified her pain.

She concluded that lavender oil was worthless for healing burns, and that aromatherapy was a scam.

When her „lavender“ oil was analyzed, however, it was found to be lavandin, a hybrid lavender that is chemically very different from true Lavandula angustifoliaLavandin contains high levels of camphor (12 to 18 percent), and can burn the skin.  In contrast, true lavender contains virtually no camphor, and has burn-healing agents not found in lavandin.

dōTERRA® Essential Oils: Quality oils for safe and effective aromatherapy.

dōTERRA® Essential Oils promises you that their oils meet — or exceed — the highest standards for therapeutic-grade essential oils and are truely CPTG®, certified-pure-therapeutic-grade oils.

Podobné články