fbpx

Roman chamomile

Jemné pierkovité listy harmančeka rímskeho (Anthemis Nobilis) obklopujú malé kvety podobné margarétkam, ktoré sú biele zo žiarivo žltým stredom. Parnou destiláciou sa z kvetov získava olej žltej farby so sladkou, teplou vôňou. Dá sa dobre miešať s Levandulouharmanček 1, Ružou, Kadidlom, Muškátou (Geranium), Bazalkou, Rozmarínom, Koriandrom, Ylang Ylangom, Majoránkou a Šalviou (Clary Sage).

Harmanček je protiinfekčný, protizápalový, anti-parazitický, Proti kŕčový, upokojujúci, antiseptický a uvoľňujúci Tento olej tiež môže pomôcť pri alergiách, modrinách, ranách, depresii, nespavosti, svalovom napätí, syndróme nepokojných nôh a kožných problémoch ako je akné, vredy, dermatitída, ekzém, vyrážky a citlivá pokožka. Harmanček dokáže zmenšovať malé cievky, a tak vie pomôcť pri redukcii červene líc spôsobenej zväčšenými cievkami, aj keď to môže trvať mesiace pred tým, než sa prejaví účinok.

Celé stáročia ľudia odporúčali harmanček proti kolike, dne, bolestiam hlavy, páleniu žáhy, na trávenie, pri strate chuti do jedla, ale tiež aj na podporu močenia a úľavu od hnačky. Používal sa tiež na prevenciu pred nočnými morami, alebo na upokojenie osoby, ktorý nimi trpí. Harmanček dokáže zneutralizovať alergie a posilniť regeneračnú schopnosť pokožky. Čistí krv a pomáha pečeni vypudiť jedy a zbaviť sa ich.

V Nemecku lekári odporúčajú harmanček na predmenštruačný syndróm, hormonálne depresie, podráždenosť a stres. Minimalizuje bolenie hlavy, tiež aj migrény a efektívne poskytuje úľavy od symptómov kandidy a Chronického únavového syndrómu. Harmanček rímsky je výborný na aktiváciu pravej mozgovej hemisféry.

Podobné články